• Arama

Extra Gastronomy 25 Nisan'da Başlıyor

Dünyaca ünlü şef Diego Guerrero'yu İstanbul'da ağırlamaya hazırlanan Extra Gastronomy, 25 Nisan'da başlıyor.

İspanyol Oloroso fıçılarının aromatik yolculuğu ile gastronomi dünyasını özel bir birlikteliğe çıkaran Extra Gastronomy, 25-30 Nisan tarihleri arasında ikinci kez gerçekleştiriliyor. Gastronominin daha önce hiç tanışmadığınız bir yönünü tatmanıza aracılık eden Extra Gastronomy; ilk senesinde dünyanın en iyi 100 restoranından birine sahip olan Mark Greenaway ve İngiliz Kraliyet Nişanı’na sahip olan ünlü şef Tony Singh gibi isimleri İstanbul’da ağırlayarak ses getirmişti.

4 ayda Michelin kazanan ünlü şef İstanbul’da

Lezzet dolu geçecek olan 5 günde bu sene 2 Michelin yıldızlı şef Diego Guerrero ve Türkiye’nin önde gelen başarılı şefleri sıra dışı gastronomi deneyimi için mutfağa giriyor. İspanyol mutfağının en eşsiz yorumunu bir araya getirerek misafirlere sunmaya hazırlanan Diego Guerrero’nun sundukları, The Guardian tarafından “klişelerden uzak, sınırların ötesinde, gerçek bir lüks deneyimi” olarak tanımlanıyor. Ünlü şef aynı zamanda Madrid’in en ünlü ve başarılı restoranlarından biri olan DSTAge’yi açmasının dördüncü ayında kazandığı Michelin yıldızı ile de oldukça ses getirmeyi başarmıştı.

Diego Guerrero

Extra Gastronomy’nin ilk iki gecesi olan 25 ve 26 Nisan tarihlerinde Diego Guerrero, Türkiye’de aldığı ödüller ve 2015 senesinden beri hizmet veren restoranı TOI ile dikkat çeken başarılı şef İsmet Saz ile beraber mutfağa giriyor. Deneyimsel mutfak ile fine dine deneyiminin, İspanyol mutfak kültürü ile Türk mutfak kültürünün harmanı ile buluşturacak olan iki yetenekli şef, misafirlerini Kuruçeşme’de bulunan TOI’de ağırlayacak.

İsmet Saz

 

 

Yetenekli Türk şeflerden özel eşleşme menüleri

Anadolu mutfağı macerasını farklı platformlarda sürdürmeye ve Anadolu mutfağının zenginliğini dünyaya yaymaya devam eden Maksut Aşkar ise 29 Nisan’da muhteşem manzaralı restoranı Neolokal’de geceye özel olarak hazırlayacağı yemek eşleşmeleri ile misafirlerini ağırlıyor. Extra Gastronomy’nin son günü olan 30 Nisan tarihinde ise Kitchen Guerilla harekatının kurucusu olan yenilikçi tarzını geleneksel mutfaklarla buluşturan Ali Ronay, yaratacağı özel bir menü ile gastronomi severleri Executive Şef’i olduğu Swissotel Gabbro’da misafir ediyor.

Maksut Aşkar

Ali Ronay

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.