• Arama

Dünyanın İlk İkinci El Alışveriş Merkezi ReTuna

Dünyanın sürdürülebilirliğe adanmış ilk alışveriş merkezi İsveçli ReTuna’yı mercek altına aldık.

İsveç’in merkezi Stockholm’un yaklaşık 120 kilometre batısındaki Eskilstuna sahil kenti, dünyanın ilk ikinci el alışveriş merkezi ReTuna’ya ev sahipliği yapıyor. Sürdürülebilirlik bayrağını uzun zamandır elinde tutmasıyla ünlü İsveç’te ev tipi atıkların %99’u geri dönüştürülürken çöplerini ayrıştırmak ve onları mahallelerindeki geri dönüşün istasyonlarına bırakmak 1980’lerden beri İsveçlilerin günlük hayat rutinlerinden birini oluşturuyor.

Yine de günümüz ‘üret, satın al ve çöpe at’ çağında bu Nordik ülkesi diğer her ülke gibi kitle tüketiminin sorunları ile karşı karşıya. Zira tüm dünya İsveçliler gibi tüketse dahi şimdikinin 4.2 katı bir gezegene ihtiyacımız olduğu bir gerçek.

Diğer İsveç şehirleri arasında ‘çevreci rol model’ olarak gösterilen Eskilstuna’da 2015 senesinin Ağustos’unda kurulan ve o günden beri ziyaretçi ilgisi katlanarak artan ReTuna, içinde satılan tüm ürünlerin geri dönüştürülerek, ileri dönüştürülerek veya sürdürülebilirlik koşulları gözetilerek üretildiği ilk ve tek alışveriş merkezi.

Merkezin buraya kurulmasının en önemli nedeni ise bölgede yer alan geri dönüşüm merkezi Returen. İsveçliler tarafından buraya bırakılan kullanılmış oyuncak, mobilya, kıyafet, dekoratif ürünler ve elektronik cihazlar alışveriş merkezinde mağazası olanlarca değerlendiriliyor; elden geçiriliyor, temizleniyor, tamir ediliyor ve yeniden satışa sunuluyor. Bu sayede hemen her şey yeni bir hayat kazanmış oluyor.

Bir alışveriş merkezinden fazlası da olan ReTuna, bir toplum eğitmenliği görevi de üstleniyor. Etkinlikler, atölyeler, eğitimler, tematik günler organize eden merkezde her şey sürdürülebilirlik üzerine odaklanıyor. Şehirde yer alan lisenin müfredatındaki ‘Geri Dönüşüm Tasarımı’ dersi için öğrenciler 1 sene boyunca burada eğitim görüyor.

Alışveriş merkezinin içinde iklim değişikliği hakkında buluşmaların yapıldığı bir konferans salonu ve organik yemeklerin sunulduğu bir de kafe yer alıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.