• Arama

Pablo Picasso: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Kübizm ile özleşen isim Pablo Picasso hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Pablo Picasso Kimdir?

25 Ekim 1881’de İspanya’nın güneyinde doğan Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, küçük yaşta sanata olan kabiliyeti ile öne çıkarak eğitimini bu yönde aldı. İsim olarak annesinin genç kızlık soyadını seçen ressam, 20. yüzyılın en önemli sanatçısı Pablo Picasso olarak sanat tarihinde yer alıyor.

Pablo Picasso’nun Hayatı 

Kendisi de ressam olan babasından yedi yaşında sanat dersleri almaya başlayan Picasso’nun yeteneği, kısa bir süre sonra fark edildi. İlk eseri, Picador’u tamamladıktan dört yıl sonra, on üç yaşındayken Barselona Güzel Sanatlar okuluna kabul edildi. Paris’e taşındıktan kısa süre sonra yakaladığı ün ve başarı, Nisan 1973’te Mougins’de vefat edene kadar devam etti. Sanatçının tabloları hala en arzulanan eserler arasında yer alıyor.

Her çocuk sanatçıdır. Sorun, büyüdükten sonra sanatçı kalabilmekte.

Pablo Picasso

Pablo Picasso’nun Eserleri

Picasso’nun en değerli eserleri, ‘mucizeler yılı’ olarak tanımlanan 1932 yılında ürettikleridir. Bu eserler, nadiren gerçekleşen satışlarda fiyat rekorları kırmaları ile hatırlanır. Bu tarihte başlayan “olgunluk dönemi” ise, çalışmalarındaki değişimlere yansımıştır.

En büyük tablosu olan Guernica, aynı zamanda dünyanın en etkili savaş karşıtı eserlerinden sayılır. Eser, 1937 yılında, İspanyol iç savaşı sırasında bombalanan Guernica şehrinde yaşanan vahşeti simgeler.

Elli yaşındayken tüm eserlerini kayıt altına almaya başlayan Picasso’nun 75 yıllık kariyerinde ürettiği 13,500 tablo ve desen, yüz binden fazla baskı, 34,000 kitap betimlemesi, 300 heykel ve seramik çalışmasını olduğu bilinir. Hazırladığı ‘catalogue raisonné’de yer alan eserlerin bilgisi, sanat tarihçileri kadar galeri ve müzeler içinde önemli referans kaynağı sayılır.

Pablo Picasso’nun Stili ve İlhamı

Erken yaşta yeteneği fark edilen sanatçı, Velazquez ve Goya gibi usta isimlerden ilham alarak, bu sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Paris’e taşındığında, Matisse’in ona gösterdiği Afrika maskelerinden etkilenerek kübizm akımına yönelmiştir.

Picasso’nun en ünlü eserlerine ilham veren sekiz kadını yansıtan portreler ve farklı kompozisyonlu tablolar, dünyanın birçok müzesine dağılmıştır. Bu eserlerin neredeyse her ülkede izleri görülür.

Resim yapmak, günlük tutmanın farklı biçimidir

Pablo Picasso

Pablo Picasso Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Sanatçı, Louvre Müzesi’nden çalınan Mona Lisa’nın hırsızı olarak suçlandığı için tutuklanmış fakat atölyesinde yapılan aramadan sonra serbest bırakıldı. Bu arama sırasında çekilen fotoğraflarda görülen Afrika maskeleri, Picasso’nun kübizm ilham kaynağının tartışmasız kanıtı olarak önem taşımaktadır.

Dünyanın neredeyse tüm müzelerinde eserleri olan Picasso’ya adanmış üç farklı müze de bulunuyor. Adına açılan ilk müze, güney Fransa’daki kıyı kasabası Antibes’de, 1946’da atölye olarak kullandığı şatoda açılan Musée Picasso’dur ve çoğunlukla sanatçının hediye ettiği eserleri yer alıyor. Paris’in Marais bölgesinde bulunan Musée Picasso’nun koleksiyonunda 5,000 eser bulunuyor. 1963’te Barselona’da açılan Museu Picasso’da ise özellikle erken dönem eserlerine yer verilmektedir. Doğduğu şehir Malaga’da da müzesi olan sanatçının, eserlerinden bir seçki de Museo Picasso Malaga‘da görülebilir.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.