Jaeger-LeCoultre Reverso Efsanevi Saat

 

Jaeger-LeCoultre Reverso Efsanevi Saat

Saat markaları arasında özel bir yere sahip olan Jaeger-LeCoultre Reverso modeli, 1931 yılında Hindistan’da İngiliz sömürge orduları arasındaki bir polo maçı sonrasında tamamen ihtiyaçtan ortaya çıkıyor. Maç boyunca gelen toplar yüzünden saatleri kırılan oyuncular, oyun sırasında kırılmayacak bir saate ihtiyaç duyuyorlar. Bu durumdan haberdar olan César de Trey, İsviçre’ye döndüğünde Jaeger-LeCoultre’ün yönetim müdürü Jacques-David LeCoultre ile tanışıyor ve onun katkısıyla Reverso saatini yaratıyorlar. Böylece efsanevi saat, 4 Mart 1931’de Paris’te doğuyor.

Saat modellerinin en özellerinden biri olan Jaeger-LeCoultre Reverso'nun  en önemli özelliği; kristal camını korumak için özel olarak tasarlanan ve dönebilen bir kadrana sahip olması. Önceleri sadece bir kapak olarak tasarlanan arka taraf zaman içinde kolayca döndürülebilen çift kadranlı bir saate dönüşmüş. Üstelik sadece erkek modeli değil; kadınlar için tasarlanan Reverso’lar da çok zarifler.

Reverso’lar spor için tasarlanmış olsalar da sadece spor bir saat olmaktan çok uzaklar. Zamansız, şık ve işlevsel erkek saatlerinden biri olan, Jaeger-LeCoultre Reverso; markanın  tasarım felsefesini birebir yansıtıyor. Geçen 85 yılda 50 kez yenilenen saat, art deco klasik bir saate de iyi bir örnek. Jaeger en pahalı saat markaları arasında başarılarıyla çok özel bir yere sahip

400 Patentli Marka Jaeger-LeCoultre

Saatçilik tarihinde 1833 yılından beri önemli bir aktör olarak yer alan Jaeger-LeCoultre, 183.yıldönümünü kutluyor. İsviçre saatçilik endüstrisinin hala evde kurulu atölyelerde yapıldığı bir çağda, Antoine LeCoultre ve oğlu Elie, bir saatin yapılması ile ilgili pek çok uzmanlık işini tek bir çatı altında birleştirmeye karar vermişti. Böylece LeCoultre & Cie, Vallée de Joux'un ilk Manufacture'si olarak kuruldu.

180 yıllık deneyimini günümüze dek taşıyan Grande Maison, en prestijli saatlerin geliştirilmesi ve üretilmesi için gerekli olan 180’den fazla sayıdaki ustalık becerisine ev sahipliği yaparken, mükemmel görünüşe sahip saatlerin iç mekanizmaları dahil tüm parça ve entegrasyonunu da A’dan Z’ye aynı çatı altında, el emeğiyle üretiyor.

1.242 saat kalibresinin yaratıcısı, 400 tane patentli buluşun sahibi olan Jaeger-LeCoultre’nin bünyesinde nitelikli ve yaratıcı bir işgücü bulunuyor. 40 ayrı meslek grubundan oluşan uzman bir ekibin, üst düzey teknolojiyi geleneksel saat yapım teknikleriyle harmanlayarak, tutkuyla ürettiği özel tasarımlar, üst düzey saat yapımında referans noktası kabul ediliyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular