• Arama

Burberry: Bir Marka Hikayesi

İngilizlilik kavramını lüks ve giyilebilir bir forma sokarken bir yandan da moda literatürüne hatrı sayılır modeller kazandıran hikayesi ile Burberry’i sizin için kaleme aldık.

Sade iş ve asker kıyafetleri üretmekten dünyanın spor-şık giyimine İngiliz dokunuşu eklemeye, neredeyse kaybettiği itibarını mirasının üzerinden yeniden yücelten Burberry’nin asırlık hikayesini sizin için inceledik.

Londra’yı Tasarımları ile Fetheden İsim: Thomas Burberry

Ağustos 1835’te küçük bir İngiliz kasabası Brockham Heel’da doğan Thomas Burberry, kıyafet ve kumaş mağazalarında asistan olarak çalışarak terzilik sanatına olan tutkusunu geliştirir. Bir çiftçinin oğlu olarak kısa süre içinde, özellikle çiftçiler ve manavlar için, doğru iş kıyafetinin önemini kavrar. Takvimler 1856’yı gösterdiğinde, henüz 21 yaşındayken, ilk mağazası Burberry & Sons’ı Hampshire Basingstoke şehrinde açar. Sağlam kumaşlarla tasarladığı elegan parçalar kısa süre içinde büyük ilgi görür.

Moda dünyasını yarattığı elegan ve fonksiyonel tasarımlar etrafında yeniden döndüren ilk terzilerden olan Burberry için kıyafetlerinin sadece iyi görünmeleri yeterli değildir; onların aynı zamanda rahat ve kolay giyilebilir olmaları gerekir. Böylece 1879’da, yün ve pamuktan nefes alan ve su geçirmeyen inovatif bir kumaş üretir: Gabardin.

Kumaşın olağanüstü başarısı ile 1891’de Londra’daki ilk mağazasını açar ve mağazanın adını Burberrys ile değiştirir. Gabardinin su geçirmez ve dayanıklı yapısı onu kraliyet ailesi tarafından da tanınır kılar. Öyle ki Boer Savaşları ile I. ve II. Dünya Savaşı sırasında askerlerin üniformalarının tasarlanması için kendisi görevlendirilir.

İkonik Tasarımları

1912’de Kraliyet komisyonu gözetiminde siper askerleri (trench soldier) için militer bir öge tasarlar: -o zamanki ismi Tielocken olan- Trençkot (trench coat). Tamamı gabardin kumaşla dikilen pardesü düğmesiz ve beli kemerlidir. Omuzlarında vatkaları ve ufak tefek eşyaların asılması için kemerinde halkaları vardır. Askerleri kötü havalardan koruması için boyu dizin hemen altındadır. Benzer tasarım Kuzey Kutup Noktası’na keşfe giden Sir Ernest Shackleton tarafından da giyilir. 

Audrey Hepburn

Humphrey Bogart

Askerlerin günlük hayatlarında da giymeye başlamasıyla sivil topluma dipten yayılan bir dalga ile trençkot, kadınlar ve erkekler arasında, 20. yüzyılın en ikonik parçalarından birine dönüşür. 50’lerde Greta Garbo, Gloria Swanson, Bette Davis ve Audrey Hepburn tarafından film setlerinin dışında da giyilir. Ve tabii ki 1942 tarihli Casablanca’da Humphrey Bogart ile ölümsüzleşir.

1920’lerde Burberry, gabardinin ardından ikinci büyük çıkışını ikonik ekose deseni ile yapar. Bej zemin üzerine siyah, kırmızı ve beyaz çizgilerden yaratılan İskoç tartan tasarımı, sadece markanın ceketlerinin astarı olarak kullanılır.

İkonik desenin bir fenomene dönüşmesi ise tamamen şans eseri gelişir. Burberry’nin Paris mağazasının vitrinine biraz renk eklemek isteyen yönetici, ceketlerden birini tersini çevirerek mankene giydirir. Tutkunlarının çok hoşuna giden bu görünüm, marka tarafından 1967 senesinde bir şemsiye ve atkı tasarımına dönüştürülerek karşılık bulur.

Zirve mi, Uçurumun Kenarı mı? Dönemi

Sloane Ranger Handbook kitabından

İngiliz elitleri arasında bir statü sembolu haline gelen ekose, 70’lerin sonu ve 80’lerde İngilizlerin, Amerikan yuppie’lerine verdiği Sloane Ranger stili içinde kendine bir yer bulur. Chelsea, Sloane Meydanı yakınlarında doğan ve üst tabaka Londralıları kapsayan bu stilde erkekler takım elbise giyer ve kadınlar inciler içindedir. Öyle ki 80’lerin başında yayınlanmış bir de Sloane Ranger Handbook adında kitapları vardır.

Finansal başarı ile eş anlamlı olarak tanımlanan lüks markalar, alt sınıfların arayış içinde olduğu lükse de cevap verir. Ancak bu kez orijinalle değil sahteleri ile. 90’ların logo akımı ile düşük kalite giyinenlerin radarına Gucci, Chanel ve kuşkusuz Burberry de girer. Burberry’nin 2000 senesinde yaptığı düğün temalı kampanya ile kutsadığı ekose, markanın lüks itibarının zedelendiği zaman çizgisi ile çakışır.

2002 senesinde İngiliz pembe dizi yıldızı Daniella Westbrook’un üzerinde Burberry ekoseli mini eteği ile taşıdığı Burberry çantası ve ittiği Burberry bebek arabasından kucağına aldığı Burberry desenli etek giyen kızının olduğu fotoğraf, basına ve modanın kalbine bomba gibi düşer. The Guardian, bu konu hakkında sözünü sakınmayanlardandır: “Burberry’nin geriye kalan mirasının sonuna gelinmiş gibi, Burberry ekosesi sonradan görmelerin demode sembolü haline geldi.” Bunun üzerine üst tabaka markayı terk eder; Selfridges ve Harvey Nichols gibi high-end butikler stok alımlarını durdurur, uluslararası satışlar roket hızıyla düşer. Ekosenin lisansını hemen her ürüne veren Burberry’nin şemsiyelerini artık maça giden İngiliz taraftarları kullanmaktadır.

Ayrıcalıklı Bir Geri Dönüş: Christopher Bailey Dönemi

Markanın aldığı bu maddi ve manevi hasardan onu kurtaransa yeni kreatif direktör Christopher Bailey olur. Gucci ve Donna Karan’da kazandığı deneyimle 2001 senesinde Burberry’nin kreatif direktörlük koltuğuna oturan Bailey, markanın itibarını korumak adına ilk olarak lisans anlaşmaları konusunda daha koruyucu olma kararı alır ve ekoseyi kendi evine, bu kez çok daha özel tasarımlarla geri çağırır.

“Markayla alakalı her konuda çalışma gerçeğini seviyorum; ürün, yaratmak istediğimiz his, internet sitesi, mimari, internet sitesi tasarımı; çünkü ben bir şeyler yapmayı, deneyimler oluşturmayı, insanların etkileşime girmekten hoşlanacakları şeyler yaratmayı seviyorum.”

2009 senesinde Burberry defilelerini Milano’dan evine, Londra’ya taşıyan Bailey’nin internet sitesi, dijital satış planlaması, açık defileleri, defilelerde podyuma çıkan koleksiyonların o esnada satışa sunulması gibi vizyoner adımları ile marka, üretim kalitesi ile mirasını koruyan ve fakat projeleri ile geleceği yakalayan bir çatıya dönüşür. Öyle ki 2011 senesinde %27’lik büyüme sağlanır. Ve Bailey bu çatının altında ünlü isimleri ağırlamayı ihmal etmez.

“Çok fazla insanla tanıştık ve ilginç olan, birisiyle tanışınca onunla gerçekten bağ kurabiliyor olman. Onların kendi enerjileri, kendi kişilikleri var ve bu sade güzellikten çok farklı. Kampanyamızda birlikte çalışacağımız isimlerin kararını da bu yolu izleyerek verdik.”

İlham Perileri

Cara Delevingne ve Kate Moss

Agyness Deyn

Naomi Campbell ve Rosie Huntington-Whiteley

İngilizlerin yüksek kalite terzilik geleneğini kutsamak için ilham alınacak isimler İngilizlerden başkası değil kuşkusuz. Kate Moss, Naomi Campbell, Emma Watson, Edie Campbell, Agyness Deyn, Jordan Dunn ve Rosie Huntington-Whiteley gibi isimler, marka kimliğini en iyi yansıtanlar arasında. 

Burberry çatısı altında 17 sene kreatif direktörlük yapan Bailey, son defilesini 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonu sunumu ile yaparak markaya veda eder.

Yeni Bir Çağ: Riccardo Tisci Dönemi

Mart 2018’de Burberry’nin yeni kreatif direktörü olarak görevi devralan eski-Givenchy-kreatif direktörü Riccardo Tisci ile marka yeni bir çağa girdi.

“Vazgeçilmez olmak için her zaman farklı olunmalıdır.”

‘Yeni bir çağ’ diyoruz; zira Tisci’nin yaptığı hamlelerden ilki markanın ikonik logosunu değiştirmek oldu. Calvin Klein’ın yeni logosunda da imzası olan Peter Saville tasarımı yeni logo ve marka motifi, Thomas Burberry’nin mirasına modern bir saygı duruşu niteliğinde.

Bailey’nin İngiliz literatüründeki kahramanları romantize eden tavrının aksine Tisci, marka için kontrast, sert köşeleri olan ve monokrom bir dünya kurguladı. Elegan bir şekilde yeniden tasarlanmış klasik Burberry trençkotlarının içinde artık siyah takım elbiseler ve yumuşak tonlarda kaşmir trikolar yer alıyor.

Tisci, yeni pozisyonunu bir de iş birliği ile taçlandırdı: Vivienne Westwood & Burberry. Punk kültürünü ve mirası, baş kaldırıyı ve gelenekleri, geçmişi ve geleceği kucaklayan iş birliğinden doğan limitli koleksiyonda Vivienne Westwood’un efsanevi arşivi markanın ekoseleri ile yeniden yaratıldı.

“Vivienne Westwood, tasarımcı olmayı hayal etmemi sağlayan ilk tasarımcılardan biridir.”

Burberry Giyen Ünlüler

Scarlett Johansson

Suki Waterhouse

Victoria Beckham

Alexa Chung

Carey Mulligan

Emma Watson

Jennifer Lawrence

Kate Bosworth

Kate Moss

Keira Knightly

Naomi Campbell

Olivia Palermo

Rosie Huntington-Whiteley

Sandra Bullock

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.