• Arama

Bomsori Kim Tekfen Filarmoni ile Türkiye’ye Baharı Getiriyor

Tekfen Filarmoni’nin Bomsori Kim’i ağırlayacağı bahar konserleri 20, 21 ve 22 Mart tarihlerinde Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Tekfen Filarmoni; Mart ayında, 7 ayrı özel ödüle sahip ve dünya klasik müzik camiası tarafından en heyecan verici keman virtüözlerinden biri olarak anılan Bomsori Kim’i ağırlıyor.  Adının anlamından dolayı  ‘baharın sesi’ olarak tanınan Bomsori Kim'in, 20, 21 ve 22 Mart tarihlerinde Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilecek bahar konserlerinin biletleri Biletix üzeriden alınabiliyor.

4 yaşındayken piyano, 5 yaşındayken de keman çalmayı öğrenmeye başlayan Bomsori için klasik müzik bir habitat; zira anne ve babası sabahtan akşama kadar evde klasik müzik dinlediği için bu janra onun tüm hücrelerine nüfuz etmiş. Öyle ki 7 yaşındayken izlediği Kyung Wha Chung resitali sırasında göz yaşlarını tutamamış. 2010 senesi ile birlikte uluslararası yarışmalara katılarak bilinirliğini hızla artıran Bomsori, aynı sene içinde katıldığı Sendai ve Sibelius yarışmalarında kazandığı Seyirci Özel Ödülü ile de bu anlamda bir ilk olma özelliği taşıyor.

Kumho Asiana Kültürel Fonu’nun desteği ile bir zanaat efsanesi olan Joannes Baptista Guadagnini’nin 1774’te bizzat ürettiği kemanı çalması da onun ne denli özel bir yetenek olduğunu ispatlar nitelikte.

 

Bomsori Korece ‘baharın sesi’ anlamına geliyor ki Bomsori Kim’in keman çalışı da müzik otoritelerince tıpkı bahar gibi taze, berrak ve güçlü olarak tanımlanıyor. Kim’in dünya klasik müzik camiası tarafından en parlak ve heyecan verici keman virtüözlerinden biri olarak anılmasının altında, kazandığı başarılarının zeminini oluşturan bu anlamlar yatıyor.

Kumho Asiana Kültürel Fonu’nun desteği ile bir zanaat efsanesi olan Joannes Baptista Guadagnini’nin 1774’te bizzat ürettiği kemanı çalması da onun ne denli özel bir yetenek olduğunu ispatlar nitelikte. Yine de her performansından önce gergin ve heyecanlı olan Bomsori, bunu yenmek için kendini eğitmeyi öğrenmiş; sahneye çıkmadan önce parçanın girişini nasıl çalacağını ve sahnede nasıl davranacağını zihninde canlandırarak.

2017 senesinde şef Jacek Kaspszyk şefliğinde Varşova Filarmoni Orkestrası ile Wieniawski 2. Keman Konçertosu ve Shostakovich 1. Keman Konçertosu’nu seslendirdiği ilk albümünün ardından 2019’da çıkaracağı ikinci albümüne piyanist Rafal Blechacz eşlik ediyor.

Ve baharın biricik sesi Bomsori Kim, Türkiye’deki ilk konserini vermek üzere Tekfen Filarmoni ile aynı sahneyi paylaşmaya hazırlanıyor. Max Bruch’un Sol Minör 1. Keman Konçertosu’nun seslendirileceği konseri şef Aziz Shokhakimov yönetecek.

20 Mart’ta Ankara CSO Konser Salonu’nda, 21 Mart’ta İstanbul Lütfi Kırdar Auditorium’unda ve 22 Mart’ta İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konserlerin biletlerini Biletix üzerinden alabilirsiniz.

1989 Güney Kore doğumlu Bomsori Kim, nam-ı diğer ‘baharın sesi’’nin ödülleri arasında Uluslararası Çaykovski Yarışması, Kraliçe Elisabeth Yarışması, Uluslararası Jean Sibelius Keman Yarışması, Uluslararası Joseph Joachim Keman Yarışması, Uluslararası Montreal Müzik Yarışması ve Uluslararası Sendai Müzik Yarışması Birincilik Ödülü, 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması İkincilik ve Eleştirmenler Ödülü de bulunuyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.