• Arama

Dünyanın En Güzel Bahçeleri

Versay Sarayı Bahçesi, Paris

Versay Sarayı’nın tarihi bahçesi, Avrupa’daki en etkileyici bahçelerden. 800 hektarlık bir alana yayılan bahçe, tipik bir Fransız bahçesi örneği. Louis XIV’nin, bahçenin de en az saray kadar lüks olması gerektiğini düşünerek yaptırdığı yemyeşil alanda o kadar çok çeşit bitki ve çiçek var ki incelerken günlerinizi geçirebilirsiniz.

Mirabell Sarayı Bahçesi, Salzburg

Barok mimarinin en güzel örneklerinden olan Mirabell Sarayı’nın bahçesinde rengarenk çiçeklerin yanı sıra birçok heykel, göz alıcı sanat eseri ve bölgenin ilk açık hava tiyatrosu bulunuyor. Bahçede, 1715 yılında yapılan Cüce Heykeller Bölümü de oldukça etkileyici.

Ji Chiang Yuan, Jiangsu

Xihui Parkı’nın içinde yer alan Ji Chiang Yuan, Çin’in Doğu bölgesindeki en ünlü bahçe. “Qin Garden” ve “Garden of Ecstasy” isimleriyle de anılan bahçe, genişliği, derinliği ve yüksekliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. 16. yüzyılda inşa edilen bahçe, 19. yüzyılda restore edilmiş.

Majorelle Garden, Marakeş

Yves Saint Laurent’in eski evi olan Jardin Majorelle, kobalt mavi ve sarı gibi canlı renkleri ve Art Deco mimarisiyle dikkat çekiyor.1931 yılında, 12 dönüm arazi üzerine Fransız ressam Jacques Majorelle tarafından inşa edilen binanın bahçesinde pek çok nadir rastlanan bitki yetiştiriliyor.

Royal Botanic Gardens, Melbourne

Victoria Bölgesi’ndeki en popüler destinasyon olan botanik bahçelerinde, bir çocuk parkı, herbaryum ve bir gözlem evi de bulunuyor. Burada ayrıca ‘Çocuklar için yoga’ gibi etkinlikler de yapılıyor.

Kirstenbosch, Cape Town

Güney Afrika’nın dünyaca ünlü botanik bahçesi Kirstenbosch, Table ve Devil’s Peak dağlarının eteklerinde muhteşem bir manzaraya sahip. 22.000’den fazla yerel bitkinin yetiştiği bahçe, 1913 yılında ülkenin doğal bitki örtüsünü korumak için kurulmuş.

Claude Monet Garden, Giverny

Claude Monet’nin Bahçesi, Giverny Claude Monet’nin en meşhur eserlerinden olan Japanese Bridge ve Water Lilies adlı tabloları için ilham aldığı bahçe, aynı zamanda ressamın 43 yıl boyunca yaşadığı evinin bahçesi. Bahçenin yakınlarındaki Musee des Impressionnismes Müzesi de görülmeye değer.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.