• Arama

Damien Hirst: Çağdaş Sanata Farklı Yaklaşım

Çağdaş sanata çok farklı bir yorum getiren Damien Hirst hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenin.

İlk kişisel sergisini 1991 yılında gerçekleştiren Damien Hirst, eserlerinde sıklıkla ölüm temasını işliyor. En bilinen çalışmaları formaldehit havuzlarındaki inek, köpekbalığı gibi hayvanlardan oluşuyor.

En ses getiren çalışması The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living’de, 4,3 metrelik bir köpekbalığı kullanmıştı. Zamanla formaldehit solüsyonundaki bozukluk yüzünden bu çalışmayı yeniden yaptığı için sanat mı, değil mi tartışmalarına yol açtı.

İngiltere’nin en zengin kişileri arasında yer alan Hirst, Beautiful inside My Head Forever sergisini Sotheby’s salonlarında yaptıktan sonra tüm çalışmalarını müzayede de satarak sanatçı, galeri, müzayede evi üçgenindeki centilmenlik anlaşmasını bozması ile de biliniyor.

Döngü eserlerini dönen mekanizma üzerinde yaparken, Nokta serisinden 1400’e yakın çalışmanın sadece 25 tanesi sanatçı tarafından, diğerleri ise asistanları tarafından yapılmış.

 “Noktalar ile uğraşamam. En iyi noktalar, asistanlarım arasında Rachel Howard tarafından yapılanlardır. Alacaksanız, onunkileri alın, ama imza benim

-Damien Hirst

Çalışmaları arasında en bilinenlerden olan Altın Dana, Sotheby’s tarafından düzenlenen müzayedede 10,3 milyon pounda satılırken, pırlantalar ile kaplı platin For the Love of God kafatası, Kraliyet mücevhercisi Bentley & Skinner tarafından imal edilip 50 milyon pound fiyat ile satışa çıkmış.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.