• Arama

Extra Gastronomy’den Akılda Kalanlar

Gastronominin daha önce hiç tanışmadığınız bir yönünü tatmanıza aracılık eden Extra Gastronomy, 25-30 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşti.

Farklı bir tecrübe sunan ve hikayesi olan deneyimler gün geçtikçe insan hayatında önem kazanmaya devam ediyor. Artık sadece yemek yemek değil, her detayı özenle düşünülmüş bir tecrübeye dahil olmak çok daha keyif veriyor. 25-30 Nisan tarihleri arasında 3 başarılı Türk şef ve Madrid’in en ünlü restoranlarından biri olan DSTAge’yi açmasının dördüncü ayında kazandığı Michelin yıldızı ile de oldukça ses getirmeyi başarmış olan Diego Guerrero önderliğinde gerçekleştirilen Extra Gastronomy, misafirlerine eşsiz bir deneyim yaşattı. Etkinliklerde aynı zamanda yaşamın 4 ana elementinden alınan ilham da ön plana çıkıyordu. Toprak, hava, ateş ve su elementlerinin verdiği ilham hem hazırlanan menülerde, hem de Extra Gastronomy’nin özel hazırladığı dijital bir görsel şölen masalarda yemeğin akışına paralel şekilde misafirlere sunuldu. 

İspanyol Oloroso fıçılarının aromatik yolculuğu ile gastronomi dünyasını özel bir birlikteliğe çıkaran Extra Gastronomy için İsmet Saz ve Diego Guerrero ilk iki gecede misafirlerini TOI’de ağırladı. İspanyol mutfak kültürü ile Türk mutfak kültürünün harmanı ile buluşturan nefis bir menü hazırladı. Ördek, levrek ve kuzu etinin ön plana çıktığı tabaklarda, şeflerin kendilerine özgü dokunuşları oldukça beğeni topladı. Başarılı şef ikilisine aynı zamanda yemek ve içki eşleşmesi konusunun uzmanı Oğul Türkkan’da eşlik ederek, misafirleri menü ve içkileri konusunda aydınlattı.

29 Nisan’da Neolokal’de gastronomi severleri ağırlayan Maksut Aşkar, her zaman olduğu gibi Anadolu mutfağı esintili leziz menüsünü, büyüleyen dokunuşlar ile ikram etti. Tadımlık olarak gelen ikramların yanı sıra tadım menüsündeki füme balık ve yengeç salatası, karidesli su böreği ve üveyik buğdayı eşliğinde gelen kuzu sırt şahane izlenimler yaratmayı başardı. Yılların vazgeçilmez dondurması Frigo’ya Aşkar’ın getirdiği yeni yorum ve sofistikelik ise gecenin son sürprizi oldu.


Extra Gastronomy’nin son gecesi olan 30 Nisan’da ise Ali Ronay, misafirlerini Executive Chef’i olduğu Swissotel Gabbro’da ağırladı. Taze hindistan cevizi, avokado ve çarkıfelek meyveli tatlı karides gibi hafif bir lezzetle başlangıç yapan menü, kalkan ve Foie Gras ile servis edilen dana yanağı gibi lezzetli tabaklarla devam etti; ve misafirlerine keyifli anlar yaşattı.

Fotoğraflar: Burçin Ergünt

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.