• Arama

Tesla'nın Yeni SUV'u: Model Y

Tesla’nın ikinci SUV modeli, yeni Model Y ile tanışın.

Otomotiv sektöründeki taşları yerinden oynatan, elektrikli otomobillere bakışı topyekun değiştiren marka Tesla, ikinci SUV modeli Tesla Model Y’yi tanıttı. Model S ile Model 3 arasındaki farklar gibi Model Y de Model X’teki pek çok havalı özelliğe sahip olmayacak. Ama bu, modele karşı olan ilginin azalmasına etken değil. Model Y’nin en büyük avantajı ulaşılabilir bir fiyata yüzde 100 elektrikli bir SUV’ye sahip olunabilmesi olacak.

Tesla Model Y ile ilgili gelecek zaman kipini özellikle kullanıyoruz çünkü bu aracın ilk teslimatları 2020’nin sonbaharında gerçekleştirilecek. İlk aşamada 47.000 dolarlık Kuzey Amerika fiyatı karşılığında arkadan itişli bir versiyon yollara çıkacak. Sonrasında yollara çıkacak çift motorlu 4 tekerlekten çekişli Model Y için 51.000 dolar talep ediliyor. 2021’in ilkbaharındaysa baz donanımdaki Model Y yollara çıkacak ki; bunun da fiyatı 39.000 dolar olacak. Toplamda 4 farklı Tesla Model Y seçeneği sunulacak.

7 kişiye kadar oturma kapasitesi sunabilen Tesla Model Y’nin 0-100 km/s hızlanması 3.5 saniye gibi muhteşem bir sürede gerçekleşebiliyor. Bundan elbette kademesiz otomatik vites, elektrikli motorların direkt tekerlekleri hareket geçirme imkanı ve bir SUV için rekor seviyedeki 0.23 Cd’lik rüzgar sürtünme katsayısı etkili oluyor. Bataryaları tam şarjlı haldeyken 480 km menzil sunabilen Tesla Model Y, süper hızlı şarj istasyonlarında 15 dakika içerisinde 270 km’lik menzil sunabiliyor. Bu sayede hep çekinilen uzun yolda elektrikli otomobil sürme deneyimi de gerçek oluyor. Türkiye’de bu şarj istasyonlarından henüz göremiyoruz. Ancak an itibarıyla dünya çapında 12.000 adet Tesla SuperCharger noktası mevcut ve her hafta 6 yenisi daha açılmaya devam ediyor.

Tesla Model Y’de elbette markanın gelişmiş güvenlik ve otonom sürüş donanımları sunulacak. Yazılımları her geçen gün güncellenen Tesla’da yakın zamanda eğlenceli detaylar da olacak. İç mekanında 15 inçlik tek bir ekrandan başka bir adet direksiyon simidi, vites ve silecek kolları, cam açma butonları ve iki bardaklık haricinde hemen hemen hiçbir şey olmayan Tesla Model Y’de buna rağmen panoramik cam tavan unutulmamış. Elektrikli motorları sebebiyle ön ve arkada iki farklı bagajı olan aracın pilleri ise zemine yerleştirilerek ağırlık merkezinin olabildiğince yere yakın olması mümkün kılınmış.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.