• Arama

BigChefs Desteği İle Toprağın Kadınlarından Sofralarınıza

2018 senesinden bu yana BigChefs önderliğinde yürütülen Toprağın Kadınları projesini keşfedin.

Anadolu’nun eşsiz lezzetlerini dünya mutfaklarıyla harmanlayarak, Türk mutfağının ülke sınırları dışında da tanınması için önemli bir misyon üstlenen BigChefs, 2018 yılında   başlattığı “Toprağın Kadınlarından Sofralara” projesiyle çok önemli bir sosyal sorumluluk çalışmasına da imza atıyor. Ekmeğini topraktan kazanmak isteyen dezavantajlı kadınların ekonomik kalkınmasına destek olmak amacıyla başlatılan proje, Türkiye’de kadın istihdamına da katkı sağlamayı hedefliyor. 2018 baharından itibaren, menülerinde yer alan bazı ürünleri kırsaldaki kadın üreticilerden tedarik eden BigChefs, lojistiği, tedariği ve maliyeti kurumsal markalara göre çok daha zor olmasına rağmen, kadın üreticilerle çalışmayı seçerek, sektöre örnek bir model oluşturuyor ve yerel ürünlerin de değerlendirilmesiyle, geleneksel üretimi sahipleniyor.

BigChefs, bu proje kapsamında, toprağın dilinden iyi anlayan yerel kadın üreticileri buluyor, onların gerçek hikayelerini dinliyor ve onları kendi ailesine katıyor. Anadolu’nun bereketli topraklarında, özenle, iyi tarım uygulamalarıyla üretilen ürünlerle, misafirlerine güvenilir ve lezzetli yiyecekler sunarken, birlikte çalıştığı üreticilerin tüm aktif iletişim kanallarında tanıtımlarını yaparak, satışlarını geniş kitlelere ulaştırmalarına da destek oluyor. İlk etapta 14 kadın üreticiyi sahiplenerek başladığı projede, zamanla üretici sayısını 22’ye çıkartan BigChefs, şu an tedariğinin yüzde 10’unu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yerel tarım yapan 27 adet kadın üreticilerden sağlıyor. Hedefi,  bu rakamı her yıl yüzde 10 artırarak, 2023’e gelindiğinde tedariğinin yüzde 50’sini onlardan sağlamak.

Toprağın kadınları kimler?

BigChefs’in sahiplendiği üreticiler de çoğunlukla kadınlarla birlikte çalışarak üreten ve kadın istihdamına destek veren girişimci kadınlar. Hepsinin ayrı birer hayat hikayesi var. Kimi şehir hayatından sıkılıp köye yerleşmiş, kimi köyde doğmuş ve hayatı boyunca toprakla ilgilenmiş, üretmiş, beslemiş, yetiştirmiş, büyütmüş. Yaş ortalamaları 30-50 arasında değişiyor. Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu gibi Türkiye’nin farklı bölgelerinde ikamet ediyor ve yerel üretim yapıyorlar. Aile ekonomilerine tarım yaparak, katma değer almadan çalışarak katkıda bulunuyorlar. Onların görülmesi ve emeklerinin karşılıklarını almaları, bir kadın girişimcinin başarısıyla bu günlere gelen bir marka olarak, BigChefs için ayrıca önem taşıyor.

Toprağın Kadınlarından Sofralara projesinin hizmet sektöründe farkındalık yaratıp diğer markaların da kadın üreticileri desteklemesine öncülük edebilmesi, markanın başlıca hedeflerinden biri. Kastamonu’da açılan İksir Çiftliği ve son yılların yükselen trendi Kombucha’nın Türkiye’deki öncü markalarından olan Kombucha 2200 gibi yakından tanıdığımız markalar ise bu projenin dikkat çeken sonuçlarından sadece bir kaçı…

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.