Art Basel Hong Kong 2016

 

Art Basel Hong Kong 2016

Uluslararası sanat dünyasının buluşma noktası olan Art Basel Hong Kong 2016, 23-25 Mart günleri arasında Hong Kong'da gerçekleşti. 239 galerinin katıldığı Art Basel Hong Kong 2016 fuarında, ziyaretçilerin dilinden düşüremediği beş eseri radarımıza aldık.  

2007’den beri varlığını sağlamlaştıran ve dünyanın en önemli galerilerini bir araya getiren Art Basel Hong Kong'a resim, çizim, fotoğraf, film, video ve dijital art gibi birçok farklı disiplinden 4000 sanatçı katıldı. Türkiye’den Dirimart fuara dahil oldu.

Fuar kapsamında özel etkinlik olarak Tatsuo Miyajima’nın Time Waterfall isimli 490 metre yüksekliğindeki enstalasyonu sergilendi. Eserleri, Frieze London’da da büyük ses getiren Los Angeles’lı sanatçı Mira Dancy, figürsel resmi geri getiriyor. Onun pembe ve mor renkli çalışmaları bir hayli feminen bir duruş sergiledi. Japon sanatçı Tatsuo Miyajima, Uluslararası Ticaret Merkezi’nin (ICC) 490 metrelik tüm dış cephesini “Time Waterfall” (Zaman Şelalesi) isimli sanat eserine çevirdi.

LED ışıkları içerisinde, birden dokuza kadar rakamlar ICC binasının üzerinden şelale gibi aktı. Koreli sanatçı Choi Jeong Hwa, bu metalik heykelleri için antik Roma ve Yunan mimarisinden ilham almış. Choi, kolon başlıklarını mor, mavi, turuncu ve yeşil gibi canlı renklerle yeniden tasarlamış.

Sanatçı Pae White, muhteşem enstalasyonları için beyaz dökme bronz avizeleri, karmaşık metalik duvar halıları arasına astı ve izleyiciyi objelerin üzerine yerleştirilmiş kaplardan gelen tütsü kokularını deneyimlemeye davet etti. Constantin Brancusi’nin 6 Milyon Dolar değerindeki heykeli, 2013 yılında 1924’te yapılan orijinal eserden kalıplanarak yeniden tasarlanmış. Bu eser, Art Basel Hong Kong’daki en pahalı parçaydı.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular