İlham Veren 8 Kadın

 

İlham Veren 8 Kadın

OGGUSTO olarak 8 Mart Kadınlar Günü şerefine Frida Kahlo’dan Virginia Woolf’a ilham veren sekiz kadının hayatını ve eserlerini konu alan kitapları Graf von Faber-Castell için kaleme aldık. Sehpanızın üstünde bu kitaplara yer açmanızı tavsiye ediyoruz.

FRIDA KAHLO: FASHION AS THE ART OF BEING

Frida Kahlo, sadece ikonik bir sanatçı değil aynı zamanda stiliyle ilham vermeye devam eden avangart bir ‘fashionista’ ve sıra dışı güzelliğiyle akıllarda kalan bir isim. Jean Paul Gaultier, Kahlo için “O benim için eşsiz bir esin kaynağı. La Casa Azul ziyaretim beni çok etkilemişti. Burada onun kıyafetlerini yakından görmek Kahlo’ya olan hayranlığımı ikiye katladı. Çok acı çektiği dönemlerde bile kendi benliğine sadıktı” diyor. Susana Martínez Vidal tarafından kaleme alınan kitap Assouline tarafından yayınlanıyor.

VIRGINIA WOOLF

Alexandra Harris tarafından kaleme alınan ve Thames and Hudson tarafından yayınlanan kitap, Woolf’un hem hayatını hem de eserlerini konu alıyor. Bu kitabı, not defteriyle yaşayan kararlı bir genç kızın, tüm zamanların en iyi yazarlarından birine dönüşme hikayesi olarak düşünebilirsiniz.

MARILYN MONROE

Taschen, Norman Mailer’ın 1973 yılında kaleme aldığı Marilyn Monroe biografisini ve Monroe’nun Bert Stern tarafından çekilen sıra dışı fotoğraflarını bir araya getirerek bugüne kadarki en kapsamlı Marilyn Monroe kitabına imza attı. Kitap, ihtişamın ve erotizmin sembolü haline gelen yıldızın nasıl umutsuzca aşkı ve güveni aradığını konu alıyor.

PEGGY GUGGENHEIM COLLECTION

Bu kitap, kitabın yazarı Paolo Barozzi ve Peggy Guggenheim arasındaki 20 yıllık arkadaşlığın gerçek hikayesini anlatıyor. Assouline tarafından yayınlanan kitap, ünlü sanat koleksiyoncusunun sanatçılar ve yazarlarla olan ilişkisini de konu alıyor.

D.V. DIANA VREELAND

20. yüzyılın en iyi moda ikonlarından Diana Vreeland’in otobiyografisinin kaleme alındığı kitap, onun yaratıcı vizyonunu paylaşıyor. Kitap, bir zamanlar Harper’s Bazaar’ın moda editörlüğünü ve Vogue’un yayın yönetmenliğini yapan Vreeland’ın, Coco Chanel’den Clark Gable’e dönemin ünlü simalarıyla olan dostluğunu da anlatıyor.

MY PASSION FOR DESIGN, BARBRA STREISAND

Amerikalı ünlü şarkıcı, oyuncu, yönetmen ve yapımcı Barbra Streisand, bu kitapla bir diğer yeteneği olan tasarım tutkusunu kaleme alıyor. My Passion for Design adlı kitap, Streisand’ın ilham aldığı mimari yapıları ve evleri gözler önüne seriyor. Kitapta pek tabii, Streisand’ın kendi dekore ettiği mekanlar ve biriktirdiği mobilyalar da yer alıyor.

GISELE BÜNDCHEN

Gisele Bündchen, Taschen tarafından yayınlanan kitabıyla nasıl dünyanın en ünlü süpermodeline dönüştüğünü anlatıyor. Henüz 18 yaşındayken Alexander McQueen’in defilesinde yer alan yıldız, kitaptan elde edilen tüm geliri yardım kuruluşlarına bağışlıyor. Kitapta, Gisele’in Irving Penn tarafından çizilen nü portrelerinden, Inez & Vinoodh tarafından çekilen fotoğraflarına kadar yok yok. YAYOI KUSAMA Yayoi Kusama’nın tüm ikonik eserlerini bulabileceğiniz kitap, sanatçının esin kaynaklarını da gözler önüne seriyor. Rizzoli tarafından yayınlanan Kusama, Louise Neri ve Takaya Goto tarafından kaleme alınmış.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular