Route 66 ve En İyileri

 

Route 66 ve En İyileri

Route 66 yaklaşık 4.000 km’lik uzunluğuyla ülkeyi doğudan batıya doğru sarıyor ve keşif dolu, nostaljik bir Amerika turu vaad ediyor. Şikago Illinois'den başlayan ve MissouriKansasOklahomaTeksasNew MexicoArizona ile Kaliforniya eyaletlerini geçerek Los Angeles’ta sona eren Route66’teki favori adreslere göz attık.

1926 ve 1985 yılları arasında hizmet veren, şimdilerdeyse keşif dolu, keyifli bir Amerikan nostaljisi yapmak isteyenlerin favori destinasyonu olan Route 66’in popüler kültürde yeri hayli büyük. John Steinbeck’in “Gazap Üzümleri” eserinde “Ana Yol” olarak geçen Route 66’in adını taşıyan şarkısıysa, Bobby Troup tarafından yazılıp bestelenmiş ve Rolling Stones tarafından seslendirilmiştir.

Elvis Presley’in sıklıkla uğradığı ve bugün bir Best Western haline gelen “Tradewinds Motel” ve Clark Gable ile Colette Lombard’ın düğün gecelerini geçirmek için kaçtıkları “Oatman Hotel”, otobanın en gözde ve nostaljik noktalarından.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve muhteşem bir doğa harikası olan Grand Canyon, Route 66’te görülmesi gereken yerlerden. Grand Canyon’u gökyüzünden seyretmek için burada mutlaka helikopter turu da yapın.

Gallup’taki El Rancho Hotel, Route 66’nın ruhunu en iyi yansıtan otel. Arizona’daki La Posada Hotel ve Lebanon’da retro dekorasyonuyla dikkat çeken Munger Moss Motel de bölgenin en iyi ve lüks otellerinden.

Litchfield’deki Ariston Café, Route 66’daki en tarihi restoran olma özelliğini taşıyor. 1935 yılında inşa edilen mekan, 2006’da National Register of Historic Places listesine de geçti.

Amerika’nın ikinci, dünyanın sekizinci en büyük gökdeleni olan Şikago’daki Willis Kulesi, Nipton’daki Mojave National Preserve, Oklahoma City’deki National Cowboy & Western Heritage Museum ve Santa Monica Pier, Route 66’da görülmesi gereken noktalardan.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular