Toskana ve En İyileri

 

Toskana ve En İyileri

Rönesans döneminin muhteşem yansımalarını barındıran Toskana Bölgesi, büyüleyici doğa manzaraları, zeytin ve selvi ağaçları, Orta Çağ’dan kalma şehir meydanları ve pek tabii şarap bağlarıyla İtalya’nın göz bebeği.  Toskana ve en iyileri radarımızda. 

Dante’nin ‘İlahi Komedya’sına ilham veren Monteriggioni kasabası Toskana’nın Chianti Rotası’nda yer alan ve mutlaka görülmesi gereken adreslerden. Floransa ve Sienna arasında kalan Chianti Bölgesi, yemyeşil tepeleri, sıra sıra şarap bağları ve zeytinlikleriyle ünlü.Gladyatör filminde, Russel Crowe’un başak tarlaları arasında yürüyerek, servilerle çevrili evine yürüdüğü sahneyi hatırlarsınız; Val d’orcia tam da bu bölge. UNESCO’nun 2004’de dünya mirası ilan ettiği bölgede yer alan Montepulciano Köyü, İtalya’nın en önemli gastronomi merkezlerinden biri. Toskana’nın kuzeybatısında yer alan Pisa kenti, her geçen gün eğrilen Pisa kulesi ve Pinokyo’yu yaratan Capetto’nun eviyle ünlü. Burada Pisa Kulesi dışında, Camposanto Monumentale Kabristanı, Museo dell’Opera del Duomo Müzesi, Il Duomo Katedrali de görmeniz gereken adreslerden. Bolgheri yöresi, son 20 yıldır ürettiği Bordeaux karışımı Super Tuscan şaraplarıyla Toskana’nın, İtalya’nın, hatta tüm dünyanın yeni gözdesi haline geldi. Bolgheri’nin içinde bulunduğu Maremma Bölgesi'yse tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Siena, Toskana’nın en güzel kasabalarından biri. İtalya’nın en güzel meydanı kabul edilen Piazza del Campo da Siena'da yer alıyor.

Toskana'nın En Güzel Oteli ve Restaurantı

Chiusdino Bölgesi’nde yakın olan Borgo Santo Pietro, Toskana’nın en güzel otelleri arasında birinci sırada. Siena’ya 40 dakika uzaklıkta olan otelin her bir odası farklı bir şekilde dekore edilmiş.Toskana’ya kadar gelmişken mutlaka görmeniz gereken restaurant, La Bottega del 30. Ünlü şef Helène Stoquelet yönetimindeki bir Michelin yıldızlı restoran, İtalyan mutfağının en güzel lezzetlerini tatmak için ideal. Sadece sekiz masası olduğu için rezervasyon yapmak şart.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular