İç Giyim Sergisi Londra'da

 

İç Giyim Sergisi

Undressed: A Brief History of Underwear” adlı İç Giyim Sergisi, 18. yüzyıldan günümüze dek iç giyimin geçirdiği değişimi gözler önüne seriyor. Sergide Stella McCartney, La Perla, Rigby & Peller ve Paul Smith gibi dünyaca ünlü pek çok markanın tasarımları yer alıyor. 

Sergi, 16 Nisan'da açılıp 12 Mart 2017'ye kadar devam ediyor. Sergiyle ilgili en ilginç detaylardan biri de şüphesiz, bir bölümde Birinci Dünya Savaşı döneminden kalma kartondan korselerin, bir diğer bölümde ise Kim Kardashian’ın inceltici korsesinin bulunması. Serginin, koleksiyonlarda iç giyimin bu denli revaçta olduğu bir sezonda açılıyor olması, moda dünyasında büyük ses getiriyor. A Brief History of Underwear sergisinde, sadece kadın değil erkek iç giyimle ilgili de pek çok bilgi yer alıyor.

Küratör Edwina Ehrman, evde dikilmiş tasarımlardan lüks parçalara kadar birçok etkileyici iç çamaşarını kapsayan koleksiyonu, "Kişisel iç çamaşırı ile modanın vücudu şekillendirmekteki önemli rolü arasındaki yakın ilişkinin keşfi" olarak tanımlıyor.

İç Giyimin Tarihi

İç giyimin, basit ihtiyaçların ötesine taşan bir fonksiyonla reklamlara çıkmaya başlaması 1930'larda gerçekleşti. 20. yüzyıl geliştikçe, X biçimli streç korseler ve boyutları yıllar geçtikçe küçültülen sutyenler gibi birçok yeni tasarım yaşamlarımıza girmeye başladı. Ve böylece iç giyim başlı başına bir sektör haline geldi. 18 ve 19. yüzyıldaki iç çamaşırlar, çok da masum değiiler.

Göğüsleri dikleştiren korsajların ve süsleme amaçlı fiyonkların, vücuda cazibe kazandırmak için tasarlandığı apaçık. 1890'larda bile çingene pembesi ipek-saten bir korseye rastlamak mümkün, ki bu 2011'de Dita Von Teese için Mr. Pearl'in tasarladığı korseden hiç de farklı değil.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular