• Arama

Empresyonist Ressam Berthe Morisot Sergisi

Sanat tarihinde devleşen empresyonist ressamlar arasında kaybolan Berthe Morisot’a adanmış sergi, Paris Musée d’Orsay’da 18 Haziran – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında görülebilir.

Yaşadığı yıllardaki geleneklere baş kaldırarak güzel sanatlara yönelen Morisot, Paris’te gelişen avangart akımın kilit isimleri arasında öne çıkmanın yanı sıra Monet, Degas, Renoir gibi sanatçılar ile beraber resim yapan ve atölye paylaşırken, grubun tek kadın ve en yenilikçi ressamı olarak sanat tarihinde önemli yer tutuyor.

Sergi, yenilikçi akımdan etkilenerek 1860’larda yaptığı eserlerden başlayarak, 1895 yılındaki zamansız ölümüne kadar yarattığı tablolarından oluşan bir seçkiyi sunuyor. O yıllarda bir kadının canlı manken ile çalışması düşünülemezken, bu tabuyu yıkan isim olarak dikkat edilmeye değer.

Seçkideki eserler, burjuvazinin hayatı, park ve tatil yörelerini ziyaret edenler, değişen moda gibi farklı temalar altında toplanmış. Tablolarda görülen özel ve umuma açık hayat, tamamlanmamış ve bitmiş, iç ve dış arasındaki sınırları flulaştırması ise döneminde oldukça şaşırtıcı sayılmış.

Berthe Morisot tabloları için “geçen bir anı yakalamak” olarak tanımlanırken, hızlı fırça darbeleri ile zamanın hızla akışını eserlerine yansıtmış. Son çalışmalarına ise daha müzikal, melankolik hava verirken sanat ve hayat arasındaki ilişkiyi irdelediği de görülüyor. 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.