Botticelli Sergisi Reimagined

 

Botticelli Sergisi Reimagined

Londra'da bulunan Victoria&Albert müzesi Boticelli Sergisi Reimagined'a ev sahipliği yapıyor. Tüm zamanların en iyi ressamlarından biri olarak adlandırılan Sandro Botticelli’nin eserleri tüm dünyadan 150 sanatçı ve tasarımcıya tarafından yıllar içinde esin kaynağı oldu.

3 Temmuz'a kadar devam edecek  olan sergi 1930'lardan beri düzenlenen en kapsamlı Boticelli Sergisi olma özelliği taşıyor. Adı şimdilerde büyük övgüyle anılsa da Botticelli, aslında yaşarken ve ölümünden 300 yıl sonrasına kadar pek de tanınmıyordu.

Botticelli’nin eserleri, 19. yüzyıldan sonra kademe kademe değer kazandı. Botticelli, eserleriyle sanat, moda, tasarım ve film alanında çalışan herkese büyük ilham kaynağı oldu. Hatta Dolce & Gabbana’nın 1993 yılında Botticelli’nin Venus eseriyle bezeli bir elbisesi bile var.

Sergide, 150 sanatçının Botticelli’nin yapıtlarından ilham alarak hazırladıkları eserlerin yanı sıra Botticelli’nin de 50 adet orijinal eseri yer alıyor. Dante Gabriel Rossetti, Edward Burne-Jones, William Morris, René Magritte, Elsa Schiaparelli, Andy Warhol ve Cindy Sherman, “Botticelli Reimagined” sergisinde eserleri yer alan isimlerden sadece birkaçı.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular