• Arama

Paris Gezi Rehberi: Dr. Maurice Dray

 Hollywood ünlülerinin güzellik doktoru Dr. Maurice Dray, Paris gezi rehberini OGGUSTO'ya özel anlattı.

Dünyada neştersiz estetik denince ilk akla gelen ve “Altın Tabancalı Adam” olarak anılan Dr. Maurice Dray; Paris’in en iyileri hakkındaki sırlarını OGGUSTO için özel olarak yazdı.  Aralarında Kate Hudson, Demi Moore gibi Hollywood ünlülerinin de bulunduğu hastaları ile Dr. Dray; mezolift’in yaratıcısı olarak tüm dünyada haklı bir üne sahip.

Paris’te nerede kalınır?

"Hotel Le Meurice'in çağdaş şıklığı içinde her zaman keyifle uyurum. Paris’te, Fransız saray ihtişamının en iyi örneklerindendir. Üsteli sevgili ile el ele gezmek için Tuileries Bahçeleri'ne de çok yakın."

Paris’in en görkemli otellerinden olan ve 1815’de açılan Hotel Le Meurice modern ve şık olmasının yanı sıra Salvador Dali’nin bir zamanlar yaşadığı yer olduğu için sanatçının orijinal eserleri birçok noktada. Ünlü mimar Philippe Starck tarafından 15. Louis dönemine uygun olarak restore edilen Paris’teki bu otelin tüm odaları, özel temalara göre tasarlanmış. Rue Rivoli cephesine bakan odalar; Louvre Müzesi, Tuilleries Bahçeleri ve Eyfel Kulesi manzaraları ile doyumsuz.

Mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler?

"Seine Nehrinde tekne turu yapın ve Ile Saint-Louis ile nehrin sağ tarafı arasındaki Marie Köprüsü'nün altından geçtiğinize emin olun. Büyük ve sonsuz aşk isteyenlerin bu köprünün kemerleri altında öpüşmesi gerektiği inanılır. Ne diyebilirim… Ben bir romantiğim."

1635’te açılan ve Paris’in en eski köprüsü olan Marie Köprüsünün altından geçen turlar nehir üzerindeki tüm tarihi binaları da detaylı olarak anlatıyor. Gündüz farklı saatlerde başlayan turlara ilave, gece mum ışığında yemekli turlar da var. Hava müsait olduğunda, üst katta dışarıda oturmak nefes kesici...

Paris’te nerede ne yenir?

"Bugünlerde Doğu Paris yenilikçi mutfağın geliştiği yer ve Septime yeni keşfim, Paris’in en iyi Fransız restoranlarından birisi olduğu için yer bulmak biraz zor ama inanın beklemeğe değer!"

Dünyanın en iyi elli restoranı listesinde de yer alan ve ilk Michelin yıldızını kazanan Septime’in şefi ve sahibi Bertrand Grebault küçük ama çok ayrıcalıklı içeceklerin sunulduğu Septime La Cave’ı da işletiyor. Müdavimi olan “cool” müşterileri ile de ünlenen Septime, mevsimsel menülerinde beklenmedik tadları bir araya getirerek müthiş bir damak şöleni sunuyor.

Ne içilir?

"Benden Paris’in göbeğinde şık bir bar ismi bekleyebilirsiniz ama bu harika şehirdeki en iyi içeceklerden birisi Berthillon'un sıcak çikolatasıdır. Eritilmiş çikolata ve krema ile yapılan bu lezzet, kış ayları için harikadır."

1954 yılından beri aynı yerde olan Berthillon’un sıcak çikolatası daha da ihtişamlı olmasını isterseniz vanilyalı dondurma üzerine dökülen sıcak çikolata olan ‘affogato’yu deneyin. Aslen dondurmacı olan bu dükkanda her ay dondurma çeşitlerine yeniklikler eklendiği için yeni keşifler yapmak mümkün.

Şehirde sizi şaşırtabilecek şeyler nedir?

"Paris’te harika orijinal eserler bulabilirsiniz. Montparnasse yakınındaki Marché de la Création - Sanatçılar Pazarı'na gidin. Orada harika eserlerini satan düzinelerce sanatçı bulabilir, onlarla tanışıp, orijinal ve imzalı eserler alabilirsiniz.Aldığınız eseri yapan sanatçı ile başka nerede tanışabilirsiniz?  Evimde bayıldığım harika parçalar var!"

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler?

"Yoğun programımda boş bir an bulduğum gecelerde operaya gitmekten çok hoşlanırım. Opera National de Paris, Palais Garnier sadece opera değil, yıl boyunca dans ve müzik performanslarının da olduğu bir yer. Mimar Charles Garnier tarafından Beaux-Arts tarzında yapılan büyüleyici mermer bina sadece ziyaret edilmeye bile değer ama orada bir performans seyretmenin üzerine yoktur."

1875 yılında açılan bu ihtişamlı bina ve merdivenleri ise yazar Gaston Leroux’nun “Operadaki Hayalet” romanının ilham kaynağı olmuş. Müzikale uyarlanan bu hikâye ile binanın şöhretini bambaşka boyuta ulaşmasını sağladı. Ünlü merdivenlerinde, şarkıyı mırıldanmamak ise imkânsız!

Paris’te gezilecek yerler?

"Louvre Müzesi dünyanın en seçkin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Klasik ve çağdaş sanatın en nadide örnekleri burada ve bence bu müze Fransız kültürünün baştacıdır. Muhteşem şeylerin küçük paketlerde geldiğine en iyi örnek kesinlikle Sainte Chapelle'dir. Onüçüncü yüzyılda yapılan bu kilisenin süslü tavanı vitraylardan oluşur. Güzelliğe hayranım ve bu mimari güzelliğin en iyi örneğidir!"

Louvre Müzesi

Uzun kuyruklarda beklememek için online bilet almak ve Çarşamba ve Cuma günlerinde 21:45’e kadar açık olmasından faydalanmak en akıllıca çözümler. Müze içinde kaybolmamak için girişte verilen haritalar gerçekten çok faydalı.

Sainte Chapelle

1248 yılında açılan ve gotik mimarinin en muhteşem örneklerinden olan bu kilisede düzenlenen konserler muhteşem bir şölen sunuyor. Vitrayların pırıltısı ile klasik müzik birleşiminin sunduğu deneyim tarif edilemez.

Paris’te nereden alışveriş yapılır?

"Bu harika mağazayı yeni buldum: MERCI. Aslında Paris’te her yerde harika hediyelikler var. Sadece açık fikirli ve kartal bakışlı olup, kalbiniz ile almanız yeterli olacak!"

Paris’te tadını çıkarın...

"Tatlılara dayanamıyorum. Patrick Roger ve Jacques Genin karamellerini tarif etmeye kelimeler yetmez. Kıvamları ve tatları ile bu küçük ödüllerin hayatınızı değiştireceğine inanıyorum!"

Patrick Roger’nin Saint Germain’de bulunan butiği dışarından heykel galerisini andırıyor çünkü tüm heykeller çikolatadan yapılmış! Klasik tatların yansıra, Sichuan biberi, füme Earl Grey gibi deneysel karışımlar da var. Sadece saf çikolata koklamak için bile gidilmeli, zaten tatmadan çıkmak mümkün değil.  Aralarında Hotel de Crillon, Plaza Athenee ve Le Meurice gibi otellerinde olduğu iki yüzden fazla otel ve restoranda çikolataları bulunan Jacques Genin’in Marais bölgesindeki butiği “Çikolata Mabedi” olarak anılır. Dükkânda sunulan çikolatalar, gün boyu taze çıkan tartlar ve şekerlemeler arasında seçim yapmak çok zor olsa da, dünyadaki en iyi “Paris-Bresttatlısını yemek şart. Ünlü karamelleri ise harika bir Parizyen hediye.


Paris Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak kabul edilen Paris, Avrupa'nın en popüler yerlerinden biridir. Paris'te yer alan birçok ünlü yapının UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alması, burayı turistlerin uğrak yerlerinden yapmayı başarmıştır. Eyfel Kulesi'yle ünlü olan şehirde Orta Çağ ve Roma dönemi eserlerine rastlanır. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Paris'in para birimi Euro'dur ve resmi dili Fransızca'dır. Paris'e Schengen vizesiyle ziyaret edebilirsiniz.

Paris'e Ne Zaman Gidilir?

Paris, kışın 7-8 derece yazın ise 25-30 derece civarındadır. Yılın her ayında çok fazla ilgi gören Paris, özellikle havanın güzel olduğu yaz aylarında ve Noel zamanı çok ilgi görür. Paris'in keyfini çıkarabilmek için her yerin yemyeşil göründüğü ilkbahar ve turistlerin azaldığı sonbahar ayları en idealdir. Ayrıca Paris Couture Haftası zamanı ve Paris Moda Haftası zamanları da şehir çok canlı olduğundan terzih edilebilir.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.