Helmut Newton Sergisi

 

Helmut Newton Sergisi

Berlin’deki The Museum für Fotografie’de 22 Mayıs’a kadar devam eden ve Helmut Newton Sergisi yer alıyor. Newton’ın 1956 ve 1998 yılları arasında dergilerde yayınlanan ikonik fotoğrafları ve Greg Gorman’ın ünlü isimleri fotoğrafladığı portreler bir hayli ilham verici.

Dünyaca ünlü Alman fotoğrafçı Helmut Newton’ın sergide yer alan tüm eserleri, dergilerde yayınlanan orijinal fotoğrafları. Öyle ki, eserlerin üzerinde sayfa numaraları, başlıklar ve yorumlar da yer alıyor. Newton’ın tüm fotoğrafları sergi alanına kronolojik bir biçimde yerleştirilmiş. Dolayısıyla sergiyi gezenler, aynı zamanda modanın ve ‘Helmut Newton kadınının’ yıllar içindeki değişimine de tanıklık edecekler. Bu kapsamlı sergi, Amerikalı fotoğrafçı Greg Gorman’ın 25 adet renkli portresiyle zenginleşiyor. Gorman’ın portreleri arasında Julianne Moore’dan Mick Jagger’a ve Andy Warhol’a kadar pek çok ünlü isim yer alıyor.

Helmut Newton'un Fotoğraf Tutkusu

Helmut Newton, babasına fotoğrafçı olmak istediğini söylediğinde “Sonun sokaklarda sürünmek olur” tepkisiyle karşılaştı, feminizmin alevlendiği 70’li yıllarda işlerinin kadını metalaştırdığı düşüncesiyle tüm tepkileri üzerine çekti. Tüm bu engellere -yetmezmiş gibi- bir de ‘renk körlüğü’ eklendi fakat o yılmayıp, yaptığı işe daha sıkı, tutkulu ve istekli sarıldı.

 EVogue, Elle, Queen gibi sayısız dergide binlerce fotoğrafı yayınlanan ve 83 yaşında hayatını kaybeden efsanevi isim, ardında pek çok ikon mertebesinde moda fotoğrafı bıraktı. Fotoğrafındaki gerçeklik, derhal görülür ve hissedilir cinsten. Objektifi özellikle kadınlara odaklanan fotoğrafçının perspektifi alışık olduğumuz türden bir çıplaklığın ya da erotizmin ötesinde; tehlike, fetişizm ve cinsel motifler barındırıyor. 

Nastassja Kinski, Paloma Picasso, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Pierre Cardin, Naomi Campbell, Jean-Marie Le Pen, Claudia Schiffer ve Eva Herzigova gibi isimler onun emsalsiz objektifinin karşısına geçen isimlerden yalnızca birkaçı.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular