• Arama

Manet’nin Son Yıllarına Odaklanan ¨Manet ve Modern Güzellik¨ Sergisi

Sanatçının son yıllarına odaklanan Manet ve Modern Güzellik sergisi, 26 Mayıs’ta Art Institute of Chicago açılıyor.

Art Institute of Chicago’da 26 Mayıs günü açılacak Manet and Modern Beauty - The Artist's Last Years (Manet ve Modern Güzellik – Sanatçının Son Yılları) sergisi, elli yıl aradan sonra sanatçıya adanmış ilk sergi özelliğini taşıyor. 8 Eylül’e kadar devam edecek seçki, sanatçının 1870 yılı ve sonrasında ürettiği eserlerde o dönemdeki güzellik anlayışındaki değişim görülebilir.

Édouard Manet sanat hayatında tarihi konulardan ilham almaktan vazgeçerek, 1870 yılında çevresinde gelişen, günlük hayata odaklanır. Sağlık sorunları sebebi ile tercih ettiği büyük ebatlı tuvalleri daha ufak, kendi deyimi ile “insancıl” ölçülü olanlarla değiştirir.

Aynı dönemde pastel ve suluboya çalışmalara da yönelen ressam, güzellik ve görsel zevk veren yumuşak konuları tercih eder. Sıklıkla resmettiği portrelerdeki karısı, aktrisler ve burjuva hanımlar, sergide görülürken, kimlikleri hakkında da detaylı bilgi, sergide ve kitabında sunulacak.

Nadiren birden fazla kişiyi aynı tuvalde resmeden Manet’nin Tekne Gezintisi tablosu, 1879 Paris Salon sergisinde yer aldığı için ayrı önem taşıyor. Bu eser, sosyal ve cinsiyet rolleri gösterdiği için, sanat tarihi kadar Avrupa sosyal tarihi için önem taşıdığı vurgulanıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.