Jameel Prize Ödülleri

 

Jameel Prize Ödülleri

İki senede bir yapılan ve ödülü 25.000 Pound olan Jameel Prize Ödülleri için bu sene 280 sanatçı adayı arasından 11 isim seçildi. Adaylar; David Chalmers Alesworth, Rasheen Araeen, Lara Assouad, Canan, Sahand Hesamiyan, Cevdet Erek, Lucia Koch, Ghulam Mohammad, Shahpour Pouyan, Wael Shawky ve Bahia Shehab. Jameel Prize ödülleri bu yıl ilk kez Victoria&Albert Müzesi dışında farklı bir yerde; İstanbul'da Pera Müzesi'nde gerçekleşecek.

Victoria and Albert Müzesi’nin direktörü ve Jameel Prize 4’ün başkanı Martin Roth, “Osmanlı gelenekleriyle modern sanatı ve tasarımı bir araya getiren Pera Müzesi’yle işbirliği yaptığımız için çok mutluyuz. Jameel Prize, ilk kez Victoria and Albert dışında bir yerde sergilenecek” diyor. Jameel Prize’ın bu seneki konsepti, zanaatta ve tasarımda İslam gelenekleri. Sergideki Türk sanatçılardan Cevdet Erek’in özellikle ses, mekan ve ritim üzerine çalışmaları var.

Türk sanatçılardan Canan, özellikle Türkiye’deki kadın haklarıyla ilgili çalışmalar yapıyor. Jameel Prize 4’te, “İstiklal Caddesi’nde Direniş” ve “Boğaz Köprüsü” adlı iki eseri sergilenecek. 2013 yılında yapılan Jameel Prize 3 Ödülü’nün kazananları Dice Kayek markasının yaratıcıları Ayşe ve Ece Ege’ydi. “Istanbul Contrast” adlı tasarımlarıyla ödülü kazandılar. Böylece Jameel Prize’ın kazananı ilk kez bir sanatçı yerine tasarımcı oldu.

Victoria ve Albert Müzesi Direktörü ve Jameel Ödülü jüri başkanı Martin Roth, projeyi şu sözlerle açıklıyor: “V&A’in Jameel Ödülü’nü başlattığı 2009 yılından bu yana, uluslararası gezici sergiyi tüm dünyada 172.000’den fazla ziyaretçi izledi. Ödülün bu başarılı uluslararası boyutunu bir adım daha ileri götürmek için Pera Müzesi’nin, Jameel Ödülü’nün galibinin açıklanacağı ev sahibi kurum olmasından mutluluk duyuyoruz. V&A, Osmanlı geleneğini çağdaş sanat ve tasarım ile birleştiren Pera Müzesi’yle mükemmel bir uyum sürdürüyor.”

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular