• Arama

Çocuklar İçin Etkinlikler – Ağustos 2019

Ağustos ayında çocuklara yönelik İstanbul’daki etkinlikleri bir araya getirdik.

Çocukların hasretle beklediği yaz tatili tüm hızıyla devam ediyor. İstanbul’da yaz tatilini geçirecek çocuklara yönelik birbirinden farklı atölyeler keşfetmeleri için çocukları bekliyor. İstanbul’un en önemli müze ve sanat kurumlarının her yaş grubuna ve ayrı ilgi alanına yönelik farklı içerikle hazırladığı yaz atölyelerini OGGUSTO olarak sizler için derledik.

Barışın kanatları, turna kuşları…

Tarih: 06 Ağustos Salı

Yer: İstanbul Oyuncak Müzesi

Saat: 11:00-12:30

İstanbul Oyuncak Müzesi Hiroşima’ya atılan atom bombasının yıl dönümünde, dünya barışının ve silahsızlanmanın simgesi haline gelen Sadako Sasaki’yi anıyor.

İkinci Dünya Savaşı’nda, 6 Ağustos 1945’de, Hiroşima’ya atılan atom bombasından etkilenenlerden biri de Sadako Sasaki’dir. Sadako o gün yara almaz ancak atom bombasının yaydığı radyasyonun etkisine maruz kalır ve on yıl sonra hastalanır. Onu ziyarete gelen arkadaşlarından 1000 turna kuşu hikayesini dinleyen Sadako, iyileşmek için hasta yatağında origamiden turna kuşları katlamaya başlar. Çünkü, bir Japon inanışına göre, kağıtlardan 1000 adet turna kuşu katlayan kişinin dileği gerçek olur. Sadako Sasaki turna kuşlarını yaparken, tekrar sağlığına kavuşup arkadaşlarıyla oyun oynamanın düşünü kurar ancak turna kuşlarını tamamlayamaz.

İstanbul Oyuncak Müzesi 6 Ağustos’da Sadako Sasaki’yi anma ve tüm dünya için barış umudunu dile getirmek adına 5 yaş üzeri tüm çocukları müzeye davet ediyor. 

Detaylı bilgi için tıklayın.

İstanbul Modern – Yaz Sanat Atölyeleri 

Tarih: Ağustos

Yer: İstanbul Modern

Saat: Sabah 10.00-12.00 ve öğleden sonra 13.30-15.30 saatleri arasında

İstanbul Modern Sanat Müzesi, yaz tatilinde çocuklara sanat dolu bir program sunuyor. 7-12 yaş aralığındaki çocuklar bu program kapsamında müze uzmanlarıyla birlikte sanatı yorumlamaya ve sanatsal üretimler gerçekleştirmeye yönelik atölye çalışmalarına katılabiliyor.

Müze uzmanlarının yönetiminde gerçekleştirilen bu atölye çalışmalarının katılım bedeli 150TL. Ayrıca İstanbul Modern’in Bireysel, Aile, Gümüş, Altın üyelerine ve Genç Modernlilere %10 indirim uygulanıyor.  

Resimler ve Kostümler

19 Ağustos 2019, Pazartesi 10.00-12.00

5, 26 Ağustos 2019, Pazartesi 13.30-15.30

Bu atölyede çocuklar, renklerle, lekelerle ve farklı sanat malzemeleriyle çalışarak hayal güçlerinin sınırlarını zorluyor. Sanat tarihinden usta ressamların resimlerinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek resimlerde tarif edilen dönemleri ve kostümleri değerlendiriyorlar. Ardından, önce prova mankenleri üzerinde bir kostüm tasarlıyor, sonra bu kostümü giyen bir figür için resim çalışması yaparak atölye çalışmasını tamamlıyorlar.

Resmi Duyabilseydik Ne Olurdu?

5, 26 Ağustos 2019, Pazartesi 10.00-12.00

19 Ağustos 2019, Pazartesi 13.30-15.30

Farklı duyulara hitap eden bu program, resimlerinde müziği kullanan, işitsel yerleştirmeler yaratan çağdaş sanatçılardan ya da grafik çizimlerle bestelerini görselleştiren kompozitörlerden ilham alıyor. Sanat tarihinden örneklerin incelenmesiyle başlayan atölye çalışmasında çocuklar, belirledikleri bir resmi dinlemenin, renklerin ve biçimlerin seslerini hayal etmenin yollarını araştırıyorlar. Programın sonunda görsel bir düzenleme oluşturup, bu görsel düzenlemeyi aileleri için seslendirerek müziğe dönüştürüyorlar. 

Akımlar ve Resimler

20 Ağustos 2019, Salı 10.00-12.00

6, 27 Ağustos 2019, Salı 13.30-15.30

Bu atölye çalışmasında çocuklar, kendine özgü üretim süreçlerini içeren sanatsal pratikleri deneyimleyerek modern sanat tarihinin İzlenimcilik, Kübizm, Soyut Dışavurumculuk gibi akımlarını keşfetme fırsatı yakalıyor. Programda müzenin sergi salonlarında desenler çizen ve atölyede çekilen fotoğraflarından yola çıkarak farklı perspektiflerle portrelerini hazırlayan çocuklar, duygu ve düşüncelerini bir oyunla ortaya çıkaran resimler oluşturuyor.  Atölye çalışması çocukları kendini ifade etmenin farklı sanatsal biçimleriyle tanıştırıyor.

Sessiz Film

6, 27 Ağustos 2019, Salı 10.00-12.00

20 Ağustos 2019, Salı 13.30-15.30

Çocuklar bu atölyede gruplar oluşturuyor ve kendi kısa animasyon filmlerini hazırlıyor. William Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı romantik komedya oyunundan uyarlanan senaryoyu dinliyor, rolleri paylaşıyor ve oyunu yorumluyorlar. Bu drama çalışması sırasında çekilen fotoğraflarla hazırlanan film, çocuklara hatıra olarak sunuluyor.

Bir Hayal Mekânı

21 Ağustos 2019, Çarşamba 10.00-12.00

7, 28 Ağustos 2019, Çarşamba 13.30-15.30

Atölye çalışması, çocukları “yerleştirme sanatı” kavramını sanatsal deneyimlerle yaşayarak öğrenmeye davet ediyor. Sergi gezisi ile başlayan program, bir kelime oyunu ile devam ediyor. Çocuklar bazı kelimelerden yola çıkarak imgeler yaratıyor. Çizimler yapıyor, eva malzemesini kullanarak büyük şekiller yaratıyorlar. Program çocukların tasarımlarını atölyenin bir köşesinde düzenlemeleriyle tamamlanıyor. 

Çamurdan Heykeller

7, 28 Ağustos 2019, Çarşamba 10.00-12.00

21 Ağustos 2019, Çarşamba 13.30-15.30

Bu atölye çalışması çocukları doğal bir malzemeyle çalışarak imgelem dünyalarını geliştirmeye davet ediyor. Programda çocuklar İstanbul Modern’in sergilerinde yer alan bazı sanatçıların sanat çalışmalarında olduğu gibi kendi hikâyelerinden yola çıkıyor. Fiziksel özelliklerinin ötesinde kendi iç dünyalarına bakan çocuklar, kendini anlatma sanatının alışılagelmişin dışında kalan, bin bir türlü yöntemiyle tanışıyor. Alışkanlıklarını, korkularını, yani kendilerine dair özgünlüklerini çamura form vererek somutlaştırıyorlar.

Çukurlar Tepeler

1, 22 Ağustos 2019 Perşembe 10.00-12.00

8, 29 Ağustos 2019 Perşembe 13.30-15.30

Tarihi uzun bir geçmişe dayanan rölyef sanatından yola çıkan atölye çalışması, çocukları, kahramanlarını konu alan bir macerayı çamurla oluşturacakları formlarla anlatmaya çağırıyor. Gündelik hayattan örnekleri içeren bir sunumla başlayan atölye, çocukların doğal bir malzemeyi yoğurup ekleyerek oluşturdukları kompozisyonları boyamalarıyla tamamlanıyor.

Baskılı Çantalar

8, 29 Ağustos 2019 Perşembe 10.00-12.00

1, 22 Ağustos 2019 Perşembe 13.30-15.30

Atölye çalışması tasarım ve ipek baskı sanatını buluşturuyor. İlk uygulamada çocuklar kendilerine baskı kalıpları üretiyor. İkinci adımda kumaşlardan çantalar tasarlıyorlar. Program çocukların tasarladıkları çantalara, tasarladıkları baskıları uygulamalarıyla tamamlanıyor.

Tuvalimdeki Doğa

2, 23 Ağustos 2019, Cuma 10.00-12.00  

9 Ağustos 2019, Cuma 13.30-15.30

Bu atölyede çocuklar, doğayı sadece görüntüleriyle değil, onu oluşturan parçalarla, yapraklar, bitki gövdeleri vb. organik malzemelerle resmetmenin yollarını arıyorlar. Program, resimlerini arayan tuvallerin hikâyelerinin dinlenmesiyle başlıyor. Çocuklar boş tuvallerde olmayan resimler hayal edip, kompozisyonlar oluşturarak, hayallerini gerçek kılıyor.

Geleceğin Mimarları

9 Ağustos 2019, Cuma 10.00-12.00

2, 23 Ağustos 2019, Cuma 13.30-15.30

Çocuklar bu atölyede özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip bir kent yaratıyor. Doğadan ilham alarak canlıların yuvalarını tasarlıyor; işlevsel, ergonomik ve estetik açıdan çözümler yaratarak gelecek için doğayla uyumlu kent modelleri hazırlıyorlar.

Programlar hakkında detaylı bilgi ve kayıt için 212 334 73 12 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

Çocuk Şefler Mutfakta

Tarih: 17 Ağustos Cumartesi 

Yer: EKS Mutfak Akademisi / Kadıköy

Saat: 15:00

EKS Mutfak Akademisi 8-12 Yaş arasındaki Çocuk Şefleri “Tavuklu Tortilla Fajita, Çikolatalı Suffle, Muzlu Smotthie” yapmanın inceliklerini öğrenmeye davet ediyor.

Satın al

Biyoloji Atölyesi: Peki Sen Ne Şekerisin? (10-14 Yaş)

Tarih: 17 Ağustos Cumartesi 

Yer: Rahmi Koç Müzesi

Saat: 13:00

Deneylerle yediğimiz, içtiğimiz besinlerde farklı şeker türlerinin nasıl yer aldığını öğreten atölye; vücudumuz için hangisinin yararlı, hangisinin zararlı olduğuna çocukların keşfetmesini sağlaya yardımcı oluyor. 

Satın al

Ailemle Geziyorum – Boğazda Balık 

Tarih: 18 Ağustos Pazar

Yer: Eminönü İskelesi

Saat: 08:00 – 12:00

Ailemle Geziyorum bu sefer çocukları ve ailelerini Boğaz’da Balık tutmaya davet ediyor. Hangi balık hangi oltayla, hangi yem ile avlanır, kaç metre derinlikte yaşar… Bu bilgilerin eşliğinde Boğaz’ın serin sularında balık tutmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise 4-12 yaş aralığındaki tüm çocuklar ve aileleri bu tura davetli

Dahil Olan Hizmetler;
* 4 Saat Tekne Turu
* Meyve suyu ve gün boyu çay ikramı
* Balık Ekmek
* Olta Malzemeleri ve kullanımı
* Balıkçılık hakkında danışmanlık hizmet
*Açık Büfe Kahvaltı
*Seyahat Sigortası

Satın al

Intema 

Tarih: 25 Ağustos Pazar

Yer: Intema Yaşam Akademi / Kanyon

Saat: 11:00 – 13:00 

Bütün çocuklar pizzaya bayılır! Pizza atölyesi ile minik şefler mutfakta harikalar yaratacak. 

Sucuk, mantar ve biberli karışık pizzanın yapılacağı bu atölye 5-9 Yaş arası minik şefler için düzenleniyor. 

Satın al

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.