• Arama

Dünyanın En Pahalı Düğünleri

Söz konusu pahalı düğünler olduğunda akla gelen isimleri sizler için listeledik. Gösterişli düğün organizasyondan eşsiz gelinlik modellerine kadar halen konuşulan dünyanın en pahalı düğünlerini keşfedin.

Hayatınızın belki de en önemli ve en heyecanlı günü olan düğün gününüzde tüm detayların kusursuz olmasını dilerken, öte yandan düğün telaşı fazlasıyla stres ve maddi bir yük oluşturabiliyor. Peki sizce bir düğün ne kadar masraf çıkarabilir? Dünyanın en pahalı 10 düğününü sizler için derledik...

Madonna & Guy Ritchie - 1.5 milyon dolar

Pop efsanesi Madonna ile Sherlock Holmes’ün ünlü İngiliz yönetmeni Guy Ritchie, 2000 yılında bir İskoç Kalesi’nde hayatlarını birleştirdi. Düğün, adından en çok Madonna’nın giydiği 80 bin dolarlık Stella McCartney imzalı gelinliğiyle söz ettirirken, davetlilere unutamayacakları bir şölen yaşatıldı. Çift, davetliler için kalenin bütün odalarını kiraladı. Fakat çift, böylesine görkemli bir düğün sonrasında ancak 8 yıl bir arada kalabildi.

Tom Cruise & Katie Holmes - 2 milyon dolar

Daha henüz aktör Chris Klein ile nişanlıyken Katie Holmes’un Tom Cruise’a olan ilgisini bir röportajında belirtmesi, belki de ilişkilerinin başlamasına sebep olan olay oldu. Eyfel Kulesi’nin tepesinde edilen bir evlilik teklifinin ardından çift, İtalya’da 15. yüzyıldan kalma bir kalede düğününü gerçekleştirdi. Holmes, görkemli düğünde Armani markalı bir damatlıkla göz kamaştırdı. Büyük bir aşkın adeta bir somutlaştırması olan düğün, çifte yaklaşık olarak 2 milyon dolara mal oldu.

Paul McCartney & Heather Mills - 3 milyon dolar

Efsanevi İngiliz müzik grubu Beatles’ın üyelerinden biri olan ünlü bas gitarist Paul McCartney, 2000 senesinde İrlanda’da hayatını model Heather Mills ile birleştirdi. Bu evlilikten “Hayatımın hatasıydı.” diye bahseden McCartney, Mills ile birlikte bu düğün için büyük bir servet ortaya döktü. 17. yüzyıldan kalma bir İrlanda şapelinde gerçekleşen seremoniyi Glaslough’ta bir kaledeki kutlama takip etti. Mills, şapele girerken arka fonda McCartney’nin onun için yazmış olduğu “Heather” şarkısının çalması da, kutlamanın en özel anlarından biri olarak yer etti. Bu ses getiren düğün, çifte 3 milyon dolara mal oldu.

Elizabeth Taylor & Larry Fortensky – 4 milyon dolar

İkonik film yıldızı Elizabeth Taylor’ın 8. ve son evliliğini medyada tanınmayan bir insanla yapması oldukça ilgi uyandırmıştı. Düğün, Taylor’ın yakın arkadaşı Michael Jackson’ın yaşadığı Neverland Çiftliği’nde gerçekleşti ve düğün için yaklaşık olarak 4 milyon dolar civarı bir harcama yapıldı. Valentino gelinliğiyle büyüleyici bir görünüme sahip olan Taylor’ın parmağındaki elmas yüzük de adından oldukça söz ettirdi.

George & Amal Clooney - 4.6 milyon dolar

Yıllara meydan okuyan George Clooney, hayatını insan hakları avukatı olan Amal Alumuddin ile birleştirerek bekarlar zincirinden ayrılmış oldu. Venedik’te unutulmaz bir törenle evlenen çift, yakın dostlarıyla oldukça eğlenceli vakit geçirdi. Medyanın ilgiyle ve yakından takip ettiği düğün, İtalya halkı için de unutulmayacak bir anı oldu. Bu görkemli düğün çifte yaklaşık 4.6 milyon dolara mal olsa da, George Clooney’nin eşine aldığı 7 karatlık elmas yüzük törenin en çok konuşulanlarından.

Chelsea Clinton & Marc Mezvinsky - 5 milyon dolar

Amerika’nın eski başkanı Bill Clinton’ın kızı ile yatırımcı Marc Mezvinsky’nin düğünü de oldukça büyük meblağlar harcanmış törenler arasında. Düğünde katılımcılar arasında Tom Hanks, Oprah Winfrey gibi medyatik isimler de davetli olarak yer alırken, Clinton’ın ailesi kızlarının en güzel gününde oldukça duygusal anlar yaşadı. Birbirini gençlik yıllarından beri tanıyan çiftin de mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Justin Timberlake & Jessica Biel - 6.5 milyon dolar

2012 yılında İtalya’nın kırsal bır bölgesinde hayatlarını birleştiren çift, törene az sayıda davetli çağırarak daha samimi bir düğünü tercih etti. Düğün detaylarının basınla paylaşılması konusunda oldukça titiz olan çift, hem davetliler hem de kendileri adına oldukça sıkı güvenlik önemleri aldı. Biel, düğünde beyaz gelinlik giyme normunun dışına çıkarak pembe gelinliğiyle göz kamaştırdı. Bu görkemli düğün, çifte yaklaşık 6.5 milyon dolara mal olurken, çift bu mutlu evliliğini 2015 yılında dünyaya gelen ilk çocuklarıyla taçlandırdı.

Prens William & Kate Middleton - 34 milyon dolar

Neredeyse tüm dünyanın gözlerini çevirdiği, televizyonlarda canlı olarak yayınlanan kraliyet ailesinin bu görkemli düğünü de oldukça masraflı törenlerden. Düğünde belki de en çok konuşulan, Kate Middleton’ın 434 bin pound’luk zarif gelinliği oldu. Beyaz dantel işlemeleriyle süslenmiş olan gelinlik, izleyenleri büyüledi. Düğün aynı zamanda, Prens William’ın anne ve babası olan Charles ve Diana’nın düğününden sonra dünyada en çok izlenen düğün oldu. George Clooney’den, Elton John’a birçok ünlü isim de törenin davetlileri arasında yer aldı.

Prens Charles & Lady Diana – 110 Milyon dolar

Üzerinden çok uzun zaman geçmiş olmasına rağmen, bu görkemli düğün günümüzde unutulmazlar arasında. 2. Kraliçe Elizabeth’in en büyük oğlu olan Prens Charles, güzelliğiyle büyüleyen Diana ile evlenmeye karar verdiğinde tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Günümüz koşullarında 110 milyon dolara mal olan bu görkemli düğün yaklaşık 3500 kişi tarafından canlı olarak izlendi, 750 milyon kişi de düğünü televizyondan izleme fırsatı buldu. Prenses Diana’nın 10 bin adet inciyle süslenmiş olan gelinliği ise hala akılda kalanlar arasında.

Margaret of York & Charles the Bold of Burgundy – 200 milyon dolar

Listenin en başında ise, günümüz düğünlerinden farklı olarak 15. yüzyılda gerçekleşmiş bir düğün yer alıyor. Düğün, eğer günümüzde yapılmış olsaydı yaklaşık olarak 200 milyon dolarlık bir masrafa sahip olacaktı. Düğünde günlerce süren bir şölen halinde çeşitli performanslar ve geçit törenlerine de yer verildi. Oldukça eski bir tarihte gerçekleşen düğünle alakalı çok fazla ayrıntı bilinmese de, sırf bu düğüne özel olarak bir şarap çeşmesi yapıldığı ve düğün süresince davetlilerin bu çeşmeden yararlandığı biliniyor.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.