• Arama

Bir Kristal Hikayesi: Barlowa

Kristal kültürünü en güzel şekilde yaşatmaya devam eden Barlowa Kristal’in kurucuları Yiğit Kıroğlu ve Tahsin Bayraktar ile markalarını konuştuk.

Tahsin Bayraktar, iş hayatına 2009 senesinde Almanya menşeeli açıkhava reklam firması olan Wedia’yı Türkiye’ye getirerek başladı. 2011 senesinde şu anda da devam etmekte olan Fabudea yazılım firmasını kurdu. Teknolojinin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren Fabudea altında bir çok projeye imza attı. Yiğit Kıroğlu, 2014-2018 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletme Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. İş hayatına 2015 yılında Kingspan Yapı Elemanları A.Ş.’de başlamış olup uluslararası iş geliştirme direktörü oldu. 2017 yılında bir araya gelerek kristal zevkini insanlara yaşatmaya başlayan Barlowa’nın kurucuları Bayraktar ve Kıroğlu, markalarının hikayesini OGGUSTO’ya özel anlattı. 

Öncelikle bize Barlowa Kristal’den bahseder misiniz? Hikâyesi nedir? 

Barlowa Kristal’i 2017’de kurduk. Yüzyıllardır kullanılmakta olan ve her görkemli sofrayı ve evi süsleyen kristaller günümüzde de bir hayli kullanılmaktadır. Bizler de kristal zevkini yaşatmayı hedefleyerek ve buna genç nesilleri de katarak Barlowa’yı yarattık. Son yıllarda, evlerdeki sofralarda çok göremediğimiz ve dolaplarda, büfelerde bir aksesuar olarak tozlu halde dururken bulduğumuz bu güzelim kristalleri hayatımıza sokmanın zamanının geldiğini düşünüp, ihtişamıyla gerçekten göz kamaştıran kristal kültürüne tutkuyla bağlandık. İlk önce Macaristan, sonrasında da Çek kristallerine yoğunlaştık. Çekya’da bir atölye alıp kurşun ve titanyum kristalleri üretmeye başladık. Satışlarımıza öncelikle yurt dışında başladık, akabinde de ilk mağazamızı İstanbul’da açtık. Gelelim Barlowa’ya… Barlowa ismini, atölyemizdeki ustamızın hocası olan kristal ustası Barlow Drovak’ı anmak için verdik.  

Baibars Decanter with Baibars Goblet

Barlowa Kristal’i, üç kelimeyle tanımlayacak olsaydınız neleri seçerdiniz?

Geleneksel, etkileyici ve asil.

“​Reborn of Tradition”​ sloganınızı bizim için açıklar mısınız?

“Reborn of Tradition”; yani “geleneğin yeniden doğuşu”… Tam olarak bizim yapmak istediğimizi anlatıyor. Yüzyıllardır sofraları, ışıltılı geceleri, partileri süsleyen o göz alıcı ve ihtişamlı kristaller ne yazık ki artık son yıllarda beklenen ilgiyi göremiyorlar; kristal kültürünün, günümüzde daha çok, eski jenerasyonun takip ettiği bir zevk olduğunu düşünüyoruz. Amacımız ise bu algıyı değiştirmek. Genç nüfusun ihtişamı ve lüksü sevdiğini gözlemliyoruz, fakat elbette deneyimlemedikleri ve görmedikleri bir şeyi bilemezler. Bizim önceliğimiz de genç jenerasyona görkemli kristal kültürüne dair farkındalık yaratarak kristal zevkini öğretmek noktasında… Elbette eski jenerasyonu da büfelerindeki, dolaplarındaki kristalleri gün ışığına çıkarmaya, bu geleneği tekrar canlandırmaya davet ediyoruz.

Specter Decanter

Parlaklığı ve ışık oyunlarıyla statü göstergesi olan kristal ürünlerin aksine Barlowa Kristal yenilenen çağda kendini nasıl konumlandırıyor?

Barlowa olarak yüzyıllardır dile gelen “pahalı” algısını değiştirmeyi planlıyoruz. Kristali günümüzde yüksek fiyatından dolayı insanlar daha az tercih ediyor. Bu algının eskiden beri böyle oluşu günümüzde bu geleneği kaybetmemize yol açtı. Kendi üretimimizi yapmamız, rekabeti artırıp Barlowa kristallerini çok daha fazla sofraya misafir etmemizi sağlıyor. Tabii ki gün içinde su içtiğimiz bardakları yapmasak da Barlowa, özel sofralarınızın veya içeceklerinizi yudumladığınız keyifli anlarınızın vazgeçilmezi olacak.

Katara Set

Kristallerin çeşitlerinden ve farklarından bize bahseder misiniz?

Barlowa mağazalarında iki tip kristal bulunuyor. Bunlar, kurşun kristali ve titanyum kristalidir. Kurşun kristalleri içinde %24 oranında kurşun bulundurur; bu koleksiyonlarımız bu nedenle daha ağır olurlar. Kurşun kristallerinin dikkat çeken farkı ise ufak bir dokunuşla çıkan o tatlı, ruha neredeyse yaşama sevinci veren melodili sesidir. Bazıları buna kristalin ağlaması, bazıları da çınlaması der. Titanyum kristalleri ise kurşun içermediklerinden daha hafif olurlar. İki tip kristalimizin de en güzel tarafı her zaman ışıldamalarıdır. 

Nulla Decanter & Nulla Tumbler

Sağlık açısından kristal bardak kullanmanın önemi çok fazla. Peki, Barlowa Kristal bu sorumluluğu nasıl yerine getiriyor?

Barlowa Kristal olarak üretimden paketlemeye kadar tüm süreçlere hassasiyetle yaklaşıyoruz. Hem Avrupa standartlarının hem Türkiye Cumhuriyeti’nin testlerine tâbi tutularak bütün testlerden “İnsan sağlığına zararlı değildir” ve “Gıda ile temasa uygundur” onaylarını aldık ve bunun gururunu taşıyoruz. 

Ürünlerin içinde kurşun bulunduğu için bazen çekinceler olabiliyor. Kurşun kristallerinin içinde Avrupa standartı değeri olan %24 kurşun bulunuyor. Bu oran, bardakta uzun süreyle asitli bir sıvı tutsanız bile asla oksitlenmeye yol açmaz. Bunu ürünlerimizin Türkiye’ye girişinde tâbi tutulan Tarım Bakanlığı testleri de onaylamaktadır.

Kristal sadece sofralarda kullanılmıyor, kullanım alanı gittikçe genişliyor. Dekorasyon için de üretim yapmayı düşünüyor musunuz?

Elbette. Şu anda dekoratif ürünler de koleksiyonlarımız içinde yer alıyor. Kristal ürünlerin kullanıldığı birçok yer var ve bizim amacımız dekorasyonun keşfedilmemiş  alanlarında olmak. Bu da yakın zamanda farklı sürprizlerle karşınıza çıkabileceğimizin bir işareti aslında.

Widow Decanter & Widow Tumbler

Son zamanlarda kişiye özel üretimler oldukça gündemde. Barlowa Kristal olarak kişiye özel üretim yapmayı planlıyor musunuz?

Kişiye özel üretimi isteğe göre ve kristal modelimizin uygunluğuna göre yapıyoruz. Bardaklarımızın, karaflarımızın ve diğer ürünlerimizin üzerine özel istek doğrultusunda uygun olan harf ve motifleri uyguluyoruz. Birçok müşterimize bu servisimizi sağlayarak kullandıkları ürünlerle olan bağını daha bir özel hale getirdik.

Baibars Tableware Set

Koleksiyonlara isim verirken nelerden ilham aldınız? Bir hikâyesi varsa bizimle paylaşır mısınız?

İki ortak olarak filmlere ve çizgi romanlara hayranız. Koleksiyonlarımıza, bize hangi filmi veya hangi çizgi roman karakterini çağrıştırdığına göre isim veriyoruz. İşimizi çok severek yapmamızın yanı sıra en zevk aldığımız nokta da burası; çünkü hem bünyemize yeni kristal koleksiyonları katmış oluyoruz hem de bir ürünü adlandırmak bizim için çok keyifli bir aktivite oluyor. 

Baibars Highball & Baibars Pitcher

Kristal ürünlerin saklanması konusunda da bilgi verir misiniz?

Kristaller parlaması ve ışık saçması ile öne çıkmaktadır. Bu bakımdan çok ışık alan yerde tutulmalıdır. Seyredene de ışıltılarıyla görsel bir şölen sunacağı şüphesizdir.

Meraklıları Barlowa Kristal ürünlerini nereden satın alabilirler?

Kristal meraklıları Barlowa’larını İstanbul Reşitpaşa’daki mağazamızdan ve Prag’dan satın alabilirler. Çok yakında Londra, Doha ve İstanbul’daki birçok farklı noktadan da Barlowa Kristal’in hayata lüks ve keyif katan ürünlerine ulaşabilecekler.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.