Saat Markaları ve Koleksiyonerlik

 

Saat Markaları ve Koleksiyoner Olmanın Sırları...

Christie's Uluslararası Saat Bölümü; Direktörü Thomas Perazzi ile buluşup saat markaları ve koleksiyoner olmanın sırları ile ilgili konuştuk. Saat modelleri arasındaki dev rekabeti öğrendik.

“İyi bir saat koleksiyoneri olmak, saatleri tutku boyutunda çok sevmekle başlıyor. Öncelikle neyi seviyorsanız onu satın almakla başlayabilirsiniz. Zaman içinde olgunlaşıp koleksiyonunuzun hangi yöne gitmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Cep saatleri ve eski erkek saatleri toplamak önceliğiniz ise mutlaka bir danışmandan yardım almalısınız. Bu saat modelleri arasında en ufak bir detay bile fiyatı çok değiştirebiliyor, ya da gelecekte fiyatı daha da artacak doğru bir saati satın almanızı sağlayabiliyor. Doğru seçildiğinde saat aynı zamanda iyi bir yatırım olabiliyor. On yıl içinde fiyatını ikiye katlayan saatler olabiliyor, bunlar genellikle dünyanın en pahalı saat markaları arasında yer alıyor.

Saat koleksiyonu yaparken aynen sanatta olduğu gibi spesifik bir markaya yatırım yapabilirsiniz. Bazı müşterilerimiz sadece belli döneme ait saatleri tercih ediyorlar. Öte yandan sadece kronograf, perpetual calendar, minute repeater gibi spesifik saat komplikasyonları toplayan koleksiyonerler de mevcut. Bunların hiçbiri kural değil tabii ki, önemli olan ne istediğiniz.

Koleksiyon amaçlı saat alınırken; dikkat edilmesi gereken üç önemli kural var. Öncelikle alacağınız saatin kadranının değişmemesi, çiziklerinin olmaması yani mükemmel koşullarda olması büyük önem taşıyor. Nadirliği ve limitli sayıda üretilmiş olması fiyatı ciddi etkiliyor. Son olarak daha önce bu saati takan kişinin bir bilim adamı ya da siyasetçi, bir olimpiyat şampiyonu ya da bir aristokrat olması bir diğer önemli unsur.

Dünyanın dört bir yanında saat koleksiyonerleri artıyor ve bunun sonucunda rekabet de büyüyor. Koleksiyonerler kendilerini geliştirmek için danışmanlardan hizmet alabilirler. Bir çok bilginin paylaşıldığı online forumlar da çok faydalı.

Şangay’dan Cenevre’ye birçok müzayede var, bunları takip etmek bir diğer opsiyon. İstanbul’a gelen saatlerin arasında bugüne kadar tasarlanmış en komplike kol saati Patek Philippe ref 5002R Skymoon Tourbillon ve 1953-1965 yılları arasında sadece 15 adet üretilen Patek Philippe ref 2523/1J Worldtime ilk göze çarpan lüks saat markaları arasında.

James Bond stilinde sadece 1955'te üretilen ilk Submariner Big Crown Rolex Submariner ref 6200 ve dünyanın en çok aranan kronograflarından Paul Newman kadranlı Rolex Daytona ref 6263; bu müzayedeye çıkacak saatlerden. Ağırlıklı erkek saatlerinin sergilendiği davette, 18. ve 19. yüzyılda Türkiye pazarı için özel üretilen cep saatleri her yıl çok beğeni toplayan ve gittikçe talebin arttığı saatler arasında.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular