Le Château Du Bois ve 126 Yıllık Hikayesi

 

Le Château Du Bois ve 126 Yıllık Hikayesi

Le Château Du Bois, Fransa’nın “mavi altını” olarak adlandırılan lavantalara hissedilen tutkunun hikayesi... 1890’dan beri saf lavanta yetiştiren Lincele ailesinin saf  lavantaya duyduğu aşkla ortaya çıkan Le Château Du Bois markasının tarihine göz attık. Le Château Du Bois isminin tarihi 1626’ya dayanıyor. O yıllarda saf lavanta tarlalarının bulunduğu Lagarde d’Apt bölgesine vahşi hayvanlardan ve barbarlardan korunmak için ahşap bir kale, Fransızca adıyla Château Du Bois inşa edilmiş.

1820 yılında yeniden inşa edilen Château Du Bois’in Lincele ailesiyle buluşma yolculuğuysa ailedeki ilk saf lavanta damıtıcısı olan Venance Arnaud’un Marsilya’ya gitmek için köyünü terk etmesiyle başlamış. Lagarde d’Apt’a döndüğünde evlenen Venance, bölgedeki pek çok insan gibi yazın saf lavanta kesiciliği işine girmiş.

O dönemlerde saf lavantaya yerel olarak “baïassières” deniyormuş. 1970’li yıllarda George Lincele’in teşvikiyle Le Château Du Bois arazilerine birkaç hektar daha saf lavanta ekilmiş ve toplam ekin alanı 80 hektara kadar genişlemiş. Günümüzde ise 350 hektara ulaşmış durumda ve LCDB dünya saf lavanta üretiminin %25’ini karşılıyor.

1989 yılında Le Château Du Bois, AOP etiketini taşıyan ilk saf lavanta şişelerini üretmiş. “Şimdi saf lavantanın prestijini geri kazanma zamanı. Ne yazık ki, piyasada Provence’ın imajını kullanan çok fazla sentetik içerikli ürün var. Bunların hepsi de klonlanmış lavandin ile üretiliyor. En kötüsü de herkes bunu saf lavanta sanıyor” diyor George Lincele.

1890’dan beri saf lavanta tutkusunu tüm ürünlerine yansıtan Le Château Du Bois, yetiştirdiği ve damıttığı saf lavantanın kalitesini AOP etiketiyle kanıtlayarak tüm kullanıcıların saf lavantanın hem medikal olarak iyileştirici hem de dinginleştirici özelliklerini bütünüyle deneyimlemesini sağlıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular