• Arama

Nisan Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

Nisan ayında mutlaka görülmesi gereken sergileri bir araya getirdik.

Capitol, Sefa Yamak, #untitledportraits by @sefayamak” 

Farklı kültürleri, mimarileri ve yaşam tarzlarını inceleyerek An’a dair çektiği fotoğraflarla Instagrama bir boyut getiren Sefa Yamak, 5-21 Nisan 2019 Tarihleri arasında “#untitledportraits by @sefayamak” isimli sergisini Capitol’de sanatseverlerle buluşturuyor. Kültürlerini keşfettiği yeni yüzlerin portre fotoğraflarını çekerek, sizleri renklerin ve kültürlerin büyülü yolcuğuna davet ediyor.

Labirent Sanat, Nadide Akdeniz, “Zamansız İmgeler”

Nadide Akdeniz 4 Nisan – 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında Labirent Sanat’ta “Zamansız İmgeler” başlıklı 26. kişisel sergisi ile 25 yılı kapsayan yönelimlerinden, farklı dönem ve tekniklerde ürettiği işleriyle izleyici karşısına çıkıyor. Sergisindeki resimleri, ilk bakışta doğal olanın estetik bir aktarımı gibi algılansa da kullandığı imgelerle izleyeni zamansız bir aralığa çekerek, düşünmeye sevk ediyor.

Galeri Selvin, Zeynep Torun, "Maskenin altında ne var?"

Galeri Selvin, Zeynep Torun’un "Maskenin altında ne var?" isimli sergisine 28 Nisan tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Sanatçı sergisi ile ilgili şöyle diyor; “İnsanoğlunun içinden yüzüne aksedeni değiştirmesinin veya saklamasının simgesi olarak maske ve şemsiyeyi seçtim. Görünenin arkasında gizli olan gerçeği fark edebilir miyiz? Çoğu zaman kendini olduğundan iyi göstermek için takılan maske, bazen de başkalarını mutlu etmek için kullanılabilir. Bazılarını hep maskeli görürüz. Yüzlerinde yalancı bir ciddiyet vardır. Bazıları doğuştan ikiyüzlü olma yeteneğine sahiptir. Poli (çok) tika (yüzlü) olanlar vardır. Kendisi ile barışık, içinin iyiliği yüzüne aksetmiş ve onu maskeyle kapatmamış olabilsek…”

Pera Müzesi “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı bir sergi gerçekleştiriyor. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, sosyal, ekonomik ve fiziksel çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera’dan bir kesite odaklanan sergi, bu kesit üzerinden bölgeye dair bütünsel bir bakış yakalamayı amaçlıyor. Döneme ait fotoğraf ve belgelerin bir araya getirildiği sergi kapsamında ayrıca, sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla ziyaretçilere İstanbul’un 19. yüzyıl sonu önemli otellerinden biri olup bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’ni deneyimleme fırsatı sunuluyor.

PİLEVNELİ Dolapdere, Arik Levy, “Varoluş Kavşağı”

28 Mart – 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında, dünyaca ünlü multi-disipliner sanatçı Arik Levy’nin “Varoluş Kavşağı” başlıklı, Türkiye’deki en kapsamlı kişisel sergisi PİLEVNELİ Dolapdere’de. Galerinin beş katına yayılacak olan sergi Arik Levy’nin heykelleri, duvar heykelleri, çizimleri ve resimlerinden oluşuyor. Arik Levy, her katı bir başlık altında ele alıyor: Tarih Öncesi, Evrim, Yeniden Oluşum, İllüzyon ve Bağımlılık.

Doku Sanat Galerisi, Perincan Yalnızcık, “Yüzleşme”

Perincan Yalnızcık’ın 17’nci sergisi “Yüzleşme”, 11 Nisan itibariyle Doku Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Farkındalık ve sevginin dönüştürdüklerinin konu alındığı sergi, sevgiyi yeniden tanımlıyor.

Kare Art Gallery, Navid Azimi Sajadi ve Barış Sarıbaş, “Archway Project

Kare Art Gallery, 8 Mart – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında İranlı sanatçı Navid Azimi Sajadi ve Türkiyeli sanatçı Barış Sarıbaş’ın ortak projesi “Archway Project” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Archway Project, sanatçıların fiziksel eylem olarak resim yapma ya da heykelsi biçimler yaratmaya odaklanan üslupsal atölye pratiklerine dayanan, 2016’da kurdukları işbirliğinin bir sonucu.

O’Art, Karma Sergi, “Simdi”

Çağdaş sanatın temsilcilerine ev sahipliği yapmayı sürdüren Odeabank’ın sanat platformu O’Art, farklı disiplinlerden 23 sanatçının “yeni”yi yaratma odağındaki eserlerini “Şimdi” isimli sergide buluşturdu. Tekil bir renk tonunun üzerinden gerçekleştirilen serginin kürasyonunun altında yatan bu bilinçli indirgeme, serginin sanatçıları tarafından teknik, malzeme, biçim ve formla yaratılan bir çeşitliliğe odaklanıyor. 2 Mayıs’a kadar görülebilir.

Halka Art Project, “Kayıtsızlık Şenliği”

Halka Art Project, 14 Nisan 2019 tarihine kadar küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin yaptığı “Kayıtsızlık Şenliği” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, kişisel öykülerin ve hayal kırıklığı, mücadele, umut, direnç gibi insani ve yaşamsal tepkilerin, geniş bir eksen üzerinde her türlü erkle çarpıştığı alanı mihengi noktası olarak ele alıyor ve bu dünyaya ilişkin sorular, arayışlar ve ilhamların üzerinde yükselen bireysel ya da kolektif varoluş biçimlerinin sanatsal karşılıklarını irdeliyor. 

Pera Müzesi, Karma Sergi, “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar”

Pera Müzesi, sezona mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” başlıklı sergiyle devam ediyor. 11 Nisan - 28 Temmuz tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren on üç sanatçının güncel sanat pratiklerinde mürekkebin rolünü inceliyor.

Evin Sanat Galerisi, Ahmet Elhan, "İkililer IV"

Evin Sanat Galerisi, fotoğrafın usta isimlerine açtığı sergilerine Ahmet Elhan ile devam ediyor. Sanatçının "İkililer IV" sergisi, geçmişten bugüne üretim sürecini izleyicilerle buluşturuyor. Ahmet Elhan’ın uzun süredir üzerinde çalışmaya devam ettiği bu seri, fotoğrafın teknik yapısını sorgulayan ve ona eklemlenen çalışmalarından bir araya geliyor. Geleneksel fotoğraf ontolojisindeki tekil perspektif yaklaşımını yapı bozumuna uğratarak kendine özgü bir dil ile fotoğrafı yeniden tasarlıyor.

EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, Sezin Aksoy, “Transpersonal”

EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, Sezin Aksoy’un son dönem ürettiği, karışık teknik resimler, yerleştirme ve performansına yer verdiği “Transpersonal” başlıklı 4. kişisel sergisine 9 Nisan - 4 Mayıs 2019 tarihleri arasındaEkavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor. Transpersonal’da figürlerin zihinsel, ruhsal ve bedensel süreçlerini mekan, zaman ve algı çerçevesinde sorgulayan sanatçı tuval ve yerleştirmelerine sergide yer veriyor.

Plan Be, “Fotoğrafların bende güvende ♥”, Mine Anafarta

Plan Be, Mine Anafarta’nın kolaj çalışmalarından oluşan ilk kişisel sergisi “Fotoğrafların bende güvende ♥”yi 29 Mart-20 Nisan tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, Mine Anafarta’nın birkaç yıldır sivri dilli bir Instagram projesi olarak yürüttüğü yüzlerce kolaj paylaşımı arasından bir seçkiyi, edisyonlu işler olarak çevrimdışı tedavüle sokuyor.

Ara Güler Müzesi, “Aphrodisias”

Türkiye’de kültür ve sanata önemli katkılar sağlayan Doğuş Grubu’nun, fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler ile iş birliği sonucu hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisi ‘Aphrodisias’ sanatseverlerle buluşuyor. Ara Güler’in çok yönlü sanatçı kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisinde, sanatçının arşivinden Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alanı’na ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar yer alıyor. Eylül 2019’a kadar devam edecek.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.