• Arama

Salvatore Ferragamo: Bir Marka Hikayesi

Harikulade işçilikle rüyaların ayakkabılarını tasarlamaktan lüks imparatorluğuna dönüşen Salvatore Ferragamo’nun hikayesini, özel koleksiyonlarını, tasarımcılarını ve ilham perilerini sizin için kaleme aldık.

Ustalıktaki mükemmeliyetçiliği, çalışma tutkusu, zanaati bir sanata dönüştüren adanmışlığı ve ileri görüşlülüğü ile Salvatore Ferragamo ve ailesi, bir markanın nasıl inşa edilip nasıl sürdürülebileceğinin en özel örneklerinden biri.

Rüyaların Ayakkabılarını Tasarlayan İsim: Salvatore Ferragamo

1898’de Bonito, İtalya’nın küçük bir kasabasında 14 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak dünyaya gelen Salvatore Ferragamo, doğduğu coğrafyanın nesillerdir çiftçilikle yazılan kaderine rağmen kendini ayakkabı işçiliğine adadı.

“Ben ayakkabı tasarımcısı olarak dünyaya geldim, bunu biliyorum ve her zaman da biliyordum.”

Napoli’deki lokal ayakkabı ustalarının yanında ve lüks mağazalarda çıraklık yaptıktan sonra erkek kardeşlerinin bazılarının izlerini takiben 1914’te, henüz 16 yaşındayken, Amerika’ya gider. Boston’a yerleşir ve kayınbiraderi ile birlikte, halen sektörün hatrı sayılır firmalarından olan, Queen Quality Shoe Manufacturing Company’de çalışmaya başlar. Yine de Oueen’in kalitesi Ferragamo’nun mükemmeliyetçi zevki için yeterli değildir; firmanın ayakkabılarını ağır, kaba, tuhaf ve Napoli’dekilerle kıyaslanamayacak kadar özensiz bulur. 1920’lerin başlarında erkek kardeşini de kendisi ile gelmeye ikna ederek Santa Barbara, Kaliforniya’ya taşınır ve burada bir yandan kendi açtığı atölyesinde ayakkabı tasarlarken bir yandan da akşamları Los Angeles Üniversitesi’nde matematik, anatomi ve kimya mühendisliği derslerini alır.

The Thief of Bagdad, 1924

Hemen hemen aynı dönemlerde American Film Company’de aksesuarcı olarak çalışan erkek kardeşlerinin birinden bir film için kovboy çizmesi hazırlaması istenir. Film için hazırladığı kovboy çizmeleri öyle bir etki bırakmış olmalı ki Ferragamo’nun küçük atölyesi kısa süre içinde Pola Negri, Mary Pickford, Gloria Swanson ve Mae West gibi sessiz film aktörleri ve yönetmenleri tarafından sıklıkla ziyaret edilmeye başlanır. 1923 senesinde Ferragamo film endüstrisini takip ederek Hollywood Bulvarı’nda Hollywood Boot Shop adını verdiği mağazasını açar. The Ten Commandments, The Covered Wagon, The White Rose ve The Thief of Bagdad gibi filmlere ayakkabı tasarlayan Ferragamo artık ‘yıldızların ayakkabı tasarımcısı’ olarak anılmaya başlar.

Geçirdiği on seneye rağmen Amerikan işçiliğinden bir türlü tatmin olmayan Ferragamo, 1927 senesinde İtalya’ya, bu kez ustalarının yeteneği ile nam salmış Floransa’ya taşınır. Amerika’da edindiği intiba ve yaptığı anlaşmalar sayesinde Atlantik’in öte yakasına ayakkabı satmaya devam eden Ferragamo, 1929’daki Büyük Depresyon nedeniyle bir anda işini kaybeder. Ekonomik krize rağmen tasarımcı pes etmez, hatta İtalyan iç pazarına odaklanır. Öyle ki 1931 senesinde topuğa hafif ve etkileyici bir destek sağlayan metal topuğun patentini almış ve 1936’ya gelindiğinde iki atölye ve mağaza açmıştır.

Mussolini’nin yükselişine ve uluslararası çapta sancılı geçen 1930’lara rağmen Ferragamo en üretken zamanlarını yaşar; zira bu dönemde çok özel İtalyan malzemeleri ile çalışma fırsatı yakalar. 1937 senesinde de mantar topuğun patentini alır. Bu zekice düşünülmüş tasarım iki sene içinde dünya pazarında bomba etkisi yaratır.

1940 senesinde Ferragamo, kasaba doktorlarının kızı Wanda Miletti ile evlenir ve -daha sonra bazıları şirketin üst düzeylerinde görev alacak- altı çocuk sahibi olur. 1940’larda aile yaşantısında dinginleşen tasarımcı için ikonik parçalara imza atma zamanı da gelmiştir.

“Güzelliğin sınırı yoktur, tasarımın doyum noktası yoktur ve materyalin sonu yoktur.”

İkonik Tasarımları

1947 senesinde tek bir naylon ipin tabanın yanından tekrarlayan geçişler yaparak tamamlandığı ‘görünmez sandalet’ ile, moda dünyasının Oscar’ı olarak da addedilen, Neiman Marcus Fashion Award kazanır.

50’lerde form ve fonksiyon arasındaki ilişki üzerine odaklanan ve ünlü isimleri müşteri listesine eklemeye devam eden tasarımcı takvimler 1952’yi gösterdiğinde topuğunda da gövdesindeki derinin kullanıldığı ilk ayakkabıyı sunar.

1954 senesinde Amerikan Yerlileri makosenlerinden ilhamla deniz kabuğu şeklinde bir taban tasarlar ve bunu başta Audrey Hepburn’unkiler olmak üzere pek çok modelinde kullanır.

1950’lerin sonlarına doğru Ferragamo makine üretimine geçmeye karar verir; yüzde altmışı elde, yüzde kırkı makinede üretilen Ferragamo Debs ve Ferrina Shoes gibi seriler çıkarır. Mükemmeliyetçi işçilikten asla taviz vermeyen marka, bu sayede satışlarını ve bilinirliğini artırır. 1960 senesinde, Ferragamo hayatını kaybettiğinde, ayakkabı pazarının bir numaralı ismidir.

İlham Perileri

Audrey Hepburn

Greta Garbo

Marilyn Monroe

Ferragamo’nun, özel isteği üzerine ayakkabı tasarladığı tek isim Audrey Hepburn değildir kuşkusuz. Greta Garbo ve Ingrid Bergman gibi döneminin en özel isimlerin yanı sıra kalçalarının daha iyi salınması için 11 cm uzunluğunda sivri burunlu stilettolar tasarladığı Marilyn Monroe da Ferragamo’nun ilham perileri arasındadır.

Aile Şirketi: Ferragamo İmparatorluğu 

Üniversite eğitimini edebiyat üzerine alan ve babasının işinin genç yaşından itibaren her aşamasına tanıklık eden en büyük kızları Fiamma, Ferragamo’nun ölümünün ardından günde 350 çift üreten 700 çalışanın iş başı yaptığı işin sorumluluğunu alır. Floransa’da moda tasarımı eğitimi alan kız kardeşi Giovanna da giyime odaklanarak aile şirketinin yeni bir yola girmesinin önünü açar. Desenlerinde ve renklerinde ilham aldığı klasik İtalyan sanatı motifleri, 1959 senesinde sunulan kadın hazır giyim koleksiyonunun imzasını oluşturur. 1970’lerde şirket ayakkabının yanı sıra koleksiyonlarına küçük deri aksesuarlar, valiz, eşarp ve parfüm ekleyerek uluslararası pazarda hatrı sayılır bir yer edinir.

21. yüzyılın başlarında Salvatore Ferragamo’nun mirası Palazzo Spini-Ferroni’den yürütülmeye devam eder. Wanda başkan koltuğunda otururken oğlu Ferruccio icra kurulu başkanıdır. 1998 senesinde, neredeyse kırk yıl boyunca ürün tasarımından sorumlu başkan yardımcısı Fiamma aniden hayatını kaybeder. Şirketi kişiye özel ayakkabı üretiminden dünyanın sayılı ve ayrıcalıklı aile şirketlerinden birine dönüştürmekte en büyük payı olan, yine Fiamma’nın vizyoner girişimleridir. 

Yeni Tasarım Ekibi

Salvatore Ferragamo, bir kişinin ve ardından bir ailenin kökleri üzerinden yükselen, ustalığı ve kaliteli malzemeyi form ve fonksiyonla buluşturan nadide markalardan biri. Ve markanın yeni tasarım ekibi onun mirasını en iyi şekilde koruyacak isimlerden seçildi.

Paul Andrew ayakkabı, Fulvio Rigoni kadın giyim ve Guillaume Meilland erkek giyim bölümleri için markanın prestijini kendi perspektifleri ile bir adım ileri taşıyor.

Salvatore Ferragamo Giyen Ünlüler

Elizabeth Debicki

Fan Bing Bing

Hikari Mori

Julianne Moore

Karlie Kloss

Nicole Kidman

Solange

Suki Waterhouse

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.