Barbie Sergisi

 

Barbie Sergisi

Tüm zamanların en ikonik oyuncağı Barbie, Paris’te özel bir sergiye ilham kaynağı oldu! Les Art Decoratifs’teki Barbie Sergisi, 1959 doğumlu Barbie’nin yıllar içindeki değişimini gözler önüne seriyor. Barbie sergisi, 18 Eylül’e kadar devam ediyor, meraklılarına duyurulur…  

Barbie ve Kostümleri

Barbie’nin kostümleri de en az kendisi kadar meşhur. Öyle ki, Karl Lagerfeld’den, Christian Dior’a, Oscar de la Renta’dan Versace’ye kadar kendisi için kıyafet hazırlamayan tasarımcı yok.

Barbie, elbette ki sadece kusursuz erkek arkadaşı Ken ile birlikte şatosunda vakit geçirmiyordu… Kendisi aynı zamanda yıllar içinde astronottan doktorluğa 150 meslek dalında uzman oldu.

İkonik bebek, Grease’den Mad Men’e pek çok ünlü film ve dizinin baş kahramanlarına dönmeyi de ihmal etmedi.

Geçtiğimiz aylarda Times’a kapak olan ve artık minyon, kıvrımlı ve uzun vücut ölçülerine de sahip olan Barbie, bu sergiyle adeta hayatındaki yeni dönemi kutluyor. 18 Eylül’e kadar yolu Paris’e düşenler, çocukluklarına dönmek isterlerse bu şahane sergiyi kaçırmasınlar.

Barbie bebek aslında, yaratıcısı, ABD'li işkadını Ruth Handler'ın kızı Barbara Handler'dan esinlenilmiştir. Ve aslında Barbie'nin tam adı da Barbara Millicent Roberts'tır 1950'lerinbaşında Barbara'nın annesi Ruth, kızının ve arkadaşlarının yetişkin kadın bebekleriyle oynamayı normal bebeklerden daha fazla sevdiklerini farketti. O zamana kadar yetişkin bebekler sadece kartondan yapılıyordu. Ruth Handler, gerçeğe çok yakın üç boyutlu bir bebek yapmaya karar verdi.

Konuyu oyuncak şirketi Mattel'e ileten Ruth'un teklifi, tümü erkeklerden oluşan yönetici kurul tarafından ciddiye alınmadı. Bunun üzerine Ruth, Almanya'ya gitti ve orada satılan "Lilli" adlı bebeklerden aldı. Ona bir yetişkine benzeyen bir bebek yaptı, hatta giysilerini tasarlaması için profesyonel bir terzi bile tuttu. Bebeği ellerinde gören Mattel yöneticileri daha fazla direnemediler ve Ruth'un kızından ismini alan ilk Barbie bebekleri 1959'da piyasaya çıktı...

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular