• Arama

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın 6 Yolu

Günlerin kısalması ile birlikte ortaya çıkan ve depresyon ile aynı belirtileri gösteren Mevsimsel Depresyon (Sonbahar Depresyonu) ile başa çıkmanın en etkili 6 yolunu öğrenin.

Sonbahar rüzgarıyla etrafta uçuşan kuru yapraklar, tüyleri ürperten bir esinti… Çoğu kişiye göre sonbahar yeni başlangıçların mevsimidir ama ne yazık ki güneş artık erkenden uykuya dalınca, ister istemez birçok kişinin biyolojik dengesi bozuluyor ve Mevsimsel Depresyon adı verilen; Sonbahar Depresyonu yaşıyor.

Eğer siz de gün içerisinde kendinizi mutsuz hissediyor, iş yaparken motive olmakta zorlanıyorsanız, şimdi okuyacağınız öneriler sayesinde özlediğiniz sonbahar güneşi yüzünüzdeki gülümseme olacak…

Beslenmenize Dikkat Edin

Bilim insanlarının yıllar boyu gözler önüne serdiği sonuçlara göre mevsim geçişlerinde birçok kişi, tatlı ve bol karbonhidratlı yiyecekler tüketerek kendini daha mutlu hissetmeye çalışıyor. Elbette tüketim sonrasında anlık bir enerji artışı yaşanabilir ancak ne yazık ki kısa süren bu enerji kalori olarak geri dönüyor. Bu yüzden mevsim geçişlerinde daha çok vitamin ve protein bazlı beslendiğiniz takdirde hem fiziki hem de ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kahkaha Atın

Havaların soğumasıyla birlikte sonbaharın melankoli ruhu sizi günlük hayatınızda da etkileyebilir. Normalde, sizi mutlu eden şeylere karşı tepkisiz kalabilir, stres yönetirken başarısız olabilir, dışarıda arkadaşlarınızla plan yapmakta zorlanabilirsiniz. İşte bu durumda iyi bir komedi gösterisi sizi sonbaharın kasvetinden kurtarmakla birlikte özlem duyduğunuz kahkaha ve mutluluğu yaşatabilir.

İstanbul Komedi Festivali

Bunun için en iyi plan ise bu yıl 13 Ekim – 03 Kasım 2019 tarihleri arasında 4.kez gerçekleşecek İstanbul Komedi Festivali!

Türkiye’de mizahın üssü olarak görülen BKM, ülkemiz ve dünyadan birçok ünlü komedyenin katılımıyla gerçekleşecek bir festivalle daha sezona pozitif bir açılış yapıyor. Oldukça ilgi çekici olan festival programında BKM klasiği haline gelmiş Güldür Güldür Show, Yılmaz Erdoğan ve Çok Güzel Hareketler 2, Ata Demirer Gazinosu ve Güldüy Güldüy Show Çocuk gibi etkinlikler başta olmak üzere; Don Kişot’um Ben, Bir Baba Hamlet, Cimri ve Joseph K gibi sezon içerisinde kapalı gişe oynayan pek çok tiyatro oyunu da yer alıyor. Komedi show’lardan, özel konuklarla yapılan mizah temalı gösterilere ve hatta Joe Sutherland, Jess Robinson gibi dünyaca ünlü komedyen konuklara kadar İstanbul Komedi Festivali, sizi bu sefer de kahkahaya doyuracak.

Gün ışığının azalmaya başladığı şu günlerde, yerler dolmadan biletlerinizi almayı unutmayın!

Meditasyon Yapın

Yoğun tempo içerisinde geçen bir günün ardından eve geldiğiniz kendinizi bitkin bir o kadar da yıpranmış hissediyorsanız son zamanlarda stres ve kaygı bozukluğu konusunda oldukça etkili olan Yogayı deneyin. Yapılan araştırmalara göre meditasyon sırasında uygulanan nefes egzersizleri sinirleri yumuşatıyor ve vücutta biriken negatif enerjiyi dışarı atıyor. Dışarı çıkmak istemeseniz bile Youtube’tan Başlangıç Yogası başlıklı videolardan yardım alarak, evde tek bir nefesle huzuru yakalayabilirsiniz.

Sonbahar Seyahat Rotası Belirleyin

Stresli iş hayatından ya da günlük koşuşturmadan birazcık olsun uzaklaşmak enerjinizi yenilemeye yeter. Bunun için şimdiden Sonbahar’da gezilecek yerlerin bir listesini çıkarabilir, hafta sonu için bile olsa kendinize kısa ama kaliteli bir tatil planlayabilirsiniz. Bu kaçamak ruh halinizi anında değiştirecek ve sizi gelecek olan aylara hazırlayacak.

Aromaterapi ile Rahatlayın

Aromaterapi yağları, beyinde ruh halini kontrol eden bölgeye ulaşarak, kişiyi rahatlatıyor; ağrısını, kaygısını ve stresini azaltıyor. Yorgunluğunuzu atmak, günün stresini üzerinizden atmak için siz de yatmadan önce banyonuza birkaç damla aromaterapi yağı dökün. Ilık bir suyla duş aldığınızda yağın esans kokusunun her yeri sardığınız ve birkaç dakika içinde kendinizi daha rahat hissedeceğinizi göreceksiniz. 2015 yılında Doğal Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre özellikle de kavak ağacından elde edilen uçucu yağlar, depresif bozukluklara yardımcı oluyor.

D Vitaminini İhmal Etmeyin

Amerikan “Medical Hypotheses (Tıbbi Hipotezler)” dergisinin yaptığı araştırmada, D vitamini düzeyleri düşük olan kişilerde mevsimsel depresyon belirtileri daha fazla görünüyor. Bir başka tıbbi dergi Nutrients’ın yayınladığı çalışmada ise D vitamini takviyesi alan kişilerin depresyondan belirgin bir şekilde kurtulduğunu gösterdi. Bu yüzden D vitamini seviyenizi test ettirmek için doktorunuza mutlaka başvurun ve hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna karar verin.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.