Oscar de la Renta Retrospektifi

 

Oscar de la Renta Retrospektifi

San Francisco’daki The Fine Arts Museums of San FranciscoOscar de la Renta’nın ilk büyük sergisine ev sahipliği yapıyor. 30 Mayıs’a kadar devam eden Oscar de la Renta: The Retrospective, ünlü modacının hayatını ve tasarımlarını gözler önüne seriyor. Biz de OGGUSTO olarak sergiyi gezdik.

House of Oscar de la Renta’nın ve tasarımcının ailesinin desteğiyle hazırlanan serginin küratörü, Amerikan Vogue’unun eski editörü ve Oscar de la Renta’nın yakın arkadaşı olan André Leon Talley. Sergide 130’dan fazla tasarım yer alıyor. 2014’te, 82 yaşındayken hayata gözlerini yuman Oscar de la Renta, göz alıcı tuvaletleri imzası haline getirmişti.

18 yaşındayken Madrid’deki Dominik Cumhuriyeti’nde resim eğitimi alan tasarımcı, Cristóbal Balenciaga’dan esinlenerek ve kendisine çıraklık yaparak tasarımcı olmaya karar verdi. Oscar de la Renta, Cristóbal Balenciaga’nın ardından Lanvin’de couture asistanlığı yaptı. Ardından 1963 yılında, New York’a taşınarak Elizabeth Arden için tasarım yapmaya başladı. İki sene sonra ise kendi markasını yaratarak en çok ilham veren tasarımcılardan biri haline gelmeyi başardı. Tasarımcı, Coty Hall of Fame, American Fashion Critic’s, CFDA Lifetime Achievement Award gibi pek çok ödülün yanı sıra Fransız hükümeti tarafından Légion d'honneur Ödülü’nün de sahibi.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular