• Arama

Deneyimleri Kokuya Çeviren Parfüm: Tiziana Terenzi

Tiziana Terenzi markasının yaratıcısı Paolo ve Tiziana Terenzi kardeşlerle; (kendi ifadeleriyle) ruhu uyandırabilecek sonsuz bir anı, bir parfüm damlasına nasıl sığdırdıklarını konuştuk.  

Koleksiyonunda, Kirkè, Andromeda, Velorum, Sirrah, Spirito Fiorentino gibi dünya çapında şaheser olarak kabul edilen birçok parfümün yer aldığı Tiziana Terenzi markasının yaratıcısı Paolo ve Tiziana Terenzi kardeşlerle, kendi ifadeleriyle, ruhu uyandırabilecek sonsuz bir anı, bir parfüm damlasına nasıl sığdırdıklarını ve yaşam denilen sonsuz yolculukta ateşin etrafında yaşanan duyguları ifade eden parfümlerini konuştuk.

 “Tüm şirketin performansı, yaratıcı süreç, üretim ve organizasyon; babamız Evelino'ya olan minnet dolu sevgimizin getirdiği kuvvet ve birbirimize duyduğumuz sevgi ve paylaşımın bir sonucu.”

Parfüm tasarlamaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Paolo ve Tiziana: Terenzi ailesi, Horatius’un masallarında geçen Roma günlerine dayanan köklü bir geçmişe sahip. Soyadımız “üç kılıç” anlamına gelen “tres enses”ten zaman içerisinde uygarlığın beşiğinde son haline evriliyor. Burada Latin Comedia yazarı Publius Terentius Afer ve soylu Gabriele Terenzi’den bahsedebiliriz; Rimini’den gelen Terenzi ailesinin kökleri 15 yüzyıla dayanır.

Liderlerin, kaşiflerin, sanatçıların ve hepsinden önemlisi mucitlerin soyu bizimkisi. Mucit ve sanatçı ruhunu hayata geçiren dedemiz Guglielmo Terenzi, güzel ve uyumlu olan her şeyi seven bir süvari subayıydı. Uzun yaşamı boyunca yanında olan eşi, yani babaannemiz Luigia, kocasının ilgileri takdir eden, güçlü ve pratik bir kadındı. Kocasının yeteneklerini destekleyerek evlerinin bir odasına küçük bir zanaat laboratuarı kurdu. 45 yılı aşkın bir masal haline gelecek, nesilden nesile aktarılan bir geleneği taşıyan şirketin temelleri o gün atıldı.

Guglielmo Terenzi, parfümleri her zaman sevmişti; kendi topraklarındaki doğal özleri kullanılarak, kişisel koleksiyonunu oluşturdu. Müzik ve aksak ritim sevgisini tasarımlarına yansıttı ve oğlu Evelino’ya koku sanatını müzik dünyasından ödünç aldığı terimlerle öğretti.

Babamız Evelino yaratılıcılığı ve mekanik bilgisiyle yeni yöntemler aradı, üretimde kullanılan makineyi icat edip üretti. Aile işini, bugün ziyaretçilerin gördüklerinde büyülendiği bir mucizeler limanı haline getirdi. Küçük zanaat atölyesi Evelino’nun karakterini örnek alarak yavaş yavaş gelişti ve tesisin her bir köşesine onun ruhu ve kokusu sindi.

Atadan kalma işleri devam ettirmek üzere yeni bir serüven arayışına giriştiğimizde bize yol gösteren koku hafızamız oldu. İki kardeş her şeyi paylaştık; yeteneklerimizi – adeta tasarımların tek bir kişiden çıkmadığı anlaşılacak bir biçimde – harmanladık. Aile bağları bizi bir arada tuttu ve atalarımızın müziği kalbimizde çalmaya devam etti. Parfüm tutkunu dedemizin küçük atölyesinde doğan bu mirası üstlenip benzersiz kokuları keşfederek yakın çevre dışına çıkarmaya söz verdik ve emin adımlarla ilerleyerek şirketi bugüne getirdik.

Bugün hala özgün tasarımlara, doğal ve değerli hammaddelere ve oldukça zahmetli ayrıntılara odaklanıyoruz. Çünkü tesisimizden çıkan her bir tasarım bu ailenin bir çocuğu gibi. Parfüme özü, muma ise hayatı sığdırdık.

Parfüm esanslarının yaratılması, duyguları betimlemek ve anı yakalamak için hiç bitmek bilmeyen bir arayıştan gelir. Parfüm yaratmayı seçtik çünkü ikimiz de tüm beceri ve bilgi birikimimizi, tamamen babamız Evelino'nun anısına yarattığımız bu koleksiyona koymak istedik. Bu projede hiçbir şeyden taviz vermedik; ne hammadde seçiminde maliyetten tasarruf ettik, ne de pazarın şartlarını izleyerek daha geniş bir kitlenin beğenisini toplamak için stilimizden feragat ettik.

Tamamen doğal, yüksek kaliteli ve değerli hammaddeler kullandık; çünkü bizim için bu projenin öncelikle, her tasarımın güzelliğinin arkasında yatan eşsiz el işçiliğini ön plana çıkarma arzumuzu yerine getirmesi gerekiyor.

Her Tiziana Terenzi paketinde, İtalyancada "sizin için" anlamına gelen küçük bir XTE sembolü göreceksiniz: Size özel ve benzersiz bir hediye.

Koku hafızanızda yer etmiş ilk önemli anıyı hatırlıyor musunuz?

Paolo ve Tiziana: Çocukken dedemizle birlikte, güzel İtalya'nın harika ve bozulmamış doğasıyla çevrili ormanlarında yürürdük. Bir parfümör olarak, bize doğanın tüm kokularını tanımayı ve kendi koku ezgilerimizi oluşturmayı öğretirdi. Çiçekler ve dallar toplar, gözlerimiz kapalıyken bizimle koku tahmin oyunları oynardı. Şimdi de koku hikayelerimizi oluştururken, her zaman doğanın kokusunu yanımızda taşırız.

“Aşk, yarattıklarımıza aktardığımız tüm duyguları içine alan bir çerçeve; bunları aslında “sıvı duygular” olarak tanımlamayı seviyoruz: Vatanımıza, geleneğimize, kültürümüze, kardeş olarak birbirimize ve dünyanın her yerinden insanlar için böyle değerli kokular yaratabilme yeteneğine duyduğumuz sevgi.”

Yeni bir koku üzerinde çalışmaya nasıl karar veriyorsunuz?

Paolo: Hayatım boyunca, yaşadıklarım hakkında notlar yazma ihtiyacı hissettim. Sanki ellerim ve gözlerim, harika anları saklamak için yeterli alana sahip değildi. Çocukluktan beri, koku duyusunu daima hatıralarıma bağladım; kelimeler yerine kokuları kullanarak bir duygu, bir yer veya bir buluşma hikayesini anlatmayı deniyorum. İşte benim yeni bir tasarım üzerinde çalışmaya iten unsur: Deneyimleri kokuya çevirmek.

Tüm dünyayı gezdim, kütüphaneme binlerce parfüm ve anı biriktirdim. Olağanüstü bir yaşamın unutulmaz anları, adeta henüz bitmemiş bir yolculuk. Seyahat etmek her zaman bizim hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur ve şimdilerde de en büyük ilham kaynağımız. Keşfetme arzusu, deneyimden, bazen de sıkı çalışmadan geçiren bilgi hazinesi gibidir. Basit ve sıradan görünen tüm seyahat anıları hem sürekli bir ilham kaynağı hem de yeni ve büyüleyici bir koku yaratmaya başlamak için itici bir güç olmuştur.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.