• Arama

Rembrandt – Velázquez Sergisi Rijks Müzesi'nde

Rijks Müzesi, Ekim ayında Hollandalı ressam Rembrandt’ın 350. doğum günü şerefine bir sergi düzenliyor. Sergi, savaşan ülkelerin benzerlik gösteren ressamlarına vurgu yapıyor.

Rijks Müzesi’nde 11 Ekim’de açılacak Rembrandt – Velázquez sergisi, Madrid Museo Nacional del Prado iş birliği ile Hollandalı ressamın 350. doğum günü kutlamalarının parçası olarak düzenleniyor. Barok dönemin dev isimlerine ait eserler ilk defa beraber sergilenerek, aralarında binlerce kilometreler olmasına rağmen sahip oldukları benzerliklere dikkat çekiliyor.

19 Ocak 2020 tarihine kadar açık olacak seçkide, aynı yıllarda eser üreten Frans Hals, Bartolomé Murillo, Johannes Vermeer ve Francisco Zurbarán gibi o yıllarda savaş halinde olan İspanyol ve Hollandalı ressamların tabloları ve ülkeler arasındaki çatışmalara rağmen eserlerdeki sanatsal benzerlikler görülebilir.

Hollanda’nın altın çağı olan 17. yüzyılda dünya çapında yaptığı ticaretin yayılması sayesinde zenginleşen toplumun sanata yönelerek evlerini güzelleştirme çabası, müthiş sanatsal gelişmeler yaşanmasına vesile oldu. Büyükelçi Ogier de Busbecq, Osmanlı İmparatorluğu’ndan aldığı lale soğanları ile “Tulipmania” furyasını başlatmış ve bu altın değerinde satılan çiçekler, eserlerde sıklıkla resmedilmeye başlandı.

Sergide, tüm eserler çift olarak teşhir edilerek, ülkelerin yaşadığı çatışmalar kadar dini ayrım, iklim farkı, güç, desen ve modadaki değişimlerin rahatlıkla gözlemlenmesi sağlanıyor. Ressamların bu çatışmalar paralelinde eserleri aracılığı ile düello yaptıkları da ayrıca gözlemleniyor.

Hem kendi ülkelerinde hem de dünya çapında büyük başarılar yakalamış ressamlar arasında öne çıkan ve sanat tarihine damga vuran Rembrandt ve Velázquez başta olmak üzere, aynı yıllarda çalışmış ve bu dev isimlerden ilham almış sanatçıların eserlerinden oluşan sergi, Avrupa’nın şekillendiği döneme farklı bir bakış sunduğu için kaçırılmaması gereken bir seçki.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.