• Arama

Ofiste Konsantrasyonu Artırmanın Yolları

Ofisteyken odaklanma problemi yaşamadan çalışmanın yollarını öğrenin.

İş arkadaşımız zamansız bir şekilde gelip bizimle sohbet etmek isterken ya da yapılacak işler gözümüzde büyürken, dikkatimizi toparlamak zordur. Dikkatimizi toplamak zorlaştıkça strese girme ihtimalimiz de artar. Ofiste zamana karşı yarışa girip ardından havlu atmak yerine odağınızı artıracak yollara başvurabilirsiniz.

Günlük Liste Hazırlayın

Fotoğraf: @herz.melodie

Gün içinde yapacağınız şeyleri belirledikten sonra bir kağıda yazın ve ofis masanızda görünür bir yere koyun. Yapılacaklar listenizi cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza kaydetmeyin. Çünkü listeyi tamamlamaya çalışırken bir anda kendinizi e-postalarınıza bakarken ya da WhatsApp bildirimlerine cevap verirken bulabilirsiniz. Listedeki her maddeyi tamamlayınca üzerine bir çizgi atın. Böylece bir şeyi tamamlamış olmanın verdiği hazzı da artırabilirsiniz.

Zorlu İşleri Öne Alın

Fotoğraf: @ultralinx

Ofise geldiğiniz ilk birkaç saat aslında enerjimizin en yerinde olduğu zamandır. İlk önce zorlayıcı ve çok önemli olan işleri tamamlayın. Böylece günün geri kalanında stres olmaz ve diğer işlerinizi de kolaylıkla halledebilirsiniz.

Kulaklığınızı Takın

Fotoğraf: @beatscenter.ir

Bitmek bilmeyen telefon konuşmaları yapan, masası ofisin diğer köşesinde olmasına rağmen kahkahaları ile dikkat çeken ya da telefonunun zil tonunu herkesin bildiği bir ofis arkadaşınız muhakkak vardır. Tüm bunların dikkatinizi dağıtmasına engel olmak için kulaklığınızı takın ve müzik dinleyin. Scientific Reports’ta yayımlanan bir çalışmaya göre müzik dinlemek, düşüncelerimize odaklanmamıza yardımcı oluyor. Tabii bunun için öncelikle hoşunuza giden şarkılardan oluşan bir liste yapmanız gerek. Eğer kendinizi çalışmak yerine şarkıların sözlerine eşlik ederken buluyorsanız, enstrümantal müzik dinleyebilirsiniz.

Deneyin: Sony Mdrzx310Apr Kulak Üstü Kulaklık hafif ve katlanır tasarımıyla öne çıkarken müzik keyfinizden ödün vermemenizi sağlıyor.

Satın Al

Doğru Beslenin

Fotoğraf: @sergiovo78

Çekmecenizde bitter çikolata ya da kuruyemiş bulundurun. Antep fıstığı gibi kuruyemişler, ani açlık krizlerinin bastırılmasına neden olur. Böylece açlık hissiyle dikkatiniz dağılmaz. Magnezyum ve antioksidan içeren bitter çikolata ise beyne oksijen taşıyarak aktif bir şekilde çalışmaya yardımcı olur. L-theanine adı verilen bir aminoasit içeren yeşil çay ise meditasyona benzer bir rahatlama hissi verir. Böylece işlerinize odaklanma kapasiteniz de artar.

Deneyin: Tadım Naturel Karışık Kuruyemiş; kaju fıstığı, kızılcık, kurutulmuş sultaniye üzümü, badem ve fındık içi içeriyor.
Peyman Bahçeden Kakaolu Bar ise renklendirici, katkı maddesi ve koruyucu içermiyor.

Sosyal Medyadan Uzak Durun

Fotoğraf: @spiceupsocial

Gün içinde sürekli telefonumuzu elimize alıp sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Üstelik bu hesaplar sadece baktığımız anda dikkatimizi dağıtmakla kalmıyor. Herkesin üzüntü ve neşesini sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı bu çağda, günün geri kalanında kendimizi arkadaşımızın ayrılık acısını ya da takip ettiğimiz gezginin gittiği ülkeyi düşünürken bulabiliyoruz. Sık sık telefonunuza bakmamak için telefon bağımlılığını önlemek adına kullanılan OffTime gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Uygulama sayesinde dikkat dağıtıcılarınızı özelleştirebilir; çalıştığınız zamanlar için profil oluşturarak, belirli uygulamaları engelleyebilirsiniz.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.