• Arama

Yeni Discovery Sport Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Land Rover Discovery Sport hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık.

SUV denildiğinde ilk akla gelen markalardan Land Rover, hiç olmadığı kadar fazla seçenek sunarak bu alandaki etkinliğini arttırarak korumayı sürdürüyor. Markanın efsanevi modellerinden Discovery, Discovery Sport ile ürün yelpazesini genişletirken hem şehirli hem de macera tutkunu kullanıcılara sesleniyor. Markanın yeni tasarım anlayışına göre şekillendirilen ideal boyutları, çok yönlü kullanımı ve her koşulda ilerleme sağlayabilen altyapısıyla Yeni Discovery Sport, geniş bir kitleye seslenebilme potansiyeline sahip.

 

İngiliz markanın son dönem yalın ancak etkili tasarım dilini uyguladığı Yeni Discovery Sport, ince farlarının yarattığı dinamik etkiyi arkaya doğru yükselen omuz çizgisi ve karakteristik C sütunu ile pekiştiriyor. İsteğe bağlı olarak farklı renkte tercih edilebilen tavan rengiyle kişiselleştirilebilen araçta, havada asılı gibi duran bir etki söz konusu. Entegre tavan spoyleri, bagaj kapağındaki etkin “Discovery” yazısı ve difüzörlü tamponuyla dinamik tarzı arka bölümde de görmeye devam ediyoruz.

İç mekana adım atar atmaz geniş yaşam alanı dikkat çekiyor. Bir Land Rover’ın olmazsa olmazları arasındaki yüksek oturma pozisyonu, tüm koltuklar için geçerli. Bu durum, seyahat ederken büyük bir güven hissi vermesinin haricinde her koltuktaki yolcu için keyif veren bir görüş alanı ve konforlu seyahat etme imkanı doğuruyor. 5+2 kişilik olarak konfigüre edilebilen Yeni Discovery Sport, çok farklı kullanım amaçlarını tek bir pakette sunabilmesiyle dikkat çekiyor. Kabinin pek çok yerindeki akıllı saklama alanları ve aktif yaşantıyı destekleyen donanımlarıyla bu araç ile hayat kolaylaşıyor. Örneğin; opsiyonel Activity Key, yani aktivite anahtarı sayesinde bileğinizdeki bu özel aksesuarla aracı açıp kapatabiliyorsunuz. Bu sayede “Anahtarımı nereye koyacağım.” derdinden uzaklaşarak isterseniz köpeklerinizle bir doğa yürüyüşüne çıkabilir, isterseniz de denize girebilirsiniz.

Yeni Discovery Sport’un kapasitesi köklü marka geçmişine dayanıyor. Terrain Response 2 teknolojisi, adındaki 4 tekerlekten çekiş sistemine kumanda ettiğiniz dairesel butondan seyahat ettiğiniz zemine göre ayar yapabiliyorsunuz. Bir diğer teknoloji olan “Derinlik Sensörü” sayesinde su geçişlerinde ne derece daha derine gidebileceğinizi takip edebilir, umulmadık yerlere girerek kendinizi riske atmayabilirsiniz. Bu sistem, geçtiğiniz suyun ne derece derin olduğunu algılayarak size sadece devam etme ya da etmeme kararını bırakan, Land Rover’ın deneyimli mühendisliğinin bir yansıması. Discovery Sport’ta ayrıca römork çekmek için de özel sistemler kullanılmakta. Opsiyonel çeki demiri ya da elektrikli açılabilen çeki demiri sayesinde 2.5 tonluk çekme kapasitesini kullanıma alabilirsiniz. Aracın bu konumda savrulmasının önüne geçen teknolojiler ise markanın akıllı çözümlerinden sadece bir tanesi.

Elbette Yeni Discovery Sport ile şehir hayatında da yol alacaksınız. Bu durumda aktif güvenlik sistemleri devreye alınıyor. Acil Durum Fren Yardımı, Yüksek Hızda Acil Durum Freni, Dinamik Denge Kontrolü ya da Kör Nokta Uyarısı sayesinde dalgınlığınıza gelebilecek kaza potansiyellerine karşı hazırlıklı oluyorsunuz. Isıtmalı ve soğutmalı koltuklar ve 8 adet USB ve 3 adet 12V bağlantı noktaları sayesinde de hem konfor hem de teknolojiden uzak kalmadan yolculuklarınızı sürdürebiliyorsunuz.

Yeni Discovery Sport’un makyaj operasyonu ile birlikte en fazla kullanılan objeleri arasındaki direksiyon vites topuzu ve touch pro ekranlar da yenilikler arasına eklendi. Direksiyon üzerindeki butonlar artık kullanılmadıklarında görünmüyor ve piyano siyahı bir yüzeyin arkasına gizliler. Ne zamanki elinizi butonların üzerine götürüyorsunuz, o noktada görünüyor ve bu dönemlerin en iyi modernizm örneklerinden birini oluşturuyor. Dairesel vites butonunun yerini alan yeni elektronik vites topuzu da kullanıcı alışkanlıklarına daha yatkın tasarımıyla hem şehir hem de arazi şartlarında kontrolün daha kolay olmasını sağlıyor. 

Discovery Sport’un öncü özellikleri bunlarla sınırlı değil. Özellikle ClearSight isimli iç dikiz aynasını görenler şaşkınlıklarını gizleyemeyebilirler. Kalabalık seyahatlerde bagajın tamamen doldurulması halinde arka görüşün kısıtlanması söz konusu olabilir. Bu da bir güvenlik sıkıntısı doğurabilir. Bunun önüne geçen ClearSight, geri görüş kamerasının devreye girmesiyle araç arkasındaki manzarayı dikiz aynasına aktarıyor. Bu sayede kesintisiz bir görüş açısı yakalanabiliyor. 

Teknolojinin hem günlük hayatta hem de arazi şartlarındaki desteği Yeni Discovery Sport’ta hemen her noktada kendini gösteriyor. Apple Car Play üzerinden Apple akıllı telefonlardaki menü ve uygulamalar aracın dokunmatik multimedya ekranına aktarılarak telefon ve araç arasındaki bağlanabilirliği sağlıyor. GroundView adındaki teknoloji ise 360 derece görüş sistemlerini bir seviye daha ileriye taşıyor. İstenildiği takdirde aracın önündeki zemin, dokunmatik ekran üzerine yansıtılabiliyor. Aracın yaklaştığı noktalardaki, kaldırım, kaya ya da bariyer gibi engellere çarpılmasının önüne geçen bu sistem, Land Rover’ın patentli bir diğer yeniliğini oluşturuyor. 

Yeni Discovery Sport için iki farklı motor seçeneği sunuluyor. Bunlardan ilki 180 HP’lik dizel ünite iken, 150 HP’lik bir diğer seçenek de sunulmakta. 150 HP’lik versiyon MHEV adındaki hafif bir hibrit olarak dikkat çekiyor. Bu araç yavaşlarken ya da frenleme yapılırken kaybedilen enerjiyi topluyor ve verimliliği en üst düzeye çıkarıyor. Her iki motorda da 8 kademeli otomatik şanzıman standart iken; elbette 4x4 sistemi de bir Yeni Discovery Sport’un olmazsa olmazları arasında. 5.3 lt/100 km gibi son derece iddialı yakıt tüketim ortalamasıyla dikkat çekenYeni Discovery Sport, panoramik cam tavan, elektrikli açılan bagaj kapağı ve kablosuz akıllı telefon şarjı gibi özellikleriyle hem pratik hem de çekici bir teklif sunmayı amaçlıyor. Land Rover dünyasına giriş seviyesindeki bu modeli incelemek ve test sürüşü yapmak için Borusan Otomotiv and Rover Yetkili Satıcıları’nı veya Land Rover Online Satış Platformu’nu ziyaret edebilirsiniz.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.