San Sebastian ve En İyileri

 

San Sebastian ve En İyileri

Avrupa’nın gurme sahili olarak ünlenen San Sebastian, Baskça adıyla Donostia, dünyada kişi başına düşen en fazla Michelin yıldızlı restoranın yer aldığı bölge. Bilbao'dan otomobille ulaşabileceğiniz, Bask Sahilleri’nde üç tepe üzerinde yer alan San Sebastian; tarihi, doğası, Art Nouveau mimarisi ve gastronomisiyle keşfedilmeye değer. 2016 Avrupa Kültür Başkenti seçilen San Sebastian’ın en büyük koyu La Concha. La Concha’nın hemen yanında yer alan La Zurriola koyuysa daha çok sörfçüler tarafından tercih ediliyor. Playa de Gros, Ondaretta ve Santa Clara Adası da Bilbao’dan otomobille ulaşabileceğiniz San Sebastian’ın favori duraklarından. Tarihi 1500’lere dayanan San Telmo Müzesi, resimleri, heykelleri ve seramikleriyle görülmeye değer. İspanya’nın en ünlü heykeltraşı Eduardo Chillida’nın çiftlik evinde kendi eserlerini sergilendiği Museo Chillida Leku; Kraliçe Maria Christina’nın 19.yüzyılda yaptırdığı kraliyet sarayı Palacio Miramar; Museo Diocesano ve Museo Naval da bu bölgenin en çok ilgi çeken kültürel yapılarından. San Sebastian’ın ünlü akvaryumu Plaza Carlos Blasco, 700 yıllık balina fosilleri ve antika tekneleriyle bölgenin en çok ziyaret edilen adreslerinden. Avrupa’nın en iyi akvaryumlarından olan Plaza Carolos Blasco’da, balıklar sizi 360 derece çevreliyorlar.   san-sebastian

San Sebastian'da Nerede Kalmalı?

Villa Soro, 19. yüzyılın zarafetini yansıtan mimarisi ve 25 odasıyla San Sebastian’ın en güzel otellerinden. Her ne kadar otelin içinde restaurant yer almasa da şehrin en popüler mekanlarından olan, üç Michelin yıldızlı Arzak’a çok yakın bir mesafede bulunuyor. Hotel Maria Christina da bölgedeki en lüks otellerden.

Gurme Sahil San Sebastian

En lezzetli Bask yemeklerini tatmak için Lanziego ideal adres. Burada örümcek yengeci ve tahtalı güvercin gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. La Concha’da yer alan La Perla da manzarası ve yemekleriyle San Sebastian’ın gidilmesi gereken restaurantlarından. San Sebastian’da denemeniz gereken lezzet, Pintxo adı verilen Bask usulü tapaslar. Her biri yüzyıllara dayanan bir lezzet geleneğini yaşatan Pinxto barlarının kimi klasik lezzetlere modern yorumlar katmış ki bunlara ‘Yeni Nesil – New Age Pintxo Barlar’ deniliyor. Kimi ise geleneksel lezzetlere sadık kalıyor, bunlara da Old School Pintxo Barlar adı veriliyor. 2 Michelin yıldızlı Mugaritz, San Sebastian’ın dışında Errenteria Köyü’nde yer alan ve şahane lezzetler sunan bir restaurant. Burada El Bulli mezunu şef Andoni Luis Aduriz ve ekibinin hazırladığı yaratıcı Bask lezzetlerini, renovasyondan geçen bir çiftlik evinde tadabilirsiniz.

 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular