• Arama

Bir Ahmet Güneştekin Eseri: “85 Flavours of Scotland”

Ahmet Güneştekin'in renklerin, hikayelerin, ışığın ve coğrafyanın sonsuz ilhamı ile yarattığı ‘85 Flavours of Scotland’ isimli eseri inceleyin.

Tarih boyunca çok sayıda sanatçı, yazar ve şaire ilham kaynağı olan İskoçya, eserlerini tarih, mitoloji ve gerçek olayları damıtarak yaratan uluslararası üne sahip sanatçımız Ahmet Güneştekin’e de ilham verdi. Son eserinde İskoçya’dan etkilenen sanatçı, merak ettiği ülkeye doğru hikayelerle dolu bir keşfe çıktı.

Çok sayıda unutulmaz esere imza atan Ahmet Güneştekin çıktığı bu keşifte; İskoçya’nın doğasından, kültüründen, lezzetlerinden ve cömertliğinden ilham alarak 85 Flavours of Scotland eserini yarattı. 85 Flavours of Scotland, İskoçya’nın bu eşsiz değerlerinden alınan ilhamı yansıtıyor.

İskoçya’nın ikonik değerlerine sahip olan 85 Flavours of Scotland’ın ismini ülkenin en eski damıtımevini gezerken seçmiş Ahmet Güneştekin. Ana karakteri Strathisla Damıtımevi’nden çıkan İskoçya’nın en önemli tatlarından birinin içindeki 85 farklı aromadan esinlenerek, eserinin ismini Türkçe’de “İskoçya’nın 85 Aroması” anlamına gelen, ‘85 Flavours of Scotland’ koyuyor.

Tarih, mitoloji ve coğrafyayla kurduğu yakın ilişkiden beslenen sanatçı, 85 Flavours of Scotland’da da aynı geleneği sürdürüyor. Güneştekin,  İskoçya’da gözlerinin izini sürüyor. Pastoral manzara karşısında; rengi, resmi ve “görme”yi baştan sorguluyor. İnsanla tabiat arasındaki açıklanamaz canlılığı; rengiyle, dokusuyla, aroması ve ışığı ile sonsuz bir cömertlikle eserine katıyor usta sanatçı.

“Sanat bir referans… her zaman tarih, renkler, hikayeler oluşturdu” diyen Ahmet Güneştekin, bir başka açıdan da Chivas Kardeşler’in hayallerinin peşinden giderek, Aberdeen’de açtıkları küçük bir dükkan ile başlayan serüvenlerinin günümüzdeki hikayesini resmediyor… Ve bu hikaye bu eserde, sanatçının seyahatine ilham veren unsurların başında geliyor. Bölgenin kültürel dokusuna doğru uzun bir yolculuğa çıkan sanatçı; bir taraftan geçmişin izlerini sürerken, diğer taraftan o izlerin uzun yıllar boyu dinlenerek günümüze ulaşan eşsiz rahiyalarını buram buram yaşatıyor eserinde.

Bu yolculukta İskoçya sokaklarının, yollarının, tepelerinin bugüne dek söylediği ve söylemiş olabildiği her şeyi dinledikçe eserini zenginleştirip katmanlara ayırıyor Ahmet Güneştekin. Tıpkı İskoçya gibi renkli, katmanlı, dokulu, leziz ve etkileyici…

Güneştekin’in “85 Flavours of Scotland” adlı eseri; İskoçya sokaklarından tarihe dair ipuçlarını, renklerin ve duyuların sonsuz uyumunu karşımıza çıkarıyor. Güneştekin Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştuktan sonra Nisan ayından itibaren Pernod Ricard Türkiye ofisinde yerini alacak eser, hem İskoçya’yı hem de bu ülkenin ikonik değerlerini yansıtıyor.

“85 Flavours of Scotland” Çırağan Sarayı’nda düzenlenen davetle tanıtıldı

Ahmet Güneştekin’in İskoçya’dan aldığı ilhamla yarattığı eseri “85 Flavours of Scotland” (İskoçya’nın 85 Aroması), Çırağan Sarayı’nda düzenlenen özel bir davetle tanıtıldı. 

 “Sanat bir referans, her zaman tarih, renkler, hikayeler oluşturdu” diyen Ahmet Güneştekin yaptığı konuşmada; İskoçya’nın eşsiz ve ikonik değerlerinden aldığı ilhamı eserine yansıttığını söyledi. 

Pernod Ricard Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye CEO’su Selçuk Tümay’ın ev sahipliğinde ve Bergüzar Korel’in geceye özel performansı eşliğinde gerçekleşen davete; Hacı Sabancı, İnci Aksoy, Yasemin Aloğlu, Arzu Kaprol, Bilgün Dereli, Aclan Acar ve Feryal Gülman gibi çok sayıda tanıdık isim katıldı.

Hem İskoçya’yı hem de bu ülkenin ikonik değerlerini yansıtan, İskoçya sokaklarından tarihe dair ipuçlarını, renklerin ve duyuların sonsuz uyumunu anlatan “85 Flavours of Scotland”, davetten sonra Pernod Ricard Türkiye ofisinde yerini aldı. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.