Brooks Brothers Efsanesi

 

Brooks Brothers Efsanesi

198 yıl önce kurulan Brooks Brothers, hazır giyimi sunan ilk marka olarak tarihe geçiyor. Yenilikleri bu kadarla da sınırlı değil; Brooks Brothers, gofre kumaş, madras deseni, ütü gerektirmeyen gömlek, orijinal düğmeli yaka gibi pek çok ilklere de imza atan bir marka. Başkanların ve Hollywood yıldızlarının favorisi olan Brooks Brothers’ın geçmişine kısaca bir göz attık.

İlk mağazası, 7 Nisan 1818’de Henry Sands Brooks tarafından New York’ta Catherine ve Cherry Sokakları’nın en kuzeydoğu köşesinde H. & D. H. Brooks adıyla açıldı. Kaliforniyalı altın avcıları, terzilerinin dikimini bekleyecek vakit bulamayınca Brooks Brothers tarafından 1849’da piyasaya sunulan hazır giyim koleksiyonuna akın ettiler ve markanın popülaritesi giderek arttı. Great Gatsby filminde Leonardo di Caprio’nun kostümlerini hazırlayan Brooks Brothers’ın tasarımları çok beğenilmişti.

Markanın 1920’lerin gösterişli stilini yansıtan Great Gatsby adlı bir koleksiyonu bulunuyor. Tüm dünyada ‘Başkanların markası’ olarak tanınan, Abraham Lincoln’den Barack Obama’ya 44 ABD başkanından 39’u tarafından tercih edilen ve Fred Astair, Clark Gable, George Clooney, Ben Affleck ile Ashton Kutcher gibi Holywood yıldızlarının kalbini kazanan Brooks Brothers, ulaşılabilir lüksü sunuyor. Brooks Brothers’ın “Yıka ve Giy” konseptli Non – Iron gömlekleri bir efsane haline geldi. Bu gömlekler, sabah 9’dan akşam 5’e ve hatta daha sonrasına kadar kırışmaması için özel işlem görüyor.

Gömlekler, ABD’de yetiştirilen supima pamuğundan üretiliyor. Seyahatler için de biçilmiş kaftan. Anglosakson stiliyle yaklaşık 200 yıldır Amerika’da bir efsane haline gelen Brooks Brothers, 2016 İlkbahar-Yaz sezonu için Zac Posen’in kreatif direktörlüğünde hazırlandı. Uma Thurman, Michelle Obama, Gwyneth Paltrow ve Naomi Watts’ın da aralarında olduğu pek çok ünlü kadının tercih ettiği Zac Posen’in Brooks Brothers için tasarladığı ilk koleksiyon canlı desenleri, rahat ve sofistike tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Markanın 4-16 yaş arası çocuklar için de koleksiyonu bulunuyor. Brooks Brothers’ın klasik Amerikan stilini farklı bir anlayışla ve yine preppy tarzda yorumlayan Red Fleece koleksiyonu ise gençler için ideal. Red Fleence, aynı rahatlıkta ama daha dar ölçülere sahip modern kalıplarda ürünler sunuyor. Bu koleksiyonda, markanın ikonik ürünleri daha dinamik ve genç bir şekilde karşımıza çıkıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular