• Arama

GastronoMetro Şeflerinden Ayın Tarifi – Şubat

GastronoMetro şeflerinin OGGUSTO’ya özel olarak hazırladığı Şubat ayının leziz tarifini öğrenin.

Modern Türk Tatlıları Varyasyonu

Malzemeler

Kabak Terrine:

200 gr Metro Chef kabak püresi, 50 gr toz şeker, 2 adet yaprak jelatin, 2 gr pektin

Ayva Terrine:

250 gr Metro Chef ayva konservesi, 150 gr toz şeker, 2 gr Metro Chef agar agar, 1 adet yaprak jelatin, 60 gr Metro Chef krema, 1 damla kırmızı gıda boyası, 2 karanfil

Finike Portakallı ve Bademli Keşkül:

200 gr süt, 40 gr toz şeker, ½ portakal kabuğu rendesi, 40 gr kavrulmuş Metro Chef kırık badem, 10 gr mısır nişastası

Tahinli, Fıstıklı Sorbe:

300 gr su, 250 gr tahin, 100 gr toz şeker, 75 gr Metro Chef file fıstık

Hazırlanışı:

Kabak Terrine: 200 gr Metro Chef kabak püresi, orta büyüklükte bir tencerede ısıtılır. Ayrı bir kapta şeker ve pektin karıştırılır, 80°C’ye ulaştığında kabak püresine eklenir. 2 adet yaprak jelatin soğuk suda yumuşatılır ve karışıma eklenir. Karışım silikon kalıba doldurulur ardından derin dondurucuya yerleştirilir.

Ayva Terrine: 250 gr Metro Chef ayva konservesi, 150 gr toz şeker ile birlikte el blenderından geçirilir. Karışım 80°C’ye gelene kadar ısıtılır ve 2 gr Metro Chef agar agar ilave edilir. Soğuk suda yumuşatılan 1 adet yaprak jelatin karışıma eklenir. 60 gr krema ile karanfil ocakta kaynatılır ve kaynadıktan sonra karışıma eklenir. 1 damla kırmızı gıda boyası eklenir ve karıştırılır. Karışım silikon kalıba doldurulur ardından derin dondurucuya yerleştirilir.

Finike Portakallı ve Bademli Keşkül: 200 gr süt, 40 gr şeker ve portakal kabuğu rendesi kaynatılır. Kaynadıktan sonra su ile inceltilmiş olan 10 gr mısır nişastası karışıma eklenir. Kavrulmuş Metro Chef kırık badem de karışıma eklendikten sonra silikon kalıba dökülür ardından derin dondurucuya yerleştirilir.

Tahinli, Fıstıklı Sorbe: 300 gr su ve 100 gr toz şeker ısıtılır. Karışıma tahin de eklendikten sonra iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra dondurma makinesine konulur ve dondurma kıvamına gelene kadar karıştırılır. Metro Chef file fıstık eklendikten sonra 1-2 tur daha karıştırılır. Dikdörtgen veya kare bir kalıba alınır ardından derin dondurucuya yerleştirilir.

Modern Türk Tatlıları Varyasyonu’nun servise hazırlanışı: +4°C dolapta servise hazır hale getirilen kabak terrine, ayva terrine ve Finike portakallı ve bademli keşkül, dışarı çıkarılır. Fırında çıtırlaştırılmış kadayıfın içine Finike portakallı ve bademli keşkül konur. Pekmez havyarının üzerine kabak terrine konur. Ayva terrine de çıtır baklava katlarıyla birlikte kat kat tabağa dizilir. Tahinli sorbe ise küp şeklinde kesilir ve üzerine süt köpüğü konularak servis edilir. Modern Türk Tatlıları Varyasyonu servisinde yer alan havyar tekniği ile ilgili “İlham Veren Teknikler” videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.