• Arama

British Boarding Schools Show Farkıyla İngiltere’de Eğitim

Bonas MacFarlane’ın Eğitim Direktörleri Nihan Alyanak ve William Petty ile The British Boarding Schools Show ve İngiltere’de eğitim üzerine sohbet ettik. 

İngiltere’nin en saygın eğitim danışmanlık şirketi Bonas MacFarlane, 27 - 28 Nisan tarihleri arasında, Çırağan Sarayı’nda The British Boarding Schools Show’u 5. kez düzenleyerek İngiltere’nin en iyi okullarını Türk aileler ile buluşturuyor.

Aralarında; Aiglon College, Charterhouse, Gordonstoun, Lancing College, Loretto School,  Marlborough College, Millfiled Prep School, Millfield School, Sevenoaks School, St Edmunds College & Prep, Stonar, Uppingham School gibi okulların yer alacağı The British Boarding Schools Show’da, çocuklarını İngiltere’de okutmak isteyen aileler birebir bilgi alabiliyor. 

OGGUSTO olarak Bonas MacFarlane’ın Eğitim Direktörleri Nihan Alyanak ve William Petty ile The British Boarding Schools Show hakkında konuştuk.

Bonas MacFarlane hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?

Nihan Alyanak:

1992 yılında Charles Bonas tarafından kururlan Bonas MacFarlane, İngiltere’nin önde gelen eğitim danışmanlık kurumlarından biri. Bizi diğer danışmanlık firmalarından ayıran en büyük özellik; Chelsea’de, kendi alanında uzman tam zamanlı 16 kişilik bir ekiple ailelere hizmet vermemiz ve  gerektiğinde dışardan danışmanlarla özel olarak çalışmamız. Londra dışında Kazakistan ve Dubai’de ofislerimiz ve pek çok diğer ülkede temsilcilerimiz mevcut. Bonas MacFarlane Next Step Education firmasının bir parçası, grup içindeki tüm firmaların ana konusu eğitim olup direktörler ve danışmanlar İngiliz eğitiminden çıkmış alanında uzman kişilerden oluşuyor.

The Independent Schools Show 2006 yılında kurulmuş olup 200’u aşkın okul katılımı ile her yıl Kasım ayında Londra Battersea Park’da düzenlenmekte.

The British Boarding Schools Show ise global bir organizasyon olup, Dubai, İstanbul, Malezya, Hong Kong ve Singapur’da her yıl organize edilmekte. Ayrıca her yıl farklı bir ülke de fuar programına katılıyor.

İngiltere, eğitim dünyasının en çok tercih edilen ülkelerinden biri. Bunu neye bağlıyorsunuz?

William Petty: Her şeyden önce İngiltere, İngilizce’nin anavatanı. İngiliz eğitim sisteminin köklü disiplini ve çocuklara kazandırdığı özgüven de tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri. İlköğretim yılları boyunca çocukların temel dersler dışında kendi kişisel becerilerini de geliştirmelerine olanak veren köklü bir sistem. Bu da özellikle öğrencinin özgüvenin gelişmesinde büyük rol oynar. Bir diğer sebep de dünyanın her yerinden ulaşımının kolay olması. Örneğin, İstanbul’dan günde yaklaşık 6 sefer mevcut...

Ağırlıklı olarak hangi şehirler ve okullar aileler tarafından tercih ediliyor?

William Petty: Dünyanın neresinden olursa olsun öncelikle eğilim havalimanlarına kolay ulaşımı olan ve Londra’ya çok uzak olmayan okullar yönündeydi. Türk öğrenciler için de bu yüzde yüz geçerli. Ama son zamanlarda bu önde gelen kriter olmaktan çıkıp çocuklarına en uygun olanı tercih etmeleri doğrultusunda değişti diyebilirim. Her zaman bizim ifade ettiğimiz gibi öğrenci kendisine uygun olan okulda başarılı olur.

Yurt dışında yatılı okuyan çocuklarda kişilik olarak olumlu özellikler görünüyor. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Nihan Alyanak: Yatılı sistemde okuyan çocuklarda sisteme alıştıktan sonra en belirgin görülen özellik kendi zaman planlamasını yapabilmesi. Bu “zaman planlaması” üniversite dahil sonraki yaşamında işine yarayacak çok önemli ve sonradan kazanılan bir unsur ve bunu kazandırmakta İngiltere’deki yatılı eğitim sistemi çok başarılı. Ama yatılı okul demek, okulun yanında kalacakları yurt şeklinde düşünülmemeli. Yatılı okul; eğitimle eğitim sonrası saatlerin iç içe geçtiği bir yaşam biçimi. Öğrenciler ders, ödev, spor, eğlence, gezi ve benzeri tüm aktivitelerini bir program halinde yapıyorlar.

Yurt dışında eğitim için aileler çocukları için doğru zaman doğru yaş olduğuna nasıl karar vermeli?

William Petty: Bundan 4-5 yıl öncesinde çocuklarını İngiltere’ye eğitime yollamak isteyen aileler özellikle lise yıllarında hatta lisenin son 2 yılında göndermeyi doğru buluyordu. Ama bu düşünce uzun zaman önce değişti. Artık aileler çocuklarını 9 yaşından itibaren İngiltere’ye gönderiyorlar. Yatılı sistemde 9 yaş ve üstü itibari ile eğitime başlayanların, hem akademik hem de mesleki kariyerleri önemli ölçüde yaşıtlarından fark yaratarak ileri gidiyor. Tabii ki buna karar verirken biz de, okullar da çocuğu tanımaya ve çocuk için uygun olanları ailelerle paylaşmaya büyük özen gösteriyoruz.

Çocuğu İngiltere’de okumak isteyen ailelere öncesinde çocuklarını nasıl hazırlamalarını ve nelere dikkat etmelerini öneriyorsunuz?

Nihan Alyanak: Öncelikle İngiltere’de öğrencinin yaşına bakılırken sadece doğduğu seneye göre değil ayına da bakıp bu doğrultuda gitmesi gereken yıla karar veriliyor. İngilizce seviyesi de önemli tabii ki. Mümkün olduğu kadar öncesinde İngilizce seviyelerini geliştirmek gerekiyor. Zaten okullar çocukların yaşlarını da göz önünde bulundurarak onları bir sınava tabi tutar. İngilizce seviyeleri çok yüksek olmayan öğrencilerde okul seçerken özellikle EAL desteği verebilen okulları seçmelerinde fayda var.

British Boarding Schools Show bu sene İstanbul’da 5. senesini tamamlayacak.
Önceki senelerde fuara ilgi nasıldı? Okullardan ve katılımcı ailelerden geri dönüşler nasıl?

Nihan Alyanak: İlk senelerde Türk aileler açıkçası İngiliz eğitim sistemine uzak oldukları için daha mesafeli yaklaşıyor ve Amerikan sistemi veren okul arayışına giriyorlardı. Ama her geçen yıl sistemi daha fazla tanıyıp, bilerek geliyorlar. Okullar da bizimle bunu paylaştılar. Okullara sordukları sorulardan sisteme daha aşina olduklarını ve sordukları sorularla iletişimlerin çok daha sağlıklı olduğunu görüyoruz. Okulların tespit ettiği çok önemli bir şey var ki, artık ailelerin çevresinde her geçen gün daha çok sayıda İngiliz sisteminde eğitim alan öğrenciler var.

Bu yıl bazı yenilikleriniz de var, bize biraz onlardan da bahsedebilir misiniz?

Nihan Alyanak: Bu yıl ilk kez; kariyerini moda, mimarlık veya sanat alanı üzerine kurmayı hedefleyen öğrenciler ve çocuklarının eğitimine yön verecek olan aileler için çok özel bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Ünlü İngiliz sanatçı ve Bonas MacFarlane Sanat Bölümü Baş Danışmanı Darren Marshall, dünyanın en seçkin okulları arasında yer alan Central Saint Martins, Parsons NY, Chelsea Art College, University of The Arts London (UAL) veya The Bartlett School of Architecture (UCL) gibi okullara kabul için neler yapılması gerektiği hakkında aileleri bilgilendirecek. Darren Marshall, 11 yaş ve üstü öğrencilere yönelik olarak sanat bursu almanın, portfolyo sunumu hazırlamanın ya da çocuğun yeteneğine ve kişiliğe göre en uygun okulların seçilmesi ve kabulü konusunda ailelere detaylı danışmanlık verecek. 

Ayrıca İngiltere’deki köklü üniversiteler için ise yine çok tanınmış bir danışman olan James Higgens’da 2 gün boyunca ailelerin sorularını cevaplayacak. www.istanbul.schoolsshow.co.uk adresinden kayıt olarak iki günlük etkinliğe ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.