• Arama

The Hungry Tourist ile Gastronomi Seyahatleri

Japonya'dan İstanbul'a uzanan unutulmaz gastronomi seyahatleri düzenleyen The Hungry Tourist ile tanışın.

Günümüzde tecrübeye dayalı seyahat en öne çıkan trendler arasında. Özellikle yemek odaklı tecrübeler, yeni tatlara olan merak ve keşfetme isteği her gün daha da fazla çoğalıyor. The Hungry Tourist, yemek ve tutkuyu bir araya getirerek, dünyanın en önemli gastronomi duraklarına 8-12 kişilik özel gastronomi turları düzenleyen bir oluşum. Yıllar içinde edindiği arkadaşlıklar ve tecrübe sayesinde dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getiren David Dudi Califa’yı İstanbul turu sırasında yakaladık. Türk mutfağını, The Hungry Tourist’i ve uğruna seyahat edilecek restoranları OGGUSTO için anlattı.

The Hungry Tourist nasıl doğdu?

Yemeğe ve seyahat etmeye hep çok meraklıydım ve arkadaşlarım hep benimle seyahat etmek istiyorlardı. Sonra çoğunlukla İstanbul olmak üzere birkaç şehre sadece İsrailliler için yemek turları düzenlemeye başlamıştım. 2016 senesinde İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırıyı hatırlarsınız. Maalesef o turist kafilesi benim getirdiğim gruptu. 3 kişiyi kaybettik, ben de yaralandım. Bu olay sonrasında 6 ay kadar her şeye ara verdim. Sonrasında bir süre suçluluk duygusuyla karşı karşıya kaldığım için İsrail’den kimseyi bir yere götürmek istemedim ve yurtışındaki tanıdıklarımla pek çok farklı ülkeye turlar düzenlemeye başladım. Turlardan birinde arabada giderken Hungry Tourist ismi aklıma geldi ve maceram bu günlere geldi.

Hangi ülkelere tur düzenliyorsunuz?

En önemli ve popüler durağım Japonya, yılda yaklaşık 10 tur düzenliyorum. Bana göre dünyanın en iyi gastronomi ülkesi Japonya. Sri Lanka, Thailand, Türkiye, İspanya, İsrail, İskandinav Ülkeleri, Rusya ve İtalya tur düzenlediğim ülkeler arasında. Yakın zamanda Hong Kong ve Fransa yeni eklenen ülkeler arasında olacak. Bu yıl sonunda ise Meksika’ya tek başıma bir keşif gezisine gideceğim.

Gittiğiniz ülkelerde restoranları nasıl keşfediyorsunuz?

Klişe ama güvendiğim arkadaşlarıma sorarak. Dünyanın hemen hemen her ülkesinden arkadaşım var. İletişim ağım gerçekten çok geniş ve bunun sadece bu iş için değil hayatın her detayı için çok önemli bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Tek başıma seyahat ettiğim için gittiğim yerlerde pek çok kişiyle de tanışıyorum. Lokallere sorarak her zaman iyi lezzetler bulmak mümkün oluyor. Geçtiğimiz sene sadece 2 kötü yemek yedim diyebilirim.

İstanbul turlarınızı Sinan Hamamsarılar (@tatdedektifi) ile beraber yapıyorsunuz. İş birliği yapacağınız insanları neye göre seçiyorsunuz?

Evet. Tokyo ve İspanya’da da birileriyle beraber yapıyorum. İlk kriterim benimle aynı zevke sahip olmaları, ikincisi ise her konuya dair bilgilerinin olması. Ek olarak insan seviyor olmaları ve insanları iyi idare edebiliyor olmaları çok önemli. Benim turlarım sadece yemek üzerine değil, aslına bakarsanız tutkulu insanları bir araya getiriyorum. Bu nedenle tutkulu insanlarla iş birliği yapmaya özen gösteriyorum. Sinan’ı da yaklaşık iki senedir tanıyorum ve uyumumuz harika.

Turlarınızda dünyanın farklı yerlerden insanlar bir araya gelerek günlerini beraber geçiriyor. Hiç problem yaşanmıyor mu?

Turlarım gerçekten oldukça özel. 8 ile 12 arası kişi katılabiliyor. Bazen 10 farklı ülkeden 12 kişinin katıldığı turlar oluyor ve şu ana kadar hiç problem yaşamadık. Bu yüzden yemeğin birleştirici bir gücü olduğunu düşünüyorum.

Yemek için seyahat günümüzün en büyük trendlerinden biri. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Evet gerçekten de inanılmaz popüler. Ben de yemek ve insanlar için seyahat eden biriyim. Bu trendin yükselmesinde demin de dediğim gibi yemeğin birleştirici gücü var çünkü yemek çok temel bir şey. Örnek olarak Türkiye’yi alalım, buradaki insanlar günün çoğunda yemek düşünüyor ve yemek hakkında konuşuyor.

Türkiye demişken ülkemizi nasıl buluyorsunuz? Ne yazık ki Türk mutfağı diğer mutfaklar kadar dünyada bilinmiyor...

Türkiye benim için Japonya’dan sonraki en önemli durak. Türkiye’nin yemek kültürünün doğduğu ülke olduğunu düşünüyorum. Geçmişiniz oldukça çeşitli ve uzun. Osmanlı Sultan’ları iyi yemek yiyebilmek için dünyanın dört bir yanından malzemeleri getirtiyormuş. Mutfağınızda o kadar çok çeşit pişirme tekniği ve reçete var ki, bunlar beni büyülüyor.

Evet, ne yazık ki dünyada yeterince değeri bilinmiyor. Benim görevlerimden biri de Türk mutfağını dünyada tanıtmak. Yemek yemeyi seven insanları Türkiye’ye ısrarla getirmek istiyorum, çünkü yemeklere bayılacaklarına eminim. Daha iyi noktalara gelinmesi için çok daha iyi iletişim ve tanıtım yapılması gerekir, şu anda maalesef yetersiz kalıyorsunuz.

Türkiye için başka planlarınız var mı?

Ülkenin durumu ve yaşanmış olan terör olaylarından dolayı benim için en zorlu destinasyon Türkiye. Getirecek insan bulmakta bazen çok zorlanıyorum. Türkiye dışında başka bir yer olsaydı asla bu kadar çaba sarf etmezdim ama kişisel sevgimden dolayı insanların mutfağınızı tanımasını istiyorum.

Hedefim Türkiye’de her sene 12 kişilik 12 tur düzenleyebilmek. Sadece İstanbul’da değil Anadolu’da Gaziantep, Hatay, İzmir ve Adana gibi şehirlere de tur düzenleyeceğim. İnsanların burada buldukları yemek hikayelerini hiçbir yerde bulamayacağına eminim.

En sevdiğiniz Türk yemeği nedir?

Lütfen bu soruyu geçelim(Gülüyor). Seçmek imkansız. Türkiye’de bir yıl boyunca öğle ve akşam yemek yesem, her öğünde önüme farklı bir şey gelecek kadar çeşit var. Döner, İmam Bayıldı, Kuru Fasulye ve Bulgur Pilavı yemeyi çok seviyorum. Her geldiğimde mutlaka gittiğim restoranı söyleyebilirim: Çiya. Bence sahibi Musa inanılmaz bir insan ve dünyada tanınmaya başlandığı için çok mutluyum.

Türkiye’ye gelen turistler en çok neye şaşırıyor?

Yemek çeşitliliğine. Özellikle kahvaltı sofralarını görünce inanamıyorlar.

Dünyanın 5 farklı ülkesinden uğruna seyahat edeceğiniz 5 restoran hangileri?

Sana daha fazlasını vereyim..

Türkiye’de yemek geçmişi ve yaratıcılığı için Çiya’ya ve İstanbul’un en iyi deniz ürünleri ve balığı için Kıyı Balık’a gelirim.

Kıyı Balık

Japonya’da seçmek oldukça zor. “En iyi” diyebileceğim en az 10 sushi restoranı bulunuyor çünkü oldukça mükemmeliyetçi bir ülke. Sushi severler için Sugita ve Saito diyebilirim. Bu arada en iyi sushiyi kış aylarında yiyebilirsiniz çünkü en kaliteli malzeme kışın soğuk denizden çıkıyor. Tempura için ise Motoyoshi ve Takiya için seyahat edilir.

Saito

İtalya’da Lido 84 ve Alba’daki Piazza Duomo için kesinlikle seyahat edilir.

Piazza Duomo

İspanya’ya ise Bask Bölgesi’ndeki Etxebarri’ye muhteşem ızgaraları için giderdim. Sebzeden deniz ürünlerine kadar ızgarada pişen her yemek çok lezzetli. Diğer bir restoran ise yine aynı bölgedeki Ibai. Burada ise Bask Bölgesi’ne özgü yemekler denenmeli.

Ibai

Kuzey Amerika’da New York’daki Chef’s Table at Brooklyn Fare ve Washington’daki Willow’s Inn, seyahat etmeye değer restoranlar.

Willow’s Inn

Son olarak Bangkok’da en iyi Thai yemeklerini bulacağım Sorn için kendimi yorarım.

İnsanlar neden sizinle seyahat etmeli? Farkınız nedir?

Öncelikle benim alternatifim olabilecek başka turlar yok. Benim işim iyi yemeği satmak değil, tecrübe ve hatıra satmak. İnsanların hiç unutmayacağı bir tecrübe yaşamalarını sağlıyorum. Yer bulması çok zor olan restoranlara erişim sağlamanın yanı sıra gruplarıma özel menüler, chef’s table ve mutfağın iç yüzünü görebilecekleri fırsatlar da yaratıyorum.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.