Georgia O’Keeffe Sergisi

 

Georgia O’Keeffe Sergisi

Bu yaz, Londra’daki Tate Modern’de açılacak Georgia OKeeffe sergisi için şimdiden heyecanlıyız! Siz de bayram tatili için Londra planları yapıyorsanız 6 Temmuz’da başlayıp 30 Ekim’e kadar devam edecek sergiyi kaçırmayın deriz. Bu sergi, 20. yüzyıl Amerikan sanatının önde gelen ressamlarından Georgia OKeeffe’nin ilk büyük retrospektifi.

6 Temmuz’da Tate Modern’de açılacak Georgia O’Keeffe sergisi, sanatçının ilk büyük retrospektifi olma özelliğini taşıyor. Sergi, O’Keeffe’nin 1932 yılında resmettiği ikonik “White Flower No. 1” adlı tablosu için bir kutlama niteliğinde. Bu tablo, 2014 yılında 44.4 Milyon Dolar’a satılarak O’Keeffe’yi, bir müzayedede eseri en pahalıya satılan kadın ressam haline getirdi.

Amerikan modernizminin temsilcilerinden olan Georgia O’Keeffe, eserlerinde genellikle kafatasları, hayvan kemikleri, bitkiler, kabuklar, kayalar, dağlar gibi daha doğal biçimleri büyütüp, belirgin ve ritmik dış çizgiler, net ve açık renk alanlarıyla hacimlendiriyordu.

Tate Modern’in Sergiler Direktörü Achim Borchardt-Hume, “O’Keeffe’nin ikonik ‘White Flower No. 1’ eseri, 20 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez İngiltere’de sergileneceği için çok heyecanlıyız. Bunun için Crystal Bridges Museum of American Art Müzesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu serginin yeni Tate Modern’in açılışı ile aynı döneme denk gelmesi de çok iyi oldu” diyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular