• Arama

Sağlıklı Seyahat İçin Almanız Gereken Önlemler

Seyahatlerinizin hastalıklarla kabusa dönüşmemesi için önerilerimize kulak verin.

Seyahatler, herkesin rahat bir nefes aldığı, yeni deneyimler kazandığı belki de yılın en güzel günleri. Ancak bu güzel günler, yapacağınız küçük ihmallerle ne yazık ki kötü anılara dönüşebilir. Sağlığınızından olmadan, seyahatinizi en kaliteli şekilde geçirebilmek için önerilerimize kulak verin. 

Seyahate çıkmadan önce aşı olun

Tatilinizi yurt dışında, özellikle Asya ve Afrika Asya veya Afrika kıtalarında geçirmeyi planlıyorsanız, mutlaka en az 4-6 hafta öncesinde aşı olun. Vücudunuzun alışık olmadığı farklı mikrop çeşitleri bulunan bu kıtalarda, hastalık kapma ihtimaliniz oldukça fazla. Hangi ülkeye gitmeden önce hangi aşıyı olmanız gerektiğinizi doktorunuzdan ya da seyahat sağlığı merkezlerinden öğrenebilirsiniz. 

Çantanızda, cildinizi sineklerden koruyan spreylerden bulunsun

Özellikle Asya bölgesinde sivrisinekler, sağlığınız için tehlike oluşturuyor. Sivrisinek ısırığından hastalık bulaşabileceği için yanınızda koruyucu spreylerden götürmekte fayda var. İçeriğinde bitkisel yağlardan bulunun doğal koruyucu spreylerden kullanarak, cildinize zarar vermeden sık sık tazeleyebilirsiniz. 

Kişisel temizlik ürünlerinizi yanınızda taşıyın

Kişisel temizlik tabii ki her zaman için çok önemli ancak seyahate çıkarken ekstra önem taşıyor. Seyahate çıkmadan önce kendinize seyahat boy şişe ve kutulardan alın. Günlük rutininizde kullandığınız yüz temizleme jeli, nemlendirici krem, el sabunu, şampuan gibi bakım ürünlerini bu şişelere yerleştirirseniz, bavulunuzda çok yer kaplamayacaktır. Bunun haricinde gün içerisinde elinizdeki mikropları kırmak için kol çantanızda mutlaka küçük boy bir sabun ve antibakteriyel el temizleme jeli bulundurun. Seyahat esnasında sık sık kendi sabununuz ile ellerinizi yıkayın, uzun süre yıkayamadığız durumlara jel ile hijyeninizi koruyabilirsiniz. Uçakta ve kapalı alanlarda sağlığını korumak için de pastil ve burun spreylerinden faydalanabilirsiniz.

Vicks

Cistus

Uçakta alkol almayın

Alkollü içecekler vücudunuzun su kaybını hızlandırmasının yanı sıra kabin basıncı normale göre daha düşük olduğu için alkol etkisi daha fazla görülür. Rahat bir uçuş geçirmek ve vücudunuzun dehidrasyona uğramaması için uçuş esnasında içebileceğiniz en iyi içecek su veya maden suyudur.

Bol bol su tüketin

Mikropların vücutta çoğalmasını önlemenin en etkili yollarından biri su içmek. Eğer evinizde yoksa seyahate çıkmadan önce kendinize bir paslanmaz çelik veya cam matara edinin ve seyahat boyunca suyunuzu mataranızdan için. Çünkü toksik petrokimyasal içeren ve östrojen hormonunu taklit ettiği için hormon dengenizi bozabilen plastik şişeler, sağlığınızı tehdit eden bir başka faktör.

Eğer su içmeyi unutuyorsanız akıllı telefonunuza su içmeyi hatırlatan uygulamayı indirmek için tıklayın.

Uyku düzeninizi bozmayın

Bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasında büyük rol oynayan uyku düzeninizi seyahatiniz sırasında bozamamaya dikkat edin. Yarım küre değiştiriyorsanız jet lag yaşamamak için uçağın pencere perdeleri kapandığı anda uykuya dalın ve rutin akşam uykunuzu uyuyun, perdeler açıldığı anda da yeni bir sabaha merhaba diyin. Böylece yeni günde kendinizi yorgun ve uykusuz hissetmeyecekseniz. Rahat bir uyku için göz bandı kullanıp, yastığınıza biraz lavanta yağı dökebilirsiniz.

Yediklerinize dikkat edin

Seyahatlerin en güzel yanlarından biri yaşadığınız gastronomi deneyimi. En meşhur yerlerde en meşhur tatları deneme fırsatı yakalıyorsunuz tabii ama bazen de hiç bilmediğiniz yerlerde atıştırdığınız zamanlar da oluyordur. Özellikle çok gelişmemiş ülkelere seyahate gidiyorsanız, bilinmedik yerlde bilinmedik tatları denemekten kaçının. Et, çok baharatlı yemekler ve kalitesiz yağ yüzünden hastalanmanız mümkün. Her zaman fresh yemekler yemeğe özen gösterin. Yolculuk için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.