• Arama

JFK’nin Arabası 80 Kişi İçin Yeniden Üretildi

John F. Kennedy'nin son yolculuğunu gerçekleştirdiği arabası Lincoln Continental modelinden 80. yıldönümü şerefine 80 adet özel olarak üretildi.

1963 yılında Dallas Teksas’ta yaşamını yitiren dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John F. Kennedy’nin son yolculuğunu gerçekleştirdiği otomobil bir Lincoln Continental idi. 4 kapılı ama üstü tamamen açık olan, döneminin en lüks iki Amerikan otomobilinden biri olan Continental, yıllar içerisinde belki de bu kötü şöhretinin de etkisiyle prestijini sürekli kaybetti. Ford bünyesindeki Lincoln ise Kuzey Amerika pazarı dışında hiçbir yerde doğru düzgün satılamadı bile. Günümüzde de bu durum çok farklı değil. Lakin Ford, 2008’deki küresel ekonomik krize çok sayıda markayı satarak girmiş ve bir şekilde iflas etmekten kurtulmuştu. Aston Martin, Mazda, Volvo, Jaguar, Land Rover gibi markaları elinden çıkartan Ford, sadece kendi markasına ve küçük de olsa Premium markası Lincoln’e odaklandı. 2008’den günümüze Lincoln yeniden yapılandırıldı ve artık markanın 80’inci yılı kutlanabiliyor.

2019 yılında 80’inci yaşını kutlayan Lincoln, Continental üzerinden özel bir versiyonu NAIAS’ta tanıttı. Kuzey Amerika fiyatı 100 bin dolar olarak belirlenen, tam ismi “Lincoln Continental 80th Anniversary Coach Door Edition” olan bu modelden sadece 80 adet üretilecek. Standart Continental modelinin 47 bin dolardan başlayan fiyatı düşünüldüğünde bu fiyat farkını anlamak oldukça zor ama derinlere indikçe insan “Neden olmasın?” diyor!

Öncelikle bu Continental’dan sadece 80 adet üretilecek ve hepsi de aynı Rolls-Royce’lardaki gibi geriye doğru açılan, “İntihar Kapıları” olarak da adlandırılan arka kapılara sahip. Bentley modellerinde de “Continental” adının kullanıldığını hatırlatarak; bu Lincoln’ün standart kardeşlerinden ultra lüks alternatiflere nasıl da göz kırptığını anlayabiliriz. Standart modelden 15 cm daha uzun olan aks mesafesi sayesinde arka koltuklarda çok daha fazla diz mesafesi sunuluyor. Arka bölümde ayrıca 2 koltuk ve arkalarında çok özel, kaçıncı seri üretim olduğuna dair bir plaka bulunuyor. Elbette muhteşem ahşap ve deri kalitesine sahip detayları unutmamak gerekiyor.

Lincoln Continental’in “Black Label” iç mekan paketiyle üretilen bu özel araçta, otomotiv endüstrisinde bir benzeri olmayan süper lüks koltuklar bulunuyor. 30 farklı yönde ayarlanarak mükemmel pozisyonu bulabildiğiniz bu koltuklarda omuzdan baldırlara kadar vücudunuzun her yerine uygun bir açı yakalamak mümkün. Söz konusu koltukları Black Label paketli standart Continental modellerinde de alabiliyorsunuz.

Ford raflarından alınan 3.0 litrelik turbo beslemeli V6 motorunda 400 HP güç ve 542 Nm tork barındıran Lincoln Continental 80th Anniversary Coach Door Edition, yolcularını LED aydınlatmaları ile karşılıyor. Kapı eşiklerinden yere doğru büyük bir Lincoln amblemi yanarken, ön ve arka aydınlatmalar da bir şerit halinde hareketleniyor. Çok şık krom bir hat üzerinde yer alan kapı açma kolları ise son dönemde gördüğümüz en ince detaylardan biri. 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.