Loire Vadisi Turu

 

Loire Vadisi Turu

  Loire Vadisi Turu yaptık. Büyüleyici manzarası, masallardan fırlamış gibi duran şatoları, enfes şarap bağları ve Monet’ye bile iham veren bahçeleriyle nam salmış harika bir keşif noktası. OGGUSTO olarak bir ön keşif yaptık.

Chenonceau Şatosu, bu bölgedeki en görkemli şato sayılabilir. Özellikle de Cher Nehri üzerindeki konumu göz önünde bulundurulunca… Tarihte “Hanımlar Şatosu” olarak bilinen şatonun geçmişi 13. yüzyıla dayanıyor.

Loire Vadisi’ndeki en güzel bahçelerden biri, 1992 yılından beri her yıl bahçe festivallerinin düzenlendiği Château de Chaumont’nun bahçesi. Bu yıl, 21 Nisan’da başlayacak festival, 2 Kasım’a kadar devam ediyor. Loire Vadisi turu yapmak için en ideal aylardayız.

Fontevraud Manastırı’nın yanında bulunan Fontevraud L’Hotel, hem merkezi konumu hem de tarihiyle bu bölgede öne çıkan bir otel. Patrick Jouin ve Sanjit Manku tarafından tasarlanan otelin mimarisi, manastırın tarihine saygılı bir şekilde oldukça çağdaş.

Loire Vadisi’nde bulunan şatoların bahçeleri her ne kadar daha görkemli olsa da Jardin du Plessis Sasnières de görülmesi gereken bahçelerden. Burada çok nadir bulunan, hassas bitkiler yetişiyor. Bahçe, 1975 yılından beri Rosamée Henrion tarafından bakılıyor.

Claude Monet’nin en meşhur eserlerinden olan Japanese Bridge ve Water-Lily adlı tabloları için ilham aldığı bahçe, Giverny’deki evinin bahçesi. Monet’nin Bahçesi olarak ziyaretçilere açık olan bahçe, 1 Kasım’a kadar görülebilir.

Azay-le-Rideau Şatosu’nun yakınlarında bulunan Restaurant L'Aigle d’Or, hem dekorasyonu, hem muhteşem bahçesi hem de şef Jean Luc Fèvre’nin hazırladığı leziz yemeklerle, keyifli bir yemek için ideal bir adres.

Bordeaux ya da Burgundy bölgeleri kadar ünlü olmasa da Loire’de de lezzetli şaraplar üretiliyor. Özellikle Sancerre ve Pouilly-Fumé bölgelerinde Sauvignon Blanc şaraplar denenmeye değer.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular