• Arama

Çağdaş Sanatın Parlayan İsmi: Kerry James Marshall

Çağdaş sanatın yetenekli ismine dair 5 önemli detayı keşfedin

ABD’nin Alabama eyaletinde 1955’te doğan Kerry James Marshall, çocukluk ve gençlik yıllarında şahit olduğu ırkçılık ve ayırımcı politikalarda yaşadıklarını eserlerine yansıtıyor. Ulaştığı ün ve eserlerine ödenen meblağlar, siyahi bir ressam için ilk olduğu sanat tarihindeki yeri perçinlenmiş sayılıyor.

Eserleri Washington DC, Smithsonian ve National Gallery of Art Müzelerinde; Chicago, Art Institute’te; New York, Metropolitan Museum of Art gibi önemli kurumların daimî koleksiyonlarında yer alıyor. İlk retrospektif sergisi 2016’da Chicago Çağdaş Sanatlar Müzesinde 80 eser ile 35 yıllık sanat hayatını kapsayarak gerçekleşti.

İlk defa siyahi bir sanatçı tarafından zenci odaklı eserler yapılması sanat tarihinde büyük ses getiriyor.. 1980 yılında resmettiği Portrait of the Artist as a Shadow of His Former Self (Sanatçının Geçmişteki Halinin Gölgesi) Marshall’ın yaptığı ilk zenci figürü olduğu için önem taşıyor.

Eserlerinin bazılarında Amerikan sosyal yaşamından hala yerini bulamamış siyahi figürler görülürken, diğerlerinde cilt renklerine göre “fazla beyaz faaliyetler” sayılan golf, kayak, tenis veya tekne kullanan karakterlere yer veriyor ve aslında zencilerin sadece beyazlar tarafından değil zenciler tarafından da dışlanabildiklerini vurguluyor.

Eserlerinde sosyal mesajlar, anma ve hatırlatmalar kadar, günlük hayattan karelere yer veren Marshall’ın keskin hatlı, net renkli eserlerinde Andy Warholl’un çalışmalarını andıran pop sanat izleri ve ABD’nin farklı şehirlerinde çalışan fakat aynı kültürden beslenen Basquiat’ın silik etkisi de görülebilir.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.