• Arama

Türk Çanta Tasarımcıları: Duende

Gücünü sanattan almak’ anlamına gelen Duende, el emeğinin saygınlığı ve özgünlüğünün muhteşem bir çaba ve sabırla harmanlamasıyla hayata geçen bir marka. Her biri farklı, eşsiz ve kişiye özgü olan çanta markasının kurucularından Nazlı Demirkök, merak ettiklerimizi yanıtladı.

Hayatı boyunca sanatla iç içe olan Sedef Demirkök, modaya sanat katmak için yola çıkarken en büyük desteği kızı Nazlı’dan aldı ve ‘işini aşkla yapmak’ felsefesiyle kendi sürdürülebilir markalarını yarattılar. Markanın kurucularından Nazlı Demirkök, markası ve kendisi hakkında merak ettiklerimizi yanıtladı.

Çanta tasarlamaya nasıl başladınız?

Aslında her şey annemin sanata düşkünlüğü ile başladı diyebilirim. Mühendislik okumasına rağmen hep taşımış içindeki sanat aşkını... Bense liseden beri hep moda üzerine eğitim almak ve kendi işimi yapmak istiyordum.

Annemin hobi olarak yaptığı örgü çantaları bir tutkuya dönüştürmek için yola çıktım. İstanbul Moda Akademisi’nde aldığım eğitimden sonra ev kadınları ile işbirliği yaparak “Ören Kadınlar” ekibini kurduk. Yaptığımız işin sürdürülebilir olmasını da hedefleyerek Duende markasını yarattık.

Markanızı farklı kılan özellikler neler?

Duende markasının temelinde el emeğiyle yaratmanın tutkusu bulunuyor. Ürünlerimizin her biri Ören Kadınlar ekibimiz tarafından örülüp, zanaatkar ustalarımızın el işçiliğiyle atölyemizde üretime alınıyor. Bizi farklı kılan diğer bir özelliğimiz ise tabii ki kalitemiz. Çantalarımızın her biri dikiş sayısından aralığına kadar özenle belirlenip dikiliyor ve bu üretim sürecinin sonunda her Duende çantası kişiye özel üretilmiş ve birbirinden farklı hikayelere sahip oluyor.

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Açıkçası biz Duende kadınını kalıplara sığdırmayı sevmiyoruz. Bizce içinde sanat ve zanaate karşı tutkusu olan kendini özel ve farklı hissetmek isteyen her kadın Duende kadınıdır.

2019 İlkbahar/Yaz sezonun öne çıkan modeli hangisi ve ilham kaynağı nedir?

2019 Yaz koleksiyonumuzda birçok yeni model bulunuyor. En çok öne çıkan modelimiz ise PERLA oldu. Perla modelimizi yaratırken it bag konseptinden yola çıktık ve Duende’nin dokusunu yansıtan, klasikleşecek bir model yarattık.

Hangi markanın hangi modeli size keşke bu çantayı ben tasarlasaydım dedirtiyor?

Jaquemus - Le Chiquito.

Çanta tasarımcısı olmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Küçüklüğümden beri hep moda sektörüne ilgim vardı. Göz zevkime güvendiğim için stil danışmanlığı yapabilirdim diye düşünüyorum. 

Hayatınızın sonuna kadar tek bir çanta kullanmak zorunda kalsanız bu hangi model olurdu?

Kesinlikle Lola modelimiz olurdu. Günlük yaşantımda küçük çantalar tercih ediyorum. Tasarım olarak da gece ve gündüz rahatlıkla kullanılabileceği için Lola Bag vazgeçilmezim.

Çantalarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Çantalarımıza, online sitemiz www.duendehandicrafts.com’dan veya Room and Rumours, Souq Dükkan, Hipicon ve Burqu’dan ulaşabilirsiniz.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.