• Arama

Sanatçı Sohbetleri: Şahin Demir

Türkiye’nin ilk Sanat Danışmanı ve Sevil Dolmacı Art Consultancy Kurucusu Sevil Dolmacı, Şahin Demir ile sanat üzerine yaptığı röportajını OGGUSTO’da kaleme aldı.

Eserlerinizin çıkış noktası nedir?

Resimlerimin çıkış noktası doğa ve doğadaki tüm canlılar ve bunların kendi has dokularıdır. Zaman içerisinde edindiğim tecrübe, gözlemlerim ve yapmış olduğum bütün araştırmalar çalışmalarıma birer referanstır.

Kullandığınız malzeme ve teknikten bahsedebilir misiniz?

Malzeme olarak yağlı boya ve akrilik boya kullanmayı tercih ediyorum. Bunların yanında boyayı destekleyen özel malzemeler kullanıyorum, jel medium gibi. Çalışmalarımda yüzey tekniği üzerinde yoğunlaşmam doğadaki zenginlikleri doku farklılığıyla ön plana çıkarmamda önemli bir rol üstleniyor. Yüzey denemeleri ve doku araştırmaları, yoğun boya kullanmayı tercih etmem yüzeyde belirsiz katmanları oluşturuyor. Sürecin sonunda boyayla yapılan deneyler yarı soyut imgelere bürünüyor.

Sanat fuarları, müzeler ve bienallere gidermişiniz? Favori sanat rotalarınızı paylaşır mısınız?

Türkiye’de İstanbul Bienali ve Contemporary Istanbul, yabancı fuar ve etkinlikler ise Art Basel Hong Kong, Art Basel Miami gibi fuarları gezmek ve görmek önemli bu yüzden gitmeye çalışıyorum, müzeleri de fırsat buldukça gezmeyi ve incelemeyi seviyorum.

Art Basel Hong Kong

Etkilendiğinizi düşündüğünüz usta isimler var mı? Eserlerinizde bu ustalara referanslar var mı?

Sanatını takip ettiğim ve sevdiğim usta sanatçılar; Anselm Kiefer, Adrian Ghenie gibi isimler… Çalışmalarımda onların izlenimlerini ve referanslarını görebilirsiniz.

Para limitiniz olmasa almak istediğiniz eser ne olurdu? Neden?

Anselm Kiefer’in Sunflowers çalışmasına sahip olmak isterdim.

Anselm Kiefer – Sunflowers

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.