• Arama

Modanın Uçlarını Bir Araya Getiren Minimalism/Maximalism Sergisi

Minimalism/Maximalism: Fashion Extremes sergisi, 28 Mayıs – 16 Kasım 2019 tarihleri arasında FIT Müzesi’nde görülebilir.

Minimalism/Maximalism: Fashion Extremes (Minimlizm / Maksimalizm: Modada Uçlar) sergisi, 28 Mayıs – 16 Kasım 2019 tarihleri arasında FIT Müzesi’nde görülebilir. Ayrı uçlarda gezen moda dünyasına odaklanan sergide, aynı imzayı taşıyan birbirine zıt giysiler, bir akımdan çıkmış tam tersi trendler görülebilir.

Fizikçi Isaac Newton’ın “Her hareketin, tersine tepki veren bir reaksiyonu olur” teorisini en doğrulayan sektör sayılabilecek moda dünyasında, örnek olarak minimalist tarzı ile çıkış yapan Calvin Klein, modanın sürekli yenilenme ihtiyacı ile çizgisinin dışında tasarımlar yapması ile hatırlanıyor.

Minimalism’de “az daha çoktur” (less-is-more) düşüncesi daha baskın olurken, maksimalizm’in hüküm sürdüğü 1980’lerde görülen vatkalar kadar abartılı olan her şey, aslında toplumda yaşanan kültürel, politik ve ekonomik değişimlerin moda üzerindeki yansımaları olarak görülmesi gerekir.

1970’lerde mini eteği takip eden maksi etekler, çiçek çocukların, Vietnam savaşının ve dünyada esen barış ve kardeşlik rüzgarına olan yansıma, 1980’lerde Ronald Reagan’ın ABD başkanı olması ve borsada yaşanan 10 yıl süren müthiş yükselişten sonra çökmesi ile başlayan grunge modası, 1990’ların göstergesi sayılır.

Sergide, 18. Yüzyıldan başlayarak bolluk zamanında genişleyen, devrim ve kriz anlarında ise daha az kumaş kullanan tasarımlardan günümüze modanın toplumun aynası oluşu görülebilir. Sergide, teknolojide olan gelişimlerin moda üzerindeki etkileri de unutulmamış.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.